Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
blacklist nvidia
do /etc/modprobe.d/
?
nvidia
nebo nouveau
. Pokud se na těch strojích spouští Xka, bude problém asi v tom, že nVidií ovladače nahrazují knihovnu libGL, což rozbije veškerou 3D akceleraci, na které dneska visí skoro všechno.
jinak ja mam image (resp. iso) s binarni nvidia i amdgpu-pro ovladacem a startuje to jak na Nvidia, tak na AMD i Intelu... nvidia ani amdgpu-pro NEnahrazujou libGL, ale maji svoji vlastni ve svem vlastnim adresari (/usr/lib/nvidia-* a /opt/amdgpu-pro/*/lib) kam si sahaji jen jejich ovladac a ne jine ovladace...Tohle mi nedává moc smysl, resp. si neumím představit, jak by to fungovalo v praxi. libGL.so obsahuje veřejné API OpenGL, proti kterému se aplikace linkují a tvoří tak rozhraní mezi aplikacemi a implementací OpenGL specifickou pro daný hardware. Pokud smícháš libGL z proprietárních ovladačů nVidie a OpenGL implementací Mesy, musí se to zákonitě rozbít, pro AMDGPU-Pro IMHO platí to samé; sám jsem se na tenhle chaos nachytal několikrát. Právě kvůli vyřešení tohohle zmatku vznikl GLVND dispatcher, který funguje jako další mezivrstva nad libGL a podle potřeby aplikaci podstrčí vždy tu správnou implementaci OpenGL.
nvidia
samozřejmě řeší KMS po svém a pokud se někdy během bootu násilně nahraje, možná nějak zboří jaderné KMS a obraz se rozbije (od verze 364.16 už prý používají jaderné KMS, ale zatím je to snad napůl rozbité). Výstup z dmesg
a lsmod
by byl určitě užitečný.
NEnahrazujou libGLNo v tom ubuntu balíku ne, ale proprietární nvidia legacy instalátor to ještě před pár lety dělal.
Tiskni
Sdílej: