Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
adduser pepa
adduser lojza
Vytvořím skupinu "sdileni":
groupadd sdileni
a oba uživatele do té skupiny přiřadím:
usermod -G sdileni pepa
usermod -G sdileni lojza
Pro informaci si ověřím, že tu skupinu mají oba nastavenou:
id pepa
uid=1001(pepa) gid=1002(pepa) groups=1002(pepa),1004(sdileni)
id lojza
uid=1002(lojza) gid=1005(lojza) groups=1005(lojza),1004(sdileni)V Pepově adresáři vytvořím složku a v ní první pokusný soubor:
mkdir /home/pepa/sdilenaslozka
nano /home/pepa/sdilenaslozka/soubor.txt
Protože všechno dělám jako root, nastavím téhle složce vlastnictví pro Pepu a skupinu na "sdileni"
chown -R pepa /home/pepa/sdilenaslozka/
chgrp -R sdileni /home/pepa/sdilenaslozka/
A ještě nastavím celé složce maximální přístupová práva pro skupinu a vlastníka (ostatní uživatelé jsou bez práva)
chmod -R 770 /home/pepa/sdilenaslozka
Pro informaci detailní výpis:
cd /home/pepa/
ls -hasl1
4.0K drwxrwx--- 2 pepa sdileni 4.0K Jan 6 16:29 sdilenaslozkaA teď chci, aby i Lojza měl přístup k té sdílené složce a všemu co se v ní nachází. Proto mu do jeho home adresáře tu sdílenou složku přilinkuji:
ln -s /home/pepa/sdilenaslozka/ /home/lojza/
Když se přihlásím jako "lojza", tak všechno funguje jak má, můžu ve sdílené složce provádět s existujícími soubory libovolnou činnost.
Stejně tak, když se přihlásím jako "pepa", tak také mohu ve sdílené složce s existujícími soubory dělat co chci.
Problém je ale s novými soubory, které může upravovat a číst jen autor.
To se dá ale vyřešit tím, že se po uložení souboru provede změna práv a změna skupiny toho vytvořeného souboru.
Například když Lojza vytvoří nový soubor:
nano /home/lojza/sdilenaslozka/prispevek_od_lojzy.txt
tak má soubor nastaveny tyto atributy:
4.0K -rw-r--r-- 1 lojza lojza 6 Jan 6 17:08 prispevek_od_lojzy.txtTakže se musí ještě nastavit:
chmod 770 /home/lojza/sdilenaslozka/prispevek_od_lojzy.txt
chgrp sdileni /home/lojza/sdilenaslozka/prispevek_od_lojzy.txt
protože jinak by ten soubor Pepa neotevřel.
Řešení dotazu:
sgid bit a jako vlastníka tu sdílenou skupinu. Nově vytvářené soubory v tomto adresáři pak nebudou mít skupinu uživatele, který soubor vytvořil, ale převezmou ji z toho nadřazeného adresáře.
chmod g+s /home/pepa/sdilenaslozka/
Složka "sdilenaslozka" má pak tyto atributy:
4.0K drwxrws--- 2 pepa sdileni 4.0K Jan 6 18:53 sdilenaslozkaU nově vytvořených souborů se nastaví automaticky skupina na "sdileni", ale práva souboru zůstávají pořád nedostatečná:
4.0K -rw-r--r-- 1 pepa sdileni 11 Jan 6 18:53 vytvoril_pepa.txt
umask – nastavuje se tam, které bity se mají při vytváření souboru odebrat. V /etc/profile si to můžete přenastavit na hodnotu 002, která odebírá právo zápisu jen ostatním. Nyní zřejmě máte nastaveno 022, které odebírá práva zápisu ostatním i skupině.
# /etc/profile: system-wide .profile file for the Bourne shell (sh(1))
# and Bourne compatible shells (bash(1), ksh(1), ash(1), ...).
if [ "`id -u`" -eq 0 ]; then
PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin"
else
PATH="/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/local/games:/usr/games"
fi
export PATH
if [ "$PS1" ]; then
if [ "$BASH" ] && [ "$BASH" != "/bin/sh" ]; then
# The file bash.bashrc already sets the default PS1.
# PS1='\h:\w\$ '
if [ -f /etc/bash.bashrc ]; then
. /etc/bash.bashrc
fi
else
if [ "`id -u`" -eq 0 ]; then
PS1='# '
else
PS1='$ '
fi
fi
fi
if [ -d /etc/profile.d ]; then
for i in /etc/profile.d/*.sh; do
if [ -r $i ]; then
. $i
fi
done
unset i
fi
/etc/profile je normální shell skript, který se spouští každému uživateli po každé, když spustí shell. Můžete si do něj (např. na konec) přidat spuštění příkazu, v tomto případě umask 002. Případně ten skript spouští všechny soubory s příponou sh v adresáři /etc/profile.d/. Takže bych si vytvořil soubor /etc/profile.d/umask.ss a do něj zadal jen
umask 002
Řešit sdílení přes skupiny má určitá úskalí.
Například umask, ke které jste se se dopracovali, se uplatní na všechny vytvářené soubory. Nejen na ty, které budou ve sdíleném adresáři. Je pravda, že současné distribuce právě z tohoto důvodu dávají uživatelům jedinečnou primární skupinu, ale i tak je dobré na to myslet.
Je-li uživatel jednou členem skupiny a není-li souborovým systémem zakázána interpretace SGID bitu, je nemožné uživatele ze skupiny vyloučit, protože uživatel si před odebráním členství může vytvořit SGID program a ten po odebrání členství použít k neoprávněnému získání členství.
Jako lepší řešení lze použít ACL. Namísto SGID bitu sdíleným adresářům se nastaví default ACL, které se pak používá na nově vytvářené soubory. Rovněž je možné přidat přístup konkrétním uživatelům namísto přidání skupiny a uživatelů do skupiny.
"Rovněž je možné přidat přístup konkrétním uživatelům namísto přidání skupiny a uživatelů do skupiny"
Můžeš to rozvést? Zajímá mě to, díky.Příklad:
petr@album:/tmp $ echo text >/tmp/soubor petr@album:/tmp $ chmod 0400 /tmp/soubor root@album:/usr/src/linux-4.14.12 # su -c 'cat /tmp/soubor' blb cat: /tmp/soubor: Operace zamítnuta petr@album:/tmp $ setfacl -m u:blb:r /tmp/soubor root@album:/usr/src/linux-4.14.12 # su -c 'cat /tmp/soubor' blb text petr@album:/tmp $ getfacl /tmp/soubor getfacl: Removing leading '/' from absolute path names # file: tmp/soubor # owner: petr # group: users user::r-- user:blb:r-- group::--- mask::r-- other::---
Přečti si acl(5), nástroje se jmenují setfacl(1) a getfacl(1). Případně si do vyhledávače zadej „POSIX Access Control List“.
rwx) i dalším uživatelům a skupinám, ne jenom vlastníkovi.
Tiskni
Sdílej: