Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Řešení dotazu:
sudo parted -lto ti zobrazi dostupne disky a jejich rozdeleni, musis najit disk a jeho oddil na kterej si instalovala, bude tam napsano ext4 (format Linuxu) a jeho velikost, podle toho to poznas, v nasledujim postupu misto sdX nebo sdXY musis uvest spravny disk nebo disk a oddil, X bude pismeno, Y bude cislo oddilu...
sudo mount /dev/sdXY /mnt sudo mount --bind /dev /mnt/dev sudo mount -t devpts devpts /mnt/dev/pts sudo mount -t proc proc /mnt/proc sudo mount -t sysfs sysfs /mnt/sys sudo chroot /mntted ses prepla do systemu na disku a provedes (bez sudo, protoze chroot uz pod rootem bezi):
grub-install /dev/sdX exitopustila si chroot a "uklidis" po nem...
umount /mnt/{dev/pts,dev,proc,sys} umount /mntrestartuj a disk uz by mel Grub menu nabidnout...
grub-install /dev/sda
vypíše:
Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: error: cannot find EFI directory.
EFI oddiel je ale vo výpise diskov prvý!
Ďalej pri
umount /mnt/{dev/pts,dev,proc,sys}
a
umount /mnt
vypíše:
umount failed: Operation not permitted.
Možno sa to z DVD nedá spraviť??
error: cannot find EFI directory
mount /dev/sda1 /boot/efi
Ďalej pri umount /mnt/{dev/pts,dev,proc,sys} a umount /mnt vypíše: umount failed: Operation not permitted.Možná nejsi root? (sudo, sudo -i)
# Připojit disky mkdir /target mount /dev/sda2 /target mount /dev/sda1 /target/boot/efi # Připojit speciální fs mount -o bind /dev /target/dev mount -t proc proc /target/proc mount -t sysfs sys /target/sys # Spustit shell v nainstalovaném systému chroot /target # Použít nainstalovaný grub k opravě zavaděče grub-install /dev/sdaAle ten mount by měl udělat instalátor sám, pokud ho spustíš v recovery režimu. Alespoň ten z Debianu je v tomhle docela nápomocný a popřipojuje to všechno sám.
sudo mount /dev/sdXZ /mnt/boot/efikde za sdXZ dosad zarizeni pro oddil s efi
sudo mount /dev/sdXW /mnt/bootkde sdXW by byl ten /boot oddil
sudo umount /mnt/boot/efia pokud by byl oddelenej /boot
sudo umount /mnt/boot
niečo snáď pomôže: https://www.linux-mint-czech.cz/?s=grub+2
Nemá ten notebook boot menu, například při stisku F12 nebo tak? To by se vyplatilo zkusit jako první možnost. Někdy se to boot menu musí napřed v UEFI nastaveních povolit. Není náhodou GRUB / Ubuntu vidět někde v seznamu pořadí bootování v tom UEFI setupu?
Celkem očekávaná situace by byla, že na tom UEFI systémovém oddíle budou stále zavaděč od Shitdows i GRUB (každý s nějakou vhodnou strukturou podadresářů a s binárkou zavaděče pro UEFI). Představitelný způsob, jak by se ten GRUB mohl ztratit, by bylo třeba nečekané přeformátování toho UEFI oddílu ze strany Shitdows, ale nechce se mi věřit, že by se něco takového samovolně dělo.
Na Linuxu je na tohle utilita efibootmgr
, která dovede z běžícího systému přímo v UEFI nastavit (mimo jiné) implicitní volbu pro spouštění (tedy zda spustit GRUB nebo něco jiného, co na UEFI oddíle mají uložené jiné systémy / zavaděče). Tipoval bych, že GRUB nezmizel, ale že Shitdows jenom provedly něco ve stylu efibootmgr
. (Nedá se v nich někde nastavit, aby tohle nedělaly / nekontrolovaly?)
Tady je o tom cosi. Asi to nemusí nutně platit pro každý typ hardwaru / UEFI, ale pomoct by to mohlo.
Tiskni
Sdílej: