Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Řešení dotazu:
Jestli jde o "dilema" Ext4 versus ZFS, pak je ZFS jasná volba. Ext4 je celkovou koncepcí souborový systém z minulého tisíciletí. Jedině souborové systémy s vestavěným RAIDem zajišťují skutečný RAID, nikoliv pouze iluzi redundance, která selže v okamžiku, kdy kterýkoliv z disků vrátí špatná data. ZFS má navíc copy-on-write, cp --reflink
, atomické snapshoty (momentálně dokonce lepší než Btrfs, protože subvolumes a snapshoty žijí ve vlastní hierarchické struktuře, zcela oddělené od mount pointů a souborového systému, která určuje rozsah atomicity při snapshotování), deduplikaci, možnost vytvářet nízkoúrovňová média (zvol) pro jiné filesystémy / disky virtuálních strojů (s checksumy a redundancí a dynamickou alokací, ale bez vlastního souborového systému) atd. atp.
Jestli je volba FS zcela otevřená, Btrfs je pořád nejlepší varianta, nejen díky skromnějším paměťovým nárokům, ale taky díky licenci a integraci do Linuxu. U ZFS mám často problém s tím, že se některá verze SPL nebo ZFS nepřeloží. Takže pak člověk nemůže snadno držet krok s aktualizacemi kernelu a musí si dávat pozor, aby příslušné dkms
moduly byly vždycky úspěšně přeložené a k dispozici, což se po čase stane otravným, mírně řečeno. U Btrfs žádný takový problém není.
Znovu propaguješ súborový systém "hoď to na kopu, system sa v tom nejako vyzná". :D
Ano, mám ten zlozvyk propagovat pokročilé souborové systémy odpovídající dnešní době a velikosti dnešních disků. A nestydím se za to. :-P Pořád lepší než propagovat nápady typu "rozděl si zbytečně disk a až se někam něco nevejde, breč".
No, tohle už jsem řešili asi desetkrát. Já chápu, že máš rád fosilní nebo muzejní souborové systémy, ale je nesmyslné vnucovat tuhle zálibu někomu, kdo se ptá na radu, co nasadit na systémech s jiným než muzejním použitím. Železnici bys asi taky nedoporučil parní lokomotivu, vzdor veškerému respektu k nadšencům, kteří dnes udržují parní lokomotivy v provozuschopném stavu.
pouzij LVM, az se nekam neco nevejde, zvetsis za chodu
Toto měl asi být vtip, předpokládám. Stačí jen porovnat, jak náročné je zmenšení jednoho LVM oddílu s filesystémem uvnitř (nebo hned několika), zvětšení oddílu, který potřebuje víc prostoru, a případně řešení následné fragmentace … ve s rovnání s ničím. Protože přesně to vyžaduje nerozdělený disk, když chceme využít místo — nic.
silent data corruption, kterou ale nikdo nikdy nevidel
Šíříš nebezpečné bludy. Silent data corruption je zásadní problém. V podstatě každý, kdo v posledním desetiletí používal počítač, ho už někdy viděl. Někdo si uvědomil, že jde o silent data corruption, někdo ne.
narozdil od nekolikaradove vetsi pravdepodobnosti problemu s btrfs kterej potkal minimalne kazdej druhej jeho uzivatel
Další nesmyslné bludy. Prosím odkaz na konkrétní statistiku, která ukazuje, že každý druhý uživatel Btrfs zaznamenal problém. Ze kterého zdroje vycházíš? Nebo je to zase tvoje fantazie, podobně jako sračkoidní browser Palemoon, který jsi tady kdysi vehementně propagoval, výsledkům benchmarků navzdory, jsa neochvějně přesvědčen, že zabírá méně RAM?
Btrfs používám od roku 2009 (na všech strojích od roku 2010) a žádný problém nikde nevidím. Pravda, to je pouhá anekdota od jednoho člověka, ale protože ty tvrdíš cosi o každém druhém uživateli, měl bys být schopen to doložit.
Během doby, kdy jsem spokojeně používal Btrfs, jsem se musel smát, kolik lidí přišlo na Ext4 o data nebo o celý souborový systém. Incident z roku 2015 samozřejmě nebyl jedíný. Takže asi tak.
Každej tady povídá o zálohování Proxmox, o snapshotech LVM, BTRFS nebo ZFS ale zatím tady nikdo neukázal reálný příklad zálohy a obnovy. [...] Takže ano, stále zbývá pouze VMware, který určuje směr :)Já teda Proxmox nepoužívám, ale moje řešení by mělo fungovat na libovolném virtualizačním řešení které umí snapshoty. Udělám snapshot (v mém případě LVM), namountuju ho, rsyncnu na btrfs na jiném stroji a udělám btrfs snapshot. Uvedená obnova souboru ve verzi před měsícem pak funguje tak že zkopíruju
/mnt/backup/snapshots/snap2019-08-01/hostname/home/pepa/cnc.conf
a je obnoveno.
A kdo to postavi? A kdo to bude spravovat? A kdo to bude spravovat pote? Kdo udela dokumentaci?No ... admini?
Ale aby to fungovalo v rozsahlejsim prostredi a aby to umeli ovladat admini, to je vec druha.Ti admini, kteří si to postaví to snad budou umět ovládat. Během stavby si napíšou dokumentaci a budou postupně zaškolovat nové kolegy. Prostě normální běh věcí. Nějak moc nechápu, kam ta otázka mířila.
No ... admini?Oddeleni architektury, engineeringu a operations ti nic nerika?
Jako že ne IT firma si objedná vmware cluster a bude tam dělat co přesně, když to není IT firma?Ne-IT firma si na to objedna dodavatele, uzavre s nim nejkakou servisni smlouvu a ten dodavatel pravdepodobne bude chtit tu servisni smlouvu podeprit servisnimi smlouvami se svymi sub-dodavateli.
A nakonec file level recovery, který lze aplikovat i na maily v Exchange atd. Reál je takový, že to vypadá jako dobrá fce, ale pokud firmě záleží na emailech, má nějaký emailový archivační systém, takže obnova ze zálohy je zbytečná.NetApp SnapManager for Exchange tohle taky umi.
o, uz sem potkal par firem, kde na prvni schuzce chteli naprosto 100% garance provozu 24/7 a reakcni doby "do minuty". Tak sem jim sdelil nejakou pekne vypecenou 8mi mistnou sumu a preslo je to.No vidis a ja znam alespon jednu firmu, ktere na tu sumu za tohle SLA kyvla, nejen pro "time to react" ale dokonce i na 5 minutovy "time to resolve".
A kdyz prejdou do jine firmy, tak se budou muset ucit uplne novy zpusob zalohovani, snazit se porozumet tem skriptum...Tihle bastliri vetsinou do jinych firem neprechazeji, protoze maji docela dobrou paku na ten korporat kde to ubastlili.
A budou ti admini delat taky neco jineho?Pardon, ale jestli cokoliv z výše uvedeného někomu zabírá 100% času, tak je chyba spíše u něj. Popsal jste stav, který žiju už nějakých 13 let a výše uvedená činnost je zlomkem toho, co se dělalo. Při pohovorech považuju znalost lvm na cli úrovni za základ, o kterém se ani nebudu bavit. Totéž bych dnes čekal i o zfs a btrfs, ale to se kdokoliv schopný naučí rychle. Co je těžkého na tom napsat skript, který provede snaphot a kopii dat? Z mých zkušeností plyne, že je mnohem těžší dostat molochy typu veeam do funkčního stavu a stojí to násobně více času, než si to na své infra napsal od nuly. A pokud chce někdo argumentovat tím "to přece udělá dodavatel veeamu" tak si vemte jeho cenu a převeďte to na interní člověkohodiny. Ještě jsem nezažil případ, kdy byl externí dodavatel levnější. Bavím se o triviálních případech, takže mi nepište, jestli si jádro taky píšeme sami. Zálohování není raketová chirurgie.
Kde mate retention policy? Kde mate recovery? Umi to ext4? Umi to xfs? Umi to pasky? Umi to S3? Umi to sifrovani? Atd...Smazat staré soubory na základě několika pravidel není problém. Nahrát na LV zpět data je stejná operace jako je nahrát jinam (
cat soubor > /dev/vg/lv
). Totéž btrfs / zfs receive. O šifrování se může postarat komprimátor nebo gpg. Upload na různé služby totéž.
Vlastne rikate, ze kazdy admin ma znovuvynalezat kolo pri nasazeni backup systemu.Já vlastně jen říkám, že čas věnovaný na nasazení molochů je větší než čas strávený na to napsat si to sám. Je to taky otázka, zda investovat do vlastního know how nebo do know how někoho, kdo při nejbližší příležitosti provede vendor lock-in. Pokud se někdo naučí lvm, zfs, btrfs na cli (což jako admin stejně potřebuje), může tuto znalost použít kdekoliv jinde. Pokud se někdo naučí proprietární program, bude si muset na jiné místě opět koupit licence. A pokud má někdo pocit, že vynalézá kolo, tak může nasadit bacula / bareos, backuppc apod.
tak může nasadit baculaNo jako, nevim jak je na tom to reseni dneska, ale cca 8 let zpatky jsme o tom na jednom projektu uvazovali; kontaktoval jsem Anicku ze SUSE a ta mi to celkem silne jako maintainer tech balicku rozmlouvala...
Uplne primitivne ... udela se snap, pak dalsi a jeste dalsi ... ty snapy klidne muzes ve widlich videt ve vlastnostech souboru/folderu, takze pokud potrebujes starsi verzi souboru, muze si ji kazdej jeden user vytahnout sam.Nesleduju to - jedná se o nativní brtfs pro windows?
Tiskni
Sdílej: