3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Řešení dotazu:
cd '/zdrojový/adresář' for dir in {A..B}{1..12}; do cp "${dir}/assembly.fa" '/cílový/adresář/'"${dir}assembly.fa" done
Tohle^^^ tedy samozřejmě předpokládá, že jsou všechny ty adresáře v jednom a tom samém společném adresáři. Tady je jednoduchý ilustrativní příklad / test:
mkdir nějaký_pokus cíl cd nějaký_pokus mkdir {A..B}{1..12} touch {A..B}{1..12}/assembly.fa cd .. for dir in {A..B}{1..12}; do cp "nějaký_pokus/${dir}/assembly.fa" "cíl/${dir}assembly.fa" done ls -l cíl rm -Rf nějaký_pokus cíl
Pokud ty adresáře můžou být libovolně vnořené v jiných adresářích, tak třeba takto:
find zdroj -type d -regextype awk -regex '.*[AB](1[0-2]?|[2-9])' \ | while read dir; do cp "${dir}/assembly.fa" "cíl/$(basename "${dir}")assembly.fa" done
Opět ukázka s triviálním testem (která sice netestuje hlubší zanoření adresářů, protože jsem extrémně líný, ale mělo by to i s hlubším zanořením fungovat):
mkdir 'zdroj' 'cíl' mkdir 'zdroj/'{A..B}{1..12} touch 'zdroj/'{A..B}{1..12}'/assembly.fa' find zdroj -type d -regextype awk -regex '.*[AB](1[0-2]?|[2-9])' \ | while read dir; do cp "${dir}/assembly.fa" "cíl/$(basename "${dir}")assembly.fa" done ls -l 'cíl' rm -Rf 'zdroj' 'cíl'
KAM=""; Z=""; find $Z -name "assembly.fa" -exec echo "cp -v '{}' $KAM/\'\`echo {}|tr / _\`\'" \; |bashA u mna "demo" (pouzil som absolutne cesty, mozes pouzit i relativne):
$ KAM="/tmp/kam"; Z="/tmp/z/"; find $Z -name "assembly.fa" -exec echo "cp -v '{}' $KAM/\'\`echo {}|tr / _\`\'" \; |bash '/tmp/z/b/assembly.fa' -> "/tmp/kam/'_tmp_z_b_assembly.fa'" '/tmp/z/a/assembly.fa' -> "/tmp/kam/'_tmp_z_a_assembly.fa'" $
rename 's/\///' */assembly.fa
echo "nazdar honzo" | sed 's/nazdar/ahoj/'Pokud by se meli zmeni vsechny vyskyty na radku, pridas na konec g: 's/neco/zaneco/g'
To je skript pro sed
(stream editor). Úvodní s
znamená nahrazení (substitute) a pak následují dva výrazy oddělené (v tomto případě) lomítky, první je regulární výraz a druhý je šablona k nahrazení. Nelze než doporučit manuálové stránky, protože tohle vyžaduje pochopení rour (pipe) a regulárních výrazů.
Ještě bych doplnil, že pro jednoduché případy umí přesně tohle i samotný shell při expanzi proměnných a není tedy nezbytně potřeba další proces.
text='aabbcc' echo "${text}" # aabbcc echo "${text/b/z}" # aazbcc echo "${text//b/z}" # aazzcc echo "${text/[ac]/z}" # zabbcc echo "${text/%[ac]/z}" # aabbcz echo "${text//[ac]/z}" # zzbbzz
Význam jednotlivých znaků je popsaný v man bash
, kapitola Expansion / Parameter Expansion.
… shopt -s extglob …
Žádný z mnou uvedených příkladů nevyžaduje extglob, pokud se nepletu. Ten bývá většinou implicitně zapnutý, ale aby ho člověk fakt využil, musel by tam jako pattern zapsat něco z tohoto:
If the extglob shell option is enabled using the shopt builtin, several extended pattern matching operators are recognized. In the following description, a pattern-list is a list of one or more patterns separated by a |. Composite patterns may be formed using one or more of the following sub-patterns: ?(pattern-list) Matches zero or one occurrence of the given patterns *(pattern-list) Matches zero or more occurrences of the given patterns +(pattern-list) Matches one or more occurrences of the given patterns @(pattern-list) Matches one of the given patterns !(pattern-list) Matches anything except one of the given patterns
On to ale chtěl zkopírovat, zatímco rename
všechno přesouvá (jako mv
).
Tiskni
Sdílej: