Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Řešení dotazu:
cd '/zdrojový/adresář' for dir in {A..B}{1..12}; do cp "${dir}/assembly.fa" '/cílový/adresář/'"${dir}assembly.fa" done
Tohle^^^ tedy samozřejmě předpokládá, že jsou všechny ty adresáře v jednom a tom samém společném adresáři. Tady je jednoduchý ilustrativní příklad / test:
mkdir nějaký_pokus cíl cd nějaký_pokus mkdir {A..B}{1..12} touch {A..B}{1..12}/assembly.fa cd .. for dir in {A..B}{1..12}; do cp "nějaký_pokus/${dir}/assembly.fa" "cíl/${dir}assembly.fa" done ls -l cíl rm -Rf nějaký_pokus cíl
Pokud ty adresáře můžou být libovolně vnořené v jiných adresářích, tak třeba takto:
find zdroj -type d -regextype awk -regex '.*[AB](1[0-2]?|[2-9])' \ | while read dir; do cp "${dir}/assembly.fa" "cíl/$(basename "${dir}")assembly.fa" done
Opět ukázka s triviálním testem (která sice netestuje hlubší zanoření adresářů, protože jsem extrémně líný, ale mělo by to i s hlubším zanořením fungovat):
mkdir 'zdroj' 'cíl' mkdir 'zdroj/'{A..B}{1..12} touch 'zdroj/'{A..B}{1..12}'/assembly.fa' find zdroj -type d -regextype awk -regex '.*[AB](1[0-2]?|[2-9])' \ | while read dir; do cp "${dir}/assembly.fa" "cíl/$(basename "${dir}")assembly.fa" done ls -l 'cíl' rm -Rf 'zdroj' 'cíl'
KAM=""; Z=""; find $Z -name "assembly.fa" -exec echo "cp -v '{}' $KAM/\'\`echo {}|tr / _\`\'" \; |bashA u mna "demo" (pouzil som absolutne cesty, mozes pouzit i relativne):
$ KAM="/tmp/kam"; Z="/tmp/z/"; find $Z -name "assembly.fa" -exec echo "cp -v '{}' $KAM/\'\`echo {}|tr / _\`\'" \; |bash '/tmp/z/b/assembly.fa' -> "/tmp/kam/'_tmp_z_b_assembly.fa'" '/tmp/z/a/assembly.fa' -> "/tmp/kam/'_tmp_z_a_assembly.fa'" $
rename 's/\///' */assembly.fa
echo "nazdar honzo" | sed 's/nazdar/ahoj/'Pokud by se meli zmeni vsechny vyskyty na radku, pridas na konec g: 's/neco/zaneco/g'
To je skript pro sed
(stream editor). Úvodní s
znamená nahrazení (substitute) a pak následují dva výrazy oddělené (v tomto případě) lomítky, první je regulární výraz a druhý je šablona k nahrazení. Nelze než doporučit manuálové stránky, protože tohle vyžaduje pochopení rour (pipe) a regulárních výrazů.
Ještě bych doplnil, že pro jednoduché případy umí přesně tohle i samotný shell při expanzi proměnných a není tedy nezbytně potřeba další proces.
text='aabbcc' echo "${text}" # aabbcc echo "${text/b/z}" # aazbcc echo "${text//b/z}" # aazzcc echo "${text/[ac]/z}" # zabbcc echo "${text/%[ac]/z}" # aabbcz echo "${text//[ac]/z}" # zzbbzz
Význam jednotlivých znaků je popsaný v man bash
, kapitola Expansion / Parameter Expansion.
… shopt -s extglob …
Žádný z mnou uvedených příkladů nevyžaduje extglob, pokud se nepletu. Ten bývá většinou implicitně zapnutý, ale aby ho člověk fakt využil, musel by tam jako pattern zapsat něco z tohoto:
If the extglob shell option is enabled using the shopt builtin, several extended pattern matching operators are recognized. In the following description, a pattern-list is a list of one or more patterns separated by a |. Composite patterns may be formed using one or more of the following sub-patterns: ?(pattern-list) Matches zero or one occurrence of the given patterns *(pattern-list) Matches zero or more occurrences of the given patterns +(pattern-list) Matches one or more occurrences of the given patterns @(pattern-list) Matches one of the given patterns !(pattern-list) Matches anything except one of the given patterns
On to ale chtěl zkopírovat, zatímco rename
všechno přesouvá (jako mv
).
Tiskni
Sdílej: