abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | Nová verze

    Omarchy je linuxová distribuce s dlaždicovým správcem oken Hyprland. Založena je na Arch Linuxu. Vydána byla v nové verzi 3.7.0 - The Gaming Edition. Z novinek lze vypíchnout příkaz omarchy a celou řadu herních možností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:11 | Nová verze

    CyberChef byl vydán v nové major verzi 11. Přehled novinek v Changelogu. CyberChef je webová aplikace pro analýzu dat a jejich kódování a dekódování, šifrování a dešifrování, kompresi a dekompresi, atd. Často je využívaná při kybernetických cvičeních a CTF (Capture the Flag).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.4.67 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 11 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Zajímavý software

    Brush (Bo(u)rn(e) RUsty SHell) je v Rustu napsaný shell kompatibilní s Bash (Bourne Again SHell). Vydána byla verze 0.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:44 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1 141 projektů (vývojářů) od 184 organizací přijatých do letošního, již dvaadvacátého, Google Summer of Code. Přihlášeno bylo celkově 23 371 projektů od 15 245 vývojářů ze 131 zemí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 03:00 | Komunita

    Na čem pracovali vývojáři GNOME a KDE Plasma minulý týden? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.5. 03:44 | Nová verze

    Open source počítačová hra na hrdiny NetHack (Wikipedie, GitHub) byla vydána v nové verzi 5.0.0. První verze této hry byla vydána v roce 1987.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    1.5. 15:11 | IT novinky

    Evropská komise naléhavě vyzvala členské státy EU, aby kvůli ochraně nezletilých na internetu urychlily zavádění unijní aplikace pro ověřování věku a zajistily její dostupnost do konce roku. Členské státy mohou zavést aplikaci EU pro ověřování věku jako samostatnou aplikaci nebo ji integrovat do takzvané evropské peněženky digitální identity.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 47
    30.4. 23:33 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 23:11 | Nová verze

    Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (9%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (24%)
    Celkem 1501 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Proxmox -> iPXE bootovani a unattended instalace OS.

    29.11.2018 16:48 kukin
    Proxmox -> iPXE bootovani a unattended instalace OS.
    Přečteno: 378×
    Ahoj,

    zkousim automatizovat vytvoreni OS na Proxmoxu (cistem).

    qm create args="" dokaze predat parametry KVMku, viz https://pve.proxmox.com/wiki/Manual:_qm.conf , tak me napadlo, jak to udelat, aby system byl nabootovatelny z internetu.

    Nemam zadny tftp server, chci pouzit http. Jedinou sluzbu, kterou mam je DHCP, takze PXE dostane IP nastaveni a muze v pohode do internetu.

    Tohle (qm command nize) mi neprojde, protoze to zacne hledat pravdepodobne vmzlinuz a initrd.gz na disku. Nemam a nechci pristup na SSH, takze kopirovat to tam nebudu/nemuzu. Cele vytvoreni pak probiha pres API a qm command je pouze pro ilustraci.

    qm create ... args="-kernel http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/bionic/main/installer-amd64/current/images/hd-media/vmlinuz -initrd http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/bionic/main/installer-amd64/current/images/hd-media/initrd.gz -append 'preseed nastaveni'"

    Pokud bych si vytvoril vlastni iso a do nej zapekl preseed, tak asi instalace projde, ale to taky nechci delat. Chtel jsem mit IaaS. Minimalne virt-install to umi s parametrem: --location a --initrd-inject, ale ten na Proxmoxu neni a jak jsem rikal doinstalovat jej nemuzu.

    Dalsi vec, nevim, jakou roli hraje netboot a ubuntu s http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/bionic/main/installer-amd64/current/images/netboot/pxelinux.0, jestli tohle nejakym zpusobem nejde pretizit/modifikovat?

    Podle https://www.syslinux.org/wiki/index.php?title=PXELINUX je mozny jeste pouzit lpxelinux.0 jako bootovalny z HTTP.

    Diky za info, jsem v tom mirne ztracen, takze budu rad za kazdou radu

    Odpovědi

    29.11.2018 17:04 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxmox -> iPXE bootovani a unattended instalace OS.
    Dyť to tam máš napsané i s příkladem. Ovšem problém je v tom, že přes http můžeš zavést jádro, ale samotný lpxelinux.0 se stahuje přes TFTP, takže se bez TFTP serveru neobejdeš. Varianta druhá, použij u virtuálu EFI bios, který rovněž umí zavádět soubory přes http. Ale to zas nevím jestli proxmox umožňuje.
    29.11.2018 17:11 kukin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxmox -> iPXE bootovani a unattended instalace OS.
    Tohle? https://www.syslinux.org/wiki/index.php?title=PXELINUX Ja netusim, jak pouzit pxelinux.0, jak to predat KVM a jak tam pretizit preseed.cfg.

    Jinak proxmox by mel umet OVMF uefi, ale to je jeste level navic, kdyz neumim pouzit ani legacy Bios.
    29.11.2018 17:14 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxmox -> iPXE bootovani a unattended instalace OS.
    JInak na dokumentační stránce ke QEMU version 3.0.93 je uveden i příklad, jak použít blokové zařízení rovnou přes http:
    … -blockdev driver=file,node-name=my_file,filename=/tmp/disk.qcow2 -blockdev driver=qcow2,node-name=hda,file=my_file,overlap-check=none,cache-size=16777216 …
    resp.:
    … -blockdev driver=qcow2,node-name=disk,file.driver=http,file.filename=http://example.com/image.qcow2 …
    Opět – nevím jestli to proxmox umožňuje. Můj skript pro kvm je pouhý wrapper pro qemu, takže toho využívám pro spouštění disklessových serverů, aby nebyly závislé na DHCP. Stroje samy o sobě mají všechno přes NFS. Na tom jediném blokovém zařízení, které si otvírají přes NFS je pouze zavaděč s kernelem a ramdiskem – zkrátka to co jinak dodává DHCP + TFTP server.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.