3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Potřeboval bych v cyklu načítat hodnoty oddělené nulovým bajtem do proměnných.
Funguje mi tohle -- na každý řádek to vypíše jednu proměnnou:
printf 'a\0b\0c\0d\0' | while read -d '' x; do echo ">$x<"; done(případně
-d $'\0'
se chová stejně)
V dokumentaci se ale píše:
-d oddělovač pokračuje, dokud není načten první znak ODDĚLOVAČE namísto nového řádku
Takže pomocí -d to zjevně nepůjde udělat. Zkoušel jsem nastavovat $IFS, ale to nepomohlo. Tohle nefunguje:
printf 'a\0b\0c\0d\0' | while IFS='' read x y; do echo ">$x< >$y<"; done printf 'a\0b\0c\0d\0' | while read -d '' x y; do echo ">$x< >$y<"; done
Potřeboval bych dosáhnout něčeho jako:
printf 'a\0b\0c\0d' | xargs -0 -n2 echo
Tzn. ze vstupu se vezmou dva prvky a ty se zpracují jedním příkazem. Ale chci to mít ve while
cyklu, abych tam mohl napsat blok kódu. Proběhly by dva cykly a v každém bych měl naplněné dvě proměnné.
Jde toho nějak dosáhnout pomocí read
nebo jiného příkazu? Ano, můžu si to napsat v C jako Bash built-in příkaz :-) ale tohle snad už musel někdo řešit, ne?
P.S. pak je ještě problém, že bez koncového \0 načte read
jen tři prvky a čtvrtý zahodí, ale to je relativně detail, mohl bych na konec přidávat \0, i když lepší by bylo, aby to bralo i EOF.
Řešení dotazu:
printf 'a\0b\0c\0d' | xargs -0 -n2 echo | while read x y; do echo "$x" "$y"; done
O tomhle vím (resp. jde to jednodušeji i přes tr \\0 \\n
), ale problém je v tom, že když hodnota bude obsahovat znak konce řádku, tak se to rozbije. Proto právě chci pracovat s těmi nulovými bajty, aby tam jinak kromě nich mohlo být cokoli.
No, do jednoho pole asi ne, protože co když má vstup 10 EB…
Každopádně se dá vstup postupně načítat do polí se dvěma prvky.
Tak jsem to už skoro vyřešil :-)
Definuji si funkci:
read_zero() { for v in "$@"; do export $v; read -r -d $'\0' $v; done }
a následně ji použiji místo read
:
printf 'a\0b\0c\0d\0' | while read_zero x y; do echo ">$x< >$y<"; done
Jediný problém je, že za poslední hodnotou musí být \0
.
Tak se mi pravděpodobně povedlo vyřešit i ten poslední problém:
read_zero() { for v in "$@"; do export "$v"; read -r -d '' "$v" || [ ! -z "${!v}" ]; done } printf 'a\0b\0c\0d' | while read_zero x y; do echo "x='$x' && y='$y'"; done # vypíše: # x='a' && y='b' # x='c' && y='d'GNU Bash je hodně mocný nástroj :-)
A z něj by šlo nastavit proměnnou ven?
Jinak v Perlu jsem to dělal také -- přes xargs
šlo do Perlu vždy X proměnných a tam se to přes perl -ne '...tady je perlovský skript, klidně i na víc řádků...'
zpracovalo (příklad). Ale teď se právě snažím najít způsob, jak to napsat i celé jen v Bashi a aby tam člověk mohl mít blok kódu, ale šlo to napsat i na jeden řádek. Řešení s vlastní funkcí na jeden řádek není, ale zase tu funkci stačí načíst jednou a pak už ji jen používáš.
Nakonec jsem tam ještě nějakou chybu našel: je problém, když poslední hodnota chybí (tzn. byly by tam dva nulové bajty po sobě) a zároveň chybí ten poslední nulový bajt... ale to už budu řešit tak, že poslední nulový bajt prostě chybět nebude :-)
Mně přijde nejjednodušší readarray
.
printf 'a\0b\0c\0d' | for ((;;)); do readarray -d $'\0' -n 2 -t array ((! ${#array[@]})) && break echo "${array[@]@A}" done
Nulu na konci to toleruje v pohodě, kdyby tam náhodou byla.
Ještě by to mohlo umět hlásit, když počet záznamů není sudý, něco jako ((1 == ${#array[@]})) && echo 'Ultra-fatal error.' 1>&2
.
Díky, tohle je zajímavé řešení. Sice budu používat asi spíš tu svoji funkci, která to naplní do pojmenovaných proměnných, ale tohle je taky užitečné -- ukládám si to do poznámek pro pozdější použití :-)
Tiskni
Sdílej: