Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
index.html
necháš vygenerovat index.php
(mám tak udělaný výpis adresáře s externě generovanou dokumentací). Nebo ji tam můžeš vložit pomocí Javascriptu, či jen odkázat na samostatnou aplikaci vedle. Možností je povícero a nebál bych se web a diskuse rozdělit.
generátor statických webů
Koukám, že nejsem jediný, kdo si napsal vlastní generátor statických webů :-)
Dobře poslouží i různé Drupaly nebo Wordpressy. Mají plno funkcí, modulů, nemusíš nic programovat a vše si naklikáš přes web. Problém je, že si musíš důsledně hlídat aktualizace, protože pokud se v tom systému objeví chyba, tak máš víceméně 100% jistotu, že ji někdo u tebe zkusí zneužít.
Z tohoto pohledu mi přijde lepší buď statický generátor, který je proti většině útoků z principu odolný, a nebo vlastní řešení, kde si implementuješ jen to, co skutečně potřebuješ, což výrazně snižuje komplexitu a pravděpodobnost chyby, a i kdyby tam chyba byla, tak se projeví maximálně při cíleném útoku na tvoji osobu (což je u běžných blogů dost nepravděpodobné, protože tam útočník nemá co získat, a naopak tím stráví spoustu času).
Sám jsem si napsal oboje, jak generátor statických webů, tak blogovací systém, který ukládá články do databáze. Oboje mi dobře slouží už roky. V souvislosti s tím, kolik takových systémů už existuje, to bude možná znít jako divná rada, ale pokud tě programování baví a chceš osobité řešení s nějakou zvláštní funkcionalitou, tak si ho prostě napiš – není to až tolik práce. Můžeš to pojmout i jako úlohu, na které se naučíš nějakou novou technologii.
Tiskni
Sdílej: