Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Z různých návodů na internetu si zkouším nainstalovat mail a web server na VPS s DEBIANem.
(Je to jen pokus - ne že bych to nějak životně potřeboval.)
V podstatě bez větších problémů se mi už povedlo zprovoznit:
- Apache web server
- FTP, SAMBA
- PHP
- MySQL
- Let's encrypt certifikáty pro HTTPS
- POSTFIX jako poštovní server
- SPF, DMARC a DKIM záznamy
- RainLoop jako webové rozhraní pro přístup k poště
Zdá se, že všecho funguje jak má, až na poslední věc:
Když odešlu testovací e-mail přes terminál:
echo 'DKIM test' | mail -s 'DKIM test' nejaky_email@gmail.com
Zpráva dorazí a v jejím zdrojovém kódu je DKIM podpis.
Když ale stejnou zprávu pošlu přes webové rozhraní RainLoop, tak zpráva sice taky dorazí, ale DKIM podpis v ní chybí.
Nejdřív jsem myslel, že bude problém v .htaccess, který redirectuje všechny HTTP požadavky na HTTPS.
A protože je RainLoop webové rozhraní, myslel jsem si, že tím může být nějak ovlivněný.
Tak jsem ten redirect zrušil, ale nepomohlo to.
smtpd_milters = inet:127.0.0.1:8891
non_smtpd_milters = inet:127.0.0.1:8891
smtpd_milters = inet:localhost:8891
non_smtpd_milters = inet:localhost:8891
Kde byste hledali chybu?
Při zprovozňování DKIM jsem postupoval tady podle toho článku:
https://kb.wedos.com/cs/virtualni-servery/DKIM.html
Opendkim běží (jinak by přece nefungovalo podepisování e-mailů odesílaných přes příkazovou řádku)
netstat -tanp | grep dkim
tcp 0 0 127.0.0.1:8891 0.0.0.0:* LISTEN 327/opendkim
Dík za nasměrování.
V tom souboru /var/log/mail.log vidím nějaké chyby v právech
Jan 25 13:46:46 dbserver-1046 dovecot: imap(lojza): Error: file_dotlock_create(/var/mail/lojza) failed: Permission denied (euid=1000(lojza) egid=1000(lojza) missing +w perm: /var/mail, we're not in group 8(mail), dir owned by 0:8 mode=0775) (set mail_privileged_group=mail)
To si budu muset ještě pořešit.
Ale ohledně DKIM je tam při odeslání jen jeden záznam:
Jan 25 13:46:34 dbserver-1046 opendkim[327]: 83A7414AF: external host dbserver-1046.cloud attempted to send as dbserver-1046.cloud
(dbserver-1046.cloud je ten můj pokusný VPS server)
Jinak je tam spousta záznamů, zdá se, že si to žije vlastním životem i když se nic neodesílá - samé connecty a disconnecty .....
Ale tady v tom už se dá něco vyhledat.
Zkusím si, jak vypadají logy při odesílání e-mailu přes příkazovou řádku a porovnám to s odesíláním přes webové rozhraní.
Zatím díky...
Tak jsem do toho půl dne bušil, až jsem to nějak protlačil. Teď se i při odesílání přes webové rozhraní do e-mailů DKIM podpis vkládá.
Když se mě ale zeptáte jak jsem to udělal, tak to nedokážu popsat.
Začal jsem jiným návodem:
https://www.linode.com/docs/email/postfix/configure-spf-and-dkim-in-postfix-on-debian-8/
Ale neprošlo to.
V návodu byla spousta chyb (vygenerovaný DNS záznam s DKIM hlásil špatné šifrování, opendkim.sock byl v úplně jiné složce, dokonce ani nešlo odesílat žádné e-maily, a taky tam byly nějaké chyby v právech ...)
Takže teď zazálohuju konfigurace a zkusím si to všechno ještě projít a pochopit, jak to vlastně funguje.
Pak si to dám ještě jednou načisto....
Tiskni
Sdílej: