OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Uf. Ono by nebylo od věci pár tagů <pre>
, aby se to vůbec do číst, že jo…
First and foremost: vyhodit TKIP. To je do očí bijící a do 5 minut prolomené.
Tak; zpět k tématu:
To nejdůležitější neuvádíš: Co přesně říká log od hostapd
? Podle toho, co tvrdí iwconfig
, tam žádný access point neběží. Jeho inicializace tedy selhala, což znamená, že hostapd
selhal a celkem jistě vysvětlil proč. Pokud tam není dost podrobností, nejlepší bude spustit hostpad
manuálně a v man hostapd
si najít, jak se zapíná detailní debuggovací výpis.
Mně hostapd
nejčastěji selže, když selže výběr kanálů — například chci 5Ghz kanál, ale nemám driver hacknutý, aby vůbec nějaký umožnil, nebo mám 40 MHz široké kanály na 2,4 GHz a hostapd
zjistí, že ve spektru není dost volného místa, a takovou konfiguraci odmítne —, nebo když mám HT a VHT parametry, které karta / driver / kdovíco ve skutečnosti (zdánlivě) nepodporuje, nebo když omylem nechám běžet NetworkManager nebo něco, co tu kartu zapíná, nastavuje jako klienta atd.
Tiskni
Sdílej: