OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj,
rád bych automatizoval následující akci:
Mám vlastní email server (dovecot + sieve; příchozí pošta je stahována z externích emailových schránek pomocí getmail a dovecot-lda je použit pro doručení do schránky uživatele), funkční program na download audio složky z URL videa, vlastní podcast server s publikováním přes ftp/scp.
Kudy se vydat?
Vše přes sieve ext programs hodit na externí bash script a potom ladit jednotlivé kroky a možné chybové hlášky? Nebo se snažit maximum provést přímo v sieve? Nebo ještě jinak, snadněji?
Řešení dotazu:
Sieve má smysl pro hlavně pravidla, která si uživatelé definují sami – je to formát/jazyk a protokol, kterým uživatelé můžou svoje pravidla nahrát na server a tam nechat provádět.
Pokud to chápu správně, tak vytváříš nějakou systémovou službu a jsi správcem toho serveru. V tom případě bych do toho Sieve netahal nebo ho použil maximálně k zavolání toho skriptu. Ten getmail je tam nutný? Nejde nastavit zdrojové servery, aby přeposílaly zprávy na tvůj server pomocí SMTP? Pak bys tam měl Postfix, kterému stačí nastavit, aby zprávy pro určitou adresu směroval místo do schránky do toho skriptu. Nebo jde použít Sieve i bez těch „ext programs“ – v Sieve přesměruješ zprávu na e-mailovou adresu tak, že to půjde přes tvůj Postfix a ten to předá tomu skriptu.
Tím Postfixem/Sievem bych asi jen předal e-mail nějakému skriptu, který by okamžitě vrátil odpověď a zbytek zpracování by už proběhl asynchronně na pozadí, aby to nezdržovalo e-mailový systém. Což tedy znamená sypat si ta URL do nějaké fronty nebo na pozadí spouštět procesy… Pokud se stažení povede, tak poslat e-mailem zprávu. Pokud se nepovede, tak třeba ještě párkrát vrátit do fronty (může to být dočasná chyba, např. jsi překročil limit stahování ze serveru) a pak teprve poslat e-mail, že se to nepovedlo.
Můžeš tam mít třeba databázi, do které ten skript bude vkládat URL ke stažení, a pak nějaký démon běžící na pozadí, který z té DB čte URL a stahuje. Nebo místo té DB mít frontu jako ActiveMQ nebo něco podobného.
Díky za komentář ohledně asynchronního zpracování. Používám už MQTT server pro jiné věci, takže bych odesílatele & URL posílal na něj a zkusím naskriptovat lokální službu provádějící, co popisuješ. Bude to nepochybně robustnější řešení.
getmail + dovecot používám už delší dobu, tak se mi nechce to celé překopávat. A když vypnu svůj server, stále mohu emailovat přes původní poskytovatele emailu. A nakonec se mi podařilo i nastavit sieve s extprograms a předávat emaily pro konkrétního adresáta externímu skriptu.
Tiskni
Sdílej: