Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
net.ifnames=0 biosdevname=0
? Díky.
Uf. Tohle je neštěstí. Debian je technologie poplatná roku 1995. Tenkrát se muselo „přecházet“, jako když je postarší dáma na přechodu. Důvod byl jednoduše ten, že většina systémů byla většinu času offline, distribuovaná na disketách, bez možnosti stahovat průběžně aktualizace. V dnešní době, tedy ve 2. dekádě 21. století (a ono to tak bylo už i v 1. dekádě, jen si toho méně důvtipní uživatelé nevšimli), se nikam nepřechází. Nainstaluje se prostě distribuce, která žádné „verze“ nemá.
Nejdůležitější úvaha k zamyšlení: Proč by měla mít distribuce verzi, když každý jednotlivý balíček má taky verzi, nezávislou na ostatních balíčcích? Aha! To je ono! Distribuce nemá mít verzi. To je celé.
Používaš túto distribúciu ?
... you should be aware that the mechanism of defining their names via /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules is officially not supported by udev in buster (while it may still work in some cases) ...
Neviem ako to máš riešené. Ale mohol by si skúsiť naištalovať novú verziu do nejakého volného miesta.
net.ifnames=0
by mělo stačit k tomu, aby se pro jména síťových rozhraní použilo eth0, eth1,..
. Ale není tak úplně zaručeno, jestli to bude po upgradu na stejných síťovkách, jako to bylo před ním.
Pokud máš server před sebou, tak je to celkem jedno, akorát musíš vědět, která síťovka má kterou MAC adresu.
Pokud děláš upgrade stylem apr-get dist-upgrade
, tak předpokládám, že se stávající jména rozhraní nezmění. Ale nedělal jsem to.
Pokud děláš vzdálený upgrade čistou instalací pomocí např. debootstrap na jinou partition, a nemáš přístup přes nějaké to iLO a nechceš si podříznout větev, tak můžeš použít systemd predictable interface names a nechat nazvat rozhraní podle MAC adres (https://www.freedesktop.org/software/systemd/man/systemd.link.html).
/etc/systemd/network/99-default.link
NamePolicy=mac MACAddressPolicy=persistent
Tiskni
Sdílej: