Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Toho jsem si nevšiml (mám výchozí grafický bootsplash), nicméně během krátkého testování výchozího GNOME sestavení jsem zaznamenal:
- Kategorie "X-GNOME-Sundry" v GNOME Shell Overview - jedná se o bug, který se dostal i do Ubuntu 19.04.
- Spousta předinstalovaných aplikací má ikony v nižším rozlišení, což v GNOME Shell Overview působí nehezkým (ačkoli trochu retro :)) dojmem.
- software-properties-gtk je z velké části nepřeložený do češtiny.
- Synaptic nefunguje pod Waylandem (resp. funguje bez root oprávnění).
- Steam balíček chybí v repozitáři a balíček z oficiální stránky nefunguje (chybí 32-bit libc6).
Ah, tak problém se Steamem je způsoben chybějící multiarch ve výchozím stavu. Je možné ji povolit přes dpkg --add-architecture i386
a následně nainstalovat balíček "steam" z non-free repa. (To je nejspíš nutné udělat přes Terminál či Synaptic, GNOME Software si s multiarch balíčky příliš nerozumí.)
Další možností je použití Flatpak verze Steamu z Flathubu, ta funguje na výchozím Busteru (po přidání podpory pro Flatpak) bez problémů.
Tady je něco o těch základech. Skvělé počtení. TL;DR: Run.
What if I told you … že na dobře navržených distribucích, které nezamrzly v dobách "distribuování" balíčků disket, se nikdy nic "migrovat" nemusí. Prostě nemusí. No problemo. (Trik je v tom, že verze mají mít pouze balíčky, nikoliv distribuce jako celek.)
Pozor použil si slovo rozdeliť.
Vôbec nechápem, prečo rieši správičky o debiane. Zaujímalo by ma či by schvaloval, keby niekto začne písať o to ako je Archlinux náročný na údržbu a má chaotické verzovanie ak samozrejme to môžeme nazvať verzovaní.
na dobře navržených distribucíchDoufám, že tím nemáš na mysli Arch (či jiný bleeding edge).
se nikdy nic "migrovat" nemusí. Prostě nemusí.A jak se tedy stane že bylo PHP5 a teď je PHP7, že byl evdev a teď je libinput atd.? Mně spíš přijde, že ve skutečnosti na rolling distribuci dělám desítky malých „migrací“ při každém updatu. A u release distribuce je výhoda v tom, že si můžu upgrade naplánovat na dobu, kdy nevadí výpadek. (a samozřejmě nevýhoda v tom, že má zastaralé verze)
apt-get --allow-releaseinfo-change update
pomůže.
E: Repository 'http://ftp.sk.debian.org/debian testing InRelease' changed its 'Codename' value from 'buster' to 'bullseye' N: This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See apt-secure(8) manpage for details.
Tiskni
Sdílej: