Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Řešení dotazu:
#!/bin/bash while :; do autossh -o "ServerAliveInterval 30" -o "ServerAliveCountMax 3" -o "ExitOnForwardFailure yes" -i /home/user/.ssh/id_rsa -M 0 -N -R 32000:127.0.0.1:8080 user@server.tld -p 22 sleep 300 doneZpristupnite tak na domacim serveru sluzbu ktera bezi na localhostu a portu 8080 tak ze bude dostupna na VPS na portu 32000 Zapis do Cronu:
@reboot /bin/sleep 60; /usr/bin/screen -Sdm screen1 /home/user/httpd/ssh_tunnel.shNo a pro dalsi port si udelate totez akorat prepisete spravne porty. Spolehlivost paradni, tunel pokud padne tak se sam po par minutach znova otevre. Nestalo se mi ze by to nefungovalo.
#!/bin/bash
while :; do
autossh -o "ServerAliveInterval 30" -o "ServerAliveCountMax 3" -o "ExitOnForwardFailure yes" -i /home/user/.ssh/id_rsa -M 0 -N -R 32000:127.0.0.1:8080 -R 32001:127.0.0.1:8081 user@server.tld -p 22
sleep 300
done
[Unit] Description=AutoSSH tunel #After=networking.service [Service] ExecStart=/usr/bin/autossh -o "ServerAliveInterval 30" -o "ServerAliveCountMax 3" -o "ExitOnForwardFailure yes" -i /home/user/.ssh/id_rsa -M 0 -N -R 32000:127.0.0.1:8080 user@server.tld -p 22 KillMode=process Restart=always RestartSec=300 [Install] WantedBy=multi-user.target Alias=ssh-tunel.service
systemctl status ssh-tunel.service
ti ukáže stdout a stderr té služby a zda vůbec běží. Pokud chceš víc, než jen pár posledních řádek, tak journalctl -u ssh-tunel.service
. Nastavit to jde volbami StandardOutput a StandardError.
User=…
. Možností je tam spousta.
A zrovna na přeposílání portu by se hodilo využít socket activation a spouštět tunel jen když je používán.
~/.config/systemd/user/moje.service
a pak systemctl --user enable/start/..... moje.serviceJediný problém pak je, že dafaultně se uživatelské služby nestartují po startu systému, ale až po nalogování uživatele a ukončují se po odhlášení uživatele (posledním odhlášení). To se musí uživateli povolit pod rootem
loginctl enable-linger username
enable-linger
pod non-rootom a je to dokonale.
systemd.service
a zjistit si, co znamená RestartSec
, přece není až tak těžké.
Configures the time to sleep before restarting a service (as configured with Restart=). Takes a unit-less value in seconds, or a time span value such as "5min 20s". Defaults to 100ms.Znamena to snad neco jineho, nez ze se bude sluzba kazdych 5 sekund restartovat? Ne? lol..
Restart
), počká se s restartem (v tomto případě) 5 sekund. Konfigurační volba Restart
pak určuje, kdy k tomu restartu má dojít – několik voleb je při ukončení hlavního procesu (a rozlišují se různé návratové kódy ukončení), další možnost je na základě watchdogu. V odkazovaném příkladu je Restart=always
, tj. pokud se hlavní proces ukončí s libovolným návratovým kódem, 5 sekund se počká a pak se nastartuje znovu.
Důvod, proč se používá ten odklad při restartu, je ten, že ukončení a/nebo start mohou být dost často náročné operace. Pokud by ve službě (nebo konfiguraci či datech) byla nějaká chyba, která by způsobovala, že služba nenaběhne správně a brzy se ukončí, můžete skončit s tím, že se služba bude bez přestání pořád dokola jen restartovat a restartovat, a dost tím vytíží počítač.
Ale fascinuje mne, že jste si opravdu myslel, že se každá služba pod systemd ve výchozí nastavení restartuje každých 100 milisekund. To už je záporné IQ, ne?
command="/bin/sleep 4294967001",no-agent-forwarding,no-pty,no-user-rc,no-X11-forwarding,permitopen="localhost:5901",permitopen="localhost:2201" ssh-rsa nasledujeklic...u sleep na konci pouziju stejne cislo jako konec cisla portu, kvuli identifikaci, pokud tunel ma problem zabiju v cili proces sleep s danym cislem a tunel se obnovi ...
Tiskni
Sdílej: