Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
TCP Connections Packets Bytes Flag
ip:port = 1 46 S---
mojeip = 0 0 ----
Řešení dotazu:
cca. na 7-12 % je NetworkManagerOsobně nevidím důvod mít u staticky nastaveného serveru network manager.
ale tato podezřelá spojení stále probíhala. Je to vůbec možné ?Tipnu si, že to povoluje libovolná odchozí spojení a samozřejmě RELATED,ESTABLISHED.
Nebo jenom čtu špatně ty výstupy a ukazuje mi to i packety, které "litaji kolem" meho interfacu z toho virt. prostredi providera ?Ano, to je také možné. Zjistíš to podle toho, že se podíváš na zdrojové a cílové adresy těch paketů…
mam vypnutou i odpoved na pingJo, takové stroje mám nejradši.
Hlavně mi trochu nejde do hlavy ten vystup z iftop. Pokud tomu dobre rozumím, tak jsou to odchozí spojení z mého serveru ?Ne, iftop jenom říká kolik bajtů na který stroj proteklo. I když se někdo zkusí třeba připojit na zavřený port a ty mu pošleš RST, tak to tam AFAIK bude.
A zase podle iptraf to ma flag: S--- to je ping ?No vzhledem k tomu, že tam je port, tak to ping bude těžko.
Takze vystup z tcpdump.
Raději soubor, který tcpdump vytvoří, když použijete parametr "-w
", na terminálu toho defaultně až tak moc vidět není.
Tiskni
Sdílej: