OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím
podle tohoto návodu se snažím zprovoznit synchronizaci kontaktů přes NextCloud mezi pc (thunderbird), nb (thunderbird) a mobilem (kontakty). V pc jsem si do Thunderbirdu nainstaloval všechny 3 doplňky dle toho návodu. Když se ale v Thunderbirdu snažím vytvořit ten účet TBSync, skončí to chybou: "Could not establish a secure connection. Are you using a self-signed or otherwise untrusted certificate without importing it into Thunderbird? (UNKNOWN_SSL_ERRORS).". V NextCloudPi jsem se pokoušel vygenerovat certifikát pomocí vestavěného nástroje letsencrypt, ale taky se mi to nedaří. Vždy to skončí chybou. Při vytváření toho certifikátu to chce domain, other domain a e-mail. Do domain jsem zkusil dát existující petrfiedler.cz, ale nevzalo mi to. Možná je třeba něco nastavit u Wedosu. Zřejmě DNS záznam, ale nevím co a jak. Výpis, který jsem dostal při pokusu o vytvoření certifikátu pomocí letsencrypt v NextCloudPi přikládám. Poraďte někdo prosím jak na to.
Řešení dotazu:
Ještě doplním, že pokud by nestačil ten výpis v přiloženém souboru, mohu sem dát log. Přišlo mi to takto ale dostačující.
Ten řádek se skládá z odkazu a názvu sekce. Tys to zkopíroval do adresního řádku celé.
Vytvořil jsem na Wedosu nový DNS záznam typu "A" a certifikát už mám vytvořený. Uložil se do /etc/letsencrypt/live/petrfiedler.eu/ . Je tam toho ale víc a teď zkoumám, co z toho naimportovat do Thunderbirdu?
Kdysi jsem se tady ptal, jak zprovoznit tu synchronizaci a tady mi Milan Uhrák radil CardBook, který je taky zmíněn v tom návodu z mého dotazu. Tak nakonec možná ty tři doplňky odinstaluji a zkusím CardBook. Pak napíšu co a jak.
Funguje to bez problémů.
Díky za ochotu pomoci.
Nemáš zač.
Takže, co se týká vygenerování toho certifikátu, tak řešením bylo vytvořit ten DNS záznam typu "A", jak už jsem uvedl výše.
Co se týká synchronizace, tak jsem odinstaloval ty 3 doplňky z návodu v dotazu a nainstaloval CardBook a účet se vytvořil naprosto bez problémů.
Vyřešeno.
PS: uvidím, jak to bude fungovat
Tak to funguje bezvadně.
Tiskni
Sdílej: