Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
nóóó snad ti jako rozumim :D
#!/bin/bash # vyrobíme třeba heredocem další skript/textovej soubor s názvem lukasuv_skript.sh # víc tady hele https://en.wikipedia.org/wiki/Here_document#Unix_shells cat << EOF > ./lukasuv_skript.sh #!/bin/bash echo "ahoj!!!!" EOF # uděláme novej skriptík pustitelnej chmod +x ./lukasuv_skript.sh echo "bude se poustet skript tak pozor" # a pustíme ./lukasuv_skript.sh echo "hotovo!!!!!!!!!!!!!!!!!"
ktý dvojce
#!/bin/bash # cesta ke složce kterou chceme číst cesta_ke_slozce=/home/lukas/.tajnáSložka/ # do názvu souboru strčíme současný datum a čas # víc vo formátování času třeba tady hele https://www.cyberciti.biz/faq/linux-unix-formatting-dates-for-display/ nazev_souboru=LukášůvSeznam_$(date +'%m-%d-%Y_%T').txt #noa příkazem ls uděláme výpis vobsahu složky a výstup ls přesměrujem do ještě neexistujícího souboru # se nám takle vyrobí ;D ls -l $cesta_ke_slozce > $nazev_souboru # jestli jako má bejt první řádek *.txt datum tak ale takle!!!!! :O :O date +'%m-%d-%Y_%T' > $nazev_souboru #dvouma zobáčkama děláme append souboru jakože připišeme nějakej další vobsah ls -l $cesta_ke_slozce >> $nazev_souboru
noa pouštět asi cronem. zadáš příkaz
crontab -e
a připišeš tam
*/5 * * * * /cesta/ke/skriptu/skript.sh
aby seto jakoby pouštělo každejch těch pět minut. víc vo nastavování cronu třeba tady hele
si myslim žeto sou dva různý co spolu jakože vůůbec nesouvisej :O :O se to asi jako teprve učí tak si hraje si myslim :O ;D
jinak jako nejednoduší řešení by bylo generování seznámku pouštět dycky koncem toho vyráběcího skriptu pokuť se jako nepředpokládá měnění souborů vodněkud jinak třeba uživatelem ;D
1) Script sh -> který vytvoří složku v ní několik souboru s koncovkou .html, tímto scriptem vytvořit sh soubor vložit do něj script, který odebere koncovku (.html) vytvořených souborů?
#!/bin/bash nekolik=5 slozka="slozka" shsoubor="$slozka/shsoubor.sh" mkdir "$slozka" for i in $(seq 1 $nekolik); do touch "$slozka/$i.html"; done cat << EOF > "$shsoubor" #!/bin/bash rename 's/\.html$//' "$slozka"/*.html EOF chmod +x "$shsoubor"Použití:
$ ./1.sh $ ls slozka/ 1.html 2.html 3.html 4.html 5.html shsoubor.sh $ slozka/shsoubor.sh $ ls slozka/ 1 2 3 4 5 shsoubor.sh
2)vytvořit script který za určitý čas zkopíruje obsah adresáře do souboru
#!/bin/bash urcitycas=5 soubor="soubor" adresar="slozka" sleep $urcitycas ls -1 "$adresar" > "$soubor"Použití:
$ ./2.sh $ cat soubor 1 2 3 4 5 shsoubor.sh
1)tu jsem se rozhodl udělat jednoduše, vytvořit složku, soubory.....ale spíše mi šlo o spuštění scriptu scripten, což je "./script.sh"
2) jsem udělal tak, že při uplynutí určitého času nejdřív ověří jestli soubor existuje a pokud ano tak do něj na konec uloží výpis adresáře.
Jestli bych mohl, chtěl bych vas poprosit o pomoc s "sed" Chtěl bych vybrat lichy a sudý řádky - to zvládám, ale u lichýho napsat na začátek řádku něco(např. nějaký znak) a u sudýho na konec,taky nějaký znak. Netuším jak na to...:/
Nebo když chci vybrat v souboru kde mám seznam o x-řádcích a chtěl bych vybrat např 5-10, a před ně vlořit nějaký znak? Vím jak vypsat tohle rozmezí řádků, a vím jak vložit na začátek znak ale nevim jak oba příkazy dát dohromady...nebo jde to vůbec? Když to spojím tak mi vyjde:
sed -n '10,20p'; 's/^/#/' f.txt
tamten mezernik se piše přímo dotoho stringu ne mezi dva :O ;D
nóó takže třeba ke každýmu sudýmu jakoby přiděláš nazačátek # příkazem
sed '1n;s/^/#/;n' vstupniSoubor.txt > vystupniSoubor.txt
tim 1n první řádek přeskočíme s/^/#/ přidáme noa tim 'n' jakože jenom každej druhej
a nakonec každýho lichýho jakoby něco připsat de podobně
sed 's/$/blabla/;n' vstup.txt > vystup.txt
jo a příště jako rači založ novej dotaz. jak jeto jednou vodfajfkovaný tak už nato jako lidi moc nekoukaj :O ;D
Tiskni
Sdílej: