Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
nóóó snad ti jako rozumim :D
#!/bin/bash # vyrobíme třeba heredocem další skript/textovej soubor s názvem lukasuv_skript.sh # víc tady hele https://en.wikipedia.org/wiki/Here_document#Unix_shells cat << EOF > ./lukasuv_skript.sh #!/bin/bash echo "ahoj!!!!" EOF # uděláme novej skriptík pustitelnej chmod +x ./lukasuv_skript.sh echo "bude se poustet skript tak pozor" # a pustíme ./lukasuv_skript.sh echo "hotovo!!!!!!!!!!!!!!!!!"
ktý dvojce
#!/bin/bash # cesta ke složce kterou chceme číst cesta_ke_slozce=/home/lukas/.tajnáSložka/ # do názvu souboru strčíme současný datum a čas # víc vo formátování času třeba tady hele https://www.cyberciti.biz/faq/linux-unix-formatting-dates-for-display/ nazev_souboru=LukášůvSeznam_$(date +'%m-%d-%Y_%T').txt #noa příkazem ls uděláme výpis vobsahu složky a výstup ls přesměrujem do ještě neexistujícího souboru # se nám takle vyrobí ;D ls -l $cesta_ke_slozce > $nazev_souboru # jestli jako má bejt první řádek *.txt datum tak ale takle!!!!! :O :O date +'%m-%d-%Y_%T' > $nazev_souboru #dvouma zobáčkama děláme append souboru jakože připišeme nějakej další vobsah ls -l $cesta_ke_slozce >> $nazev_souboru
noa pouštět asi cronem. zadáš příkaz
crontab -e
a připišeš tam
*/5 * * * * /cesta/ke/skriptu/skript.sh
aby seto jakoby pouštělo každejch těch pět minut. víc vo nastavování cronu třeba tady hele
si myslim žeto sou dva různý co spolu jakože vůůbec nesouvisej :O :O se to asi jako teprve učí tak si hraje si myslim :O ;D
jinak jako nejednoduší řešení by bylo generování seznámku pouštět dycky koncem toho vyráběcího skriptu pokuť se jako nepředpokládá měnění souborů vodněkud jinak třeba uživatelem ;D
1) Script sh -> který vytvoří složku v ní několik souboru s koncovkou .html, tímto scriptem vytvořit sh soubor vložit do něj script, který odebere koncovku (.html) vytvořených souborů?
#!/bin/bash nekolik=5 slozka="slozka" shsoubor="$slozka/shsoubor.sh" mkdir "$slozka" for i in $(seq 1 $nekolik); do touch "$slozka/$i.html"; done cat << EOF > "$shsoubor" #!/bin/bash rename 's/\.html$//' "$slozka"/*.html EOF chmod +x "$shsoubor"Použití:
$ ./1.sh $ ls slozka/ 1.html 2.html 3.html 4.html 5.html shsoubor.sh $ slozka/shsoubor.sh $ ls slozka/ 1 2 3 4 5 shsoubor.sh
2)vytvořit script který za určitý čas zkopíruje obsah adresáře do souboru
#!/bin/bash urcitycas=5 soubor="soubor" adresar="slozka" sleep $urcitycas ls -1 "$adresar" > "$soubor"Použití:
$ ./2.sh $ cat soubor 1 2 3 4 5 shsoubor.sh
1)tu jsem se rozhodl udělat jednoduše, vytvořit složku, soubory.....ale spíše mi šlo o spuštění scriptu scripten, což je "./script.sh"
2) jsem udělal tak, že při uplynutí určitého času nejdřív ověří jestli soubor existuje a pokud ano tak do něj na konec uloží výpis adresáře.
Jestli bych mohl, chtěl bych vas poprosit o pomoc s "sed" Chtěl bych vybrat lichy a sudý řádky - to zvládám, ale u lichýho napsat na začátek řádku něco(např. nějaký znak) a u sudýho na konec,taky nějaký znak. Netuším jak na to...:/
Nebo když chci vybrat v souboru kde mám seznam o x-řádcích a chtěl bych vybrat např 5-10, a před ně vlořit nějaký znak? Vím jak vypsat tohle rozmezí řádků, a vím jak vložit na začátek znak ale nevim jak oba příkazy dát dohromady...nebo jde to vůbec? Když to spojím tak mi vyjde:
sed -n '10,20p'; 's/^/#/' f.txt
tamten mezernik se piše přímo dotoho stringu ne mezi dva :O ;D
nóó takže třeba ke každýmu sudýmu jakoby přiděláš nazačátek # příkazem
sed '1n;s/^/#/;n' vstupniSoubor.txt > vystupniSoubor.txt
tim 1n první řádek přeskočíme s/^/#/ přidáme noa tim 'n' jakože jenom každej druhej
a nakonec každýho lichýho jakoby něco připsat de podobně
sed 's/$/blabla/;n' vstup.txt > vystup.txt
jo a příště jako rači založ novej dotaz. jak jeto jednou vodfajfkovaný tak už nato jako lidi moc nekoukaj :O ;D
Tiskni
Sdílej: