Projekt VideoLAN a multimediální přehrávač VLC (Wikipedie) dnes slaví 25 let. Vlastní, tenkrát ještě studentský projekt, začal již v roce 1996 na vysoké škole École Centrale Paris. V první únorový den roku 2001 ale škola oficiálně povolila přelicencování zdrojových kódů na GPL a tím pádem umožnila používání VLC mimo akademickou půdu.
Moltbook je sociální síť podobná Redditu, ovšem pouze pro agenty umělé inteligence - lidé se mohou účastnit pouze jako pozorovatelé. Agenti tam například rozebírají podivné chování lidí, hledají chyby své vlastní sociální sítě, případně spolu filozofují o existenciálních otázkách 🤖.
scx_horoscope je „vědecky pochybný, kosmicky vtipný“ plně funkční plánovač CPU založený na sched_ext. Počítá s polohami Slunce a planet, fázemi měsíce a znameními zvěrokruhu. Upozornil na něj PC Gamer.
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2026 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 37 místností, 71 tracků, 1184 přednášejících, 1069 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Společnost Nex Computer stojící za "notebooky bez procesorů a pamětí" NexDock představila telefon NexPhone, který může funguje jako desktop PC, stačí k němu připojit monitor, klávesnici a myš nebo NexDock. Telefon by měl být k dispozici ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jeho cena by měla být 549 dolarů. Předobjednat jej lze s vratní zálohou 199 dolarů. V dual-bootu by měl být předinstalovaný Android s Linuxem (Debian) jako aplikací a Windows 11.
Byla vydána nová major verze 9.0 softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora AI.
Wasmer byl vydán ve verzi 7.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V reakci na nepopulární plán Microsoftu ještě více ve Windows prohloubit integraci umělé inteligence Copilot, Opera na sociální síti 𝕏 oznámila, že připravuje nativní linuxovou verzi prohlížeče Opera GX. Jedná se o internetový prohlížeč zaměřený pro hráče, přičemž obsahuje všechny základní funkce běžného prohlížeče Opera. Kromě integrace sociálních sítí prohlížeč například disponuje 'omezovačem', který umožňuje uživatelům omezit využití sítě, procesoru a paměti prohlížečem, aby se tak šetřily systémové zdroje pro jinou aktivitu.
NVIDIA vydala nativního klienta své cloudové herní služby GeForce NOW pro Linux. Zatím v beta verzi.
Open Gaming Collective (OGC) si klade za cíl sdružit všechny klíčové projekty v oblasti linuxového hraní počítačových her. Zakládajícími členy jsou Universal Blue a Bazzite, ASUS Linux, ShadowBlip, PikaOS a Fyra Labs. Strategickými partnery a klíčovými přispěvateli ChimeraOS, Nobara, Playtron a další. Cílem je centralizovat úsilí, takže namísto toho, aby každá distribuce udržovala samostatné opravy systému a podporu hardwaru na
… více »Existuje příkaz, který by periodicky (nebo přes inotify) sledoval měnící se soubor a vypisoval pouze data, která přibyla?
Tzn. něco jako tail -f, ale vypsalo by to jen nová data, nikoli posledních N řádků či bajtů.
Ve výsledku by se to mělo chovat podobně jako pojmenovaná roura (mkfifo): jeden proces zapisuje do roury a druhý z ní čte. Akorát ta zapsaná data zároveň zůstanou v souboru.
V případě, který teď zrovna řeším, by se to asi dalo nějak ohackovat, aby první proces zapisoval do skutečné roury a zároveň se nějak data zapisovala na disk a průběžně zpracovávala druhým procesem. Ale přijde mi, že nástroj popsaný výše by mohl být obecně docela užitečný.
Jestli to neexistuje, tak si to napíšu sám, nebude to těžké, jen bych nerad vymýšlel kolo.
Řešení dotazu:
tail -f -n 0 ? To vypisuje jenom nová data a data v souboru přeskočí. Otázka je jestli je to, co potřebujete.
Díky. Tohle vypadá, že funguje přesně tak, jak potřebuji.
Zvláštní je, že v manuálové stránce ani dokumentaci jsem to nenašel.
Koukal jsem na verzi GNU coreutils 8.28 a tam je jen:
-n, --lines=[+]NUM
output the last NUM lines, instead of the last 10; or use -n +NUM to output starting with line NUM
a v dokumentaci na webu jsem to taky neviděl.
Ale ani u FreeBSD to nemůžu najít.
Kde se tam píše, že -n 0 má zvláštní význam?
-n je parametr určující počet vypsaných řádků. No a 0 vypíše přesně 0 řádků. V normálním režimu to sice nemá žádný smysl ale udělá to přesně to, co se od toho očekává, tj vypíše to prázdný řádek. S follow režimem to vypíše nula stávajících řádků a začne to vypisovat další řádky. Tj chová se to podle očekávání.
To je vlastně pravda. :-) To -n se vztahuje jen k historii, na vypisování nových řádků nemá vliv.
tail -0f funguje stejně.
tail -f (alespoň ten z GNU coreutils) umí detekovat a oznámit i smazání obsahu souboru nebo souboru samotného a potom pokračovat novým souborem ve stejné cestě. To je celkem praktické pro sledování logů v reálném čase.
tail (stejně jako head) má ještě jednu celkem praktickou funkci – když mu dáte víc názvů souborů, před každým vypíše hlavičku s názvem souboru. Pokud spustíte tail -f s více soubory, sleduje všechny soubory zároveň a před změnou každého souboru vypíše hlavičku.
Konkrétně to potřebuji k tomuto: screen se připojí na sériový port a zobrazuje, co z něj přichází, případně umožňuje zadávat zařízení příkazy. Screen zároveň loguje do souboru – a z něj to chci číst (parsovat) průběžně jiným nástrojem. Zároveň se od toho screenu můžu odpojit a on zůstane běžet na pozadí a stále loguje.
Ten druhý nástroj si pustím, jen když to chci parsovat v reálném čase. A s tím dobře pomůže ten tail -f -n0.
Původně jsem chtěl ten nástroj napsat tak, aby se připojoval přímo na sériový port a zároveň logoval, ale vypadá to, že to nebude nutné a že to půjde poskládat z již hotových nástrojů (screen a tail).
Tiskni
Sdílej: