Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
/boot
). Nedávno jsem si do stanice koupil NVMe tabletku a moje idea je přemigrovat sistém. Konfigurace cílové migrace: Plně zašifrovaný UEFI boot z NVMe s tím, že boot bude UEFI ->následně Grub2 který bootne btrfs raid 1 mezi oddíly na NVMe tabletce a SSD disku. Přemýšlím o cestách k cíli.Řešení dotazu:
Taky kernel + initramdisk může být plně šifrovaný (protože GRUB podporuje LUKS). Jediný povinně nešifrovaný oddíl je FAT32 UEFI oddíl, na kterém pak stačí mít pouze moduly GRUBu a jinak nic.
Legacy boot má spoustu nevýhod a (negativních) důsledků, které sahají daleko za pouhý způsob hledání bootovacího média. Takže něco takového bych ani náhodou, ba ani omylem nedělal.
Řekl bych, že web se o tom už rozpovídal víc než dost, takže nemusím já.
Všeho všudy zmíním jako kuriozitu, že dokonce i Snowdenova oblíbená instituce se o tom rozpovídala. Tak kdoví, třeba má v tom UEFI tajný univerzální backdoor. (Který by ovšem bylo snazší dostat do nějakého starého BIOSu, takže to asi nebude ono.)
Masakr!
encfs
za něco svého. Já šifruji hlavně kvůli tomu, aby vyhozený/reklamovaný/odložený/kdovíjaký disk neobsahoval citlivá data – beru to tak, že kdyby měl někdo přístup k mému počítači, tak si s ním může dělat cokoliv – HW keyloggeru, který se dá celkem snadno sehnat, Secure Bootem nezabráním.
encfs
nepoužívám a nikdy jsem ho ještě nepoužil. Z FUSE mám pořád takový pocit že to kolečko jádro-userspace-jádro-userspace-… je moc dlouhé. Proti FUSE jako takovému nic nemám, ale pro každodenní používání mi nepřipadá vhodný.
grub-mkimage(1)
). Funguje to podobně jako initrd vestavěný do jádra – předáte tomu skriptu obraz disku (memdisk) nebo konfigurační soubor a vygeneruje bootovatelný obraz GRUBu. Pro Leagcy BIOS tam je velikostní limit. Bylo to něco kolem 32 kiB.
Bohužel ne. Tady má předřečník tentokrát pravdu, pokud jde o výkon.
Vůbec nejde o rychlost dešifrování kernelu. To je celkem „okamžité“, protože je to celkem běžná symetrická šifra, která se klidně přečte i bez HW akcelerace. (A ano, GRUB (zatím) nepoužívá AES-NI.)
Jde o PBKDF (Password-Based Key Derivation Function). Ta je naschvál pomalá. Většinou se totiž počítají cca statisíce (někdy miliony) hashovacích iterací po nějakou předem stanovenou dobu (implicitně 2 sekundy, pokud se nepletu), než se dojde od člověkem čitelného hesla k LUKS klíči od slotu (který potom následně odemyká master klíč).
Cílem je, aby slabá hesla neznamenala nutně slabé klíče ve slotech. Nevýhodou je, že samotný výpočet PBKDF pak může být klidně časově náročnější než čtení mnoha set MB kernelu + initramdisku.
No a problém je, že když s AES-NI (nebo jinou akcelerací) ty statisíce iterací PBKDF proběhnou (dejme tomu) za dvě sekundy (nebo co si nastavíš v cryptsetup luksAddKey
/ cryptsetup luksFormat
), tak bez HW akcelerace (tedy v GRUBu) bude tentýž výpočet PBKDF a otevření slotu trvat ultra-hyper-dlouho.
Moje zkušenost na skoro dnešním HW (8. generace notebookových procesorů Intel) je, že 2-sekundová PBKDF bude v GRUBu trvat kolem 15 sekund. To je dlouho, ve srovnání s tím, co se očekává od bootu z SSD.
Na starším hardware (4. generace notebookových procesorů Intel) jsem musel ten čas pro PBKDF snížit (u všech používaných slotů; jinak to nemá ten očekávaný efekt) na 500 milisekund, což byla kdysi dávno původní implicitní hodnota. Jinak se totiž v GRUBu stalo, že GRUB dosáhl nějakého svého interního timeoutu (který se nastaví nevímjak; na to jsem nepřišel) a tvrdil, že nemůže odemknout žádný slot, i když měl platné heslo.
Takže tady souhlasím s výhradami ohledně výkonu: Dokud GRUB nebude umět AES-NI (neřkuli vícevláknovost, která je hlavní feature u LUKS2 a PBKDF2), bude tohle kámen úrazu. Na desktopovém hardwaru není co řešit. Nicméně na notebooku, hlavně když bootuje v úsporném režimu na baterii, to může být problém.
nevim co myslis to migraci z klasickeho boot na systemd, pokud init tak to asi s diskem nesouvisi, pokud neco kolem zavadece, tak sicherboot pouziva systemd-boot, kdy sicherboot je v podstate "jen" sada skriptu co ti pripravej vlastni klice, pripravej polozku boot menu pri instalaci/aktualizaci jadra/initramfs s vygenerovanou a podepsanou tvejma klicema efi binarkou obsahujici kernel+initramfs...myslím tím tohle. System je Arch a initramfs stavím podle hooků v této tabulce ve sloupečku "busybox init". Jak jsem psal je to vlastně mnohaletá konfigurace přepisovaná s jednoho systému na druhý. Nicméně pokud chci z initramfs současně otevřít více než jeden device potřebuji přejít z hooku
encrypt
na sd-encrypt
(to je potřeba abych se dvou device odemkl dva zašifrované oddíly a z nich udělal btrfs RAID 1 a tím pádem je třeba změnit celé generování initramfs a samozřejmě potřebuji to udělat "správně" abych si nenaběhl do situace, kdy mi systém nenajede a mám v něm jen zašifrované disky. (Ano, hlavičky i kliče mám jinde bezpečně uloženy, ale byla by to otrava.)
Navíc sicherboot pracuje s jinak nazvaným initramfs než pracuje Arch, takže pro jeho použití budou třeba ještě další změny. Ta situace, kterou popisuje Andrej, tedy mít v /efi podepsaný Grub, který odemkne disk, hodí Grub menu, po grub menu natáhne jádro a initramfs ze zašifrovaného /boot, a ze zapečeného kliče v initramfs si jádro odemkne disk ještě jednou a jede dál, mi připadá jako přímočará a jediná nevýhoda je pomalejší odemykání, díky tomu že grub nepoužije HW akceleraci.
To je sice všechno pravda, ale pak zase nemůžu mít ultra-tajný kernel + initramdisk, protože je "jenom" podepsaný a každý se na něj může podívat. Všechno má svá pro a proti.
Že současná podpora LUKS v GRUBu potřebuje reimplementaci, to je celkem jasné. PBKDF2 se tam prakticky nedá vypočítat, takže i když GRUB teoreticky LUKS2 podporuje, tohle omezení zatím nepřekonal.
Všechno dohromady (Sicherboot + rychlé otevirání LUKS + tajný kernel) by se asi dalo zařídit pomocí Sicherboot + kexec(), ale konfigurace by byla značný voser, pokud na to není nějaký hotový toolchain.
Tiskni
Sdílej: