3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Vypis Xconfigu je na http://barney.webpark.sk/XF86config.html
Ja mam nejakou kartu Daytona s chipem ATI Radeon 7000 (jeste nejake to VE) a s TVoutem a resil jsem stejny problem - nez nabehnou X-ka, tak obraz na TV vidim, ale pak uz jen jakesi blikani, ktere se meni podle zmen na monitoru. Dlouho jsem si mysle, ze to jen tou obnovovaci frekvenci, ale nejak to nezabralo.
Nakonec jsem to vyresil, ze jsem do konfiguraku pro X-ka napsal jako driver nikolv ati (nebo radeon - podle distribuce), ale takovy ten univerzal vesa. Od te doby, pokud chci sledovat film na TV, zakomentuju/odkomentuju par radku v xorg.conf a restartuju (po zapojeni kablu a zapnuti TV) X-ka (ctrl+alt+backspace).
Problem je akorat v tom, ze mam slabsi stroj a ten vesa ovladac ty filmy nejak nezvlada - obraz je roztrhany. Takze nemuzu pouzivat svuj oblibeny Kaffein, ale musel jsem sahnout po necem mene narocnem - funguje mi MPlayer a cetl jsem o nejakem VideoLan Client.
Vypis casti meho xorg.conf prikladam:
Section "Device"
Identifier "device1"
VendorName "ATI"
BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
Driver "radeon"
Option "DPMS"
Option "OverlayOnCRTC2" "on"
EndSection
Section "Device"
Identifier "deviceTV"
VendorName "ATI"
BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
Driver "vesa" # "radeon"
Option "DPMS"
Option "OverlayOnCRTC2" "on"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "screen1"
Device "device1"
Monitor "monitor1"
DefaultColorDepth 24
Subsection "Display"
Depth 24
Virtual 1024 768
EndSubsection
EndSection
Section "Screen"
Identifier "screenTV"
Device "deviceTV"
Monitor "monitor1"
DefaultColorDepth 24
Subsection "Display"
Depth 24
Virtual 800 600
# Virtual 1024 768
EndSubsection
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "layout1"
InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
Screen "screen1"
EndSection
#Section "ServerLayout"
# Identifier "layoutTV"
# InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
# InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
# Screen "screenTV"
#EndSection
Tiskni
Sdílej: