Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Řešení dotazu:
Pro tebe jako pro BFU (Beginner for Unix) je docela vhodný Linux Mint.
Proč?
To byl záměr. Cinnamon je dělaný pro BFU. Určitě bych tazatelce nelinkoval Gentoo. To už může zůstat u Kali.
/etc/skel/
(já v něm mám jenom .bashrc
, .profile
a .bash_logout
)debsums -e
. Následně můžeš přeinstalovat (apt-get --reinstall install <balíček>
) balíčky, kterým patří (to zjistíš dpkg -S soubor
).debsums -e
.locate \* | grep -vE "^/(home|tmp|mnt|boot|opt|root|srv|usr/local|var/cache|var/lib|var/log|var/tmp|var/mail|var/www)/" | sort -u > /tmp/allfiles sort -u /var/lib/dpkg/info/*.list > /tmp/allfiles2 comm -23 /tmp/allfiles /tmp/allfiles2 |less
/etc/passwd
a /etc/fstab
).
configure ; make ; make install
) na inštaláciu SW mimo /opt alebo /usr/local? Komplikovanie systému zo zdrojákov je bežný spôsob ako sa dostať do podobnej situácie.
Na všetko ostatné tu máme štandardnú správu programových balíčkov (pre BFU synaptic).
Super postup. Akorát bych řekl, že pro pokročilejšího uživatele a ne pro BFU. Ale jsem rád, že jsi to sem dal - ukládám do učebnice.
To není, ale připadá mi to, jako kdyby na prvňáčka třídní vytáhla chemii. Napřed se musí naučit číst a psát. Takže u tazatelky bych to zatím viděl tak na sudo, ls a cp.
Obecně neexistuje nic takového jako „factory reset“ „Linuxu“ (ať už se tím Linuxem myslí cokoliv — kernel, distribuce, nějaké uživatelské nastavení atd. atp.). Linux nejspíš nepochází z fabriky; tím to bude.
Běžný způsob použití rozumné linuxové distribuce je zhruba tento:
Obcházet problémy „resetem“ nebo reinstalací může být na první pohled lákavé, ale na druhý pohled se tím uživatel připravuje o porozumění problému a o schopnost řešit problémy obecně („troubleshooting“). Nedořešený problém se navíc zpravidla později vrátí, bez ohledu na „tovární reset“.
Résumé: Doporučuji zeptat se přímo na ten konkrétní problém, který se má resetem vyřešit. Linux se za normálních okolností instaluje na jeden hardware jednou. Zbytek už zajistí průběžné aktualizace a tu a tam nějaké nastavení.
Ne. Jednak nepoužívám Ubuntu a dvak je naprostá většina uvedeného obsolete vzhledem k tomu, co dnes dokážou atomické snapshoty nad filesystémem / subvolume a případně serializace filesystému.
Obcházet problémy „resetem“ nebo reinstalací může být na první pohled lákavé, ale na druhý pohled se tím uživatel připravuje o porozumění problému a o schopnost řešit problémy obecně („troubleshooting“). Nedořešený problém se navíc zpravidla později vrátí, bez ohledu na „tovární reset“.To můžeš řešit později když si zálohuješ obrazy oddílů ale pokud chceš PC používat vrátíš zálohu, pokud nemáš čas.
Jakých oddílů? Obrazy oddílů by byly šíleně neefektivní a navíc by nebyly atomické. To nedává smysl.
K zálohování předchozích stavů systému slouží normální snapshoty na úrovni subvolume. Snapshot si můžu udělat klidně každý den nebo každou hodinu, dál do minulosti můžu snapshoty „ředit“ třeba na týdenní atd.
Pokud jde o použití starších snapshotů, tady bych zase zdůraznil, že samotný návrat k předchozímu stavu toho moc neřeší. Důležitější je porozumění problému, který nastal. Tedy ke snapshotům bych se vracel hlavně za účelem zjištění rozdílů vůči současnému stavu, ne za účelem návratu k předchozímu stavu.
Tiskni
Sdílej: