abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 1
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1963 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Extension XFree86-DRI chybí

    Zafod avatar 20.10.2003 09:36 Zafod | skóre: 17 | blog: Zafodovo | Praha
    Extension XFree86-DRI chybí
    Přečteno: 151×
    Zdravim, v Mandrake 9.2 se mi pri spusteni her hlasi tato chyba: Extension XFree86-DRI missing on display ":0.0". Patrne se jedna o podporu OpenGL, ci co. Muzete mi prosim nekdo poradit? Diky PS: Jsem totalni a naprosty newbie

    Odpovědi

    20.10.2003 10:03 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    najprv nejake doplnujuce info.:
    a;) co mas za graficku kartu
    b;)ci mas v nej pouzity akcelerovany ovladac
    c;)mas povolenu dri aj pre seba

    potom sa pozri, ci mas taketo nieco v /etc/XF86Config:
    
    Section "DRI"
            Mode            0666
    EndSection
    
    Section "Module"
    	Load  "extmod"
    	Load  "dbe"
    	Load  "dri"
    	Load  "glx"
    	Load  "record"
    	Load  "xtrap"
    	Load  "speedo"
    	Load  "type1"
    EndSection
    
    ono totizto dri zabezpecuje priamy pristup do hardware co je v linuxe dost neobvykle davat obycajnemu uzivatelovi. I ked na druhej strane moderne distribucie to robia ...
    Zafod avatar 20.10.2003 10:16 Zafod | skóre: 17 | blog: Zafodovo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    Dekuju za odpoved. Co se tyce graficke karty mam Riva TNT2 Pro 64. Jak zjistit zda mam povoleny dri i pro sebe nevim :-(. Spoustet jsme to zkousel jako root i jako uzivatel, v obou pripadech byla chybova hlaska stejna. Nicmene ta hra nabehla, ale tahla se jak med...
    20.10.2003 10:46 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    Ci mas pre seba povoleny priamy zapis na hardware zistis z riadku v sekcii DRI, polozka mode. V nej mas privilegia pre uzivatelov. Ja mam 0666 teda pre vsetkych lebo som clovek bez chrbtovej kosti (na stroji robim sam, a nemam tam nic dolezite). Ale ta rychlost poukazuje na softwerovu interpretaciu 3d (OpenGL). Ako keby si nemal ovladac ktory by vedel 3d akceleraciu, alebo nemal podporu v jadre pre agp (bez nej to povecsine chodi ako obycajna 2d karta). Mandrake nepoznam, ja by som to riesil (pre niekoho mozno zlozitejsie) takto:
    stiahnut z kernel.org najnovsie jadro (verzia 2.4.22, alebo 2,4,23-pre7 krore ale nie je oficialne stabilne, i ked mne normalne funguje)
    skonfiguroval s podporou AGP zbernice (vyuziva sa aj pre DRI a tak sa ta volba aj vola) a prelozil jak moduly, tak samotne jadro
    stiahol by som si z xfree86.org najnovsie XWindows (verzia 4.3.0, alebo testovaciu 4.3.99.14), rozbalil a prelozil
    dal by som ho interne skonfigurovat a vyskusal co urobi
    keby to nevyslo, tak by som vyskusal pozriet stranky vyrobcu - myslim ze tie chrobaciky robi nvidia

    Popripade by som pouzil standardny konfiguracny nastroj distribucie linuxu, alebo by som ukecal nejakeho servisneho technika co sa v tomto vyzna ;-)

    Zavisi len od Teba, alebo.
    20.10.2003 11:14 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    Zdravim,

    Hm, vykopni si natahovani DRI a sekci s DRI z Xek uplne. Mas nVidiackou kartu, ktera vubec DRI nepouziva (a dobre dela...), jsou k ni vlastni ovladace. Rostou nekde na nVidia strankach, urcite k nim najdes link i tady na abclinuxu.cz. Jsou rozdelene na jadernou a Xovou cast, pripadne je to jedina binarka kterou staci spustit a udela vse za tebe. Akorat pokud nemas podporovane distro/jadro, musis mit vyvojove nastroje a zdrojaky kernelu ktery se pouziva. Binarka ti vyrobi jaderny modul, ktery si zavadi Xovy ovladac. Dale ti pak prepise knihovny a prida vlastni glx extenzi pro Xserver. Pak ti pojede grafika naprosto perfektne, plus bude akcelerovat i jako terminal.

    -djz

    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    Zafod avatar 20.10.2003 11:42 Zafod | skóre: 17 | blog: Zafodovo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    Diky moc vsem za rady. Ovladace na nVidii jsem našel. Jen by me zajimalo, jak "vykopnout natahovani DRI a sekci s DRI z Xek uplne". Staci vymazat z etc/X86Config radek Load "dri" ?
    20.10.2003 14:48 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    Pokud tam není Load "dri", mělo by být celkem jedno, co je v sekci DRI, např. může být prázdná...
    Zafod avatar 20.10.2003 15:13 Zafod | skóre: 17 | blog: Zafodovo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    Jeste jeden hloupej dotaz. Kde takovou sekci DRI najdu? Diky
    20.10.2003 15:40 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    V XF86Configu ;-)
    21.10.2003 12:26 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    Fuj, to som sa zlakol. Takze nvidia si ide svojou cestou, ktora je odlisna od zauzivaneho standardu. A vanta od nvidie moze byt skutocne 3d karta? Mal som ju v predchadzajucom pocitaci a ten vykon nestal ani za ... . Heretic II (ehm pre windows, linuxovy sa mi zatial nepodarilo ani kupit a ani skompilovat) isiel na {p4 2GHz + vanta 256Mb ram} pomalsie ako na {k6-2 200MHz + voodoo1 64Mb ram}. PS.: sorry za off topic, ale jedna sa o kartu toho isteho vyrobcu o ktorej tvrdi ze ma 3d akceleraciu, ALE riesenu po svojom. Inak ako je standard. Robia si vlastny standard, a to je dobre. brrrr.
    21.10.2003 16:09 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    Ehm...
    ad standardy: DRI zblitek NENI standard!!! Takze navazeni se do nVidie je naprosto irelevantni. Pokud souhlasis s tvrzenim, ze OpenGL je jediny rozumny standard, ktery mame (o direct.. chm chm, radeji pomlcim), tak asi jedina implementace ktera ho dodrzuje je GLX od Sgi. Presne ten pouziva nVidia. Ze ma binary only ovladace (abych pravdu rekl ani se jim a ATI nedivim, jenze narozdil od ATI ty nVidia ovladace alespon funguji, pac XFree86 je opravdu des) jeste neznamena ze jsou nekompatibilni se zbytkem sveta. Skoro je to spise naopak :-)

    co se heretica tyce... nevim presne co je to Vanta, mam ale dojem ze je to nejaky vtipny pokus ala riva tnt2 m64... S voodoockem a hrama pro voodoo se to srovnavat neda, glide je tak nehorazne jednoduche ze v quake1,2,hexeny,hereticy,starsi NFS, bude proste vzdycky chodit nejlip. Proste voodoo je voodoo, nehledej v tom nic jine nez magii ;-) Jo a autor glide byl sveho casu prava ruka Carmacka, to jen tak mimochodem. Jinak ovladace v linuxu jsou o MNOHO lepsi nez ve win, na pentiu120ce je q2 neparitelny, v lin i na te blbe rive TNT jede jak lusk. Takze i s tou Vantou ti jednoduche veci pojedou nadherne.

    Jinak, pokud si myslis ze jdem zaujaty, ani ne. Jen proste nemam rad navazeni se do nVidie jen kvuli binarnim ovladacum. Jo a nemam rad DRI a Xfree (alespon v stavajicim stavu...) :-)
    -djz

    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    21.10.2003 16:56 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Extension XFree86-DRI chybí
    Vanta je podla nvidie karta ktora umoznuje starym kancelarskym strojom vdychnut novy zivot tak, ze im umozni pracovat s 3d. Ovladace to robili podla brenchmarku (heretic ii) a podla nastavovacich moznosti (pouzit instrukcnu sadu sse/normal) softwerovo cez procesor.
    Proste LowCost karta ktora pretazuje procesor.
    Ovladac povedal aplikacii ze zvlada okuzlujuce efekty, ktore sa vsak nedali vypnut (hra ich nemala preco vypnut, ved boli podla ovladacov ratane na karte a ovladace ich nevypli lebo nvidia) a samozrejme bezali na software (HII je dost stara hra, a zalozena na q2, len kamera je dynamicka ako byva zvykom na PSX).

    Preto som sa nalakal ze taketo nieco robi nvidia ako standard aj na iny hw.
    Takze zial, tato hra (klon q2) by mi nesla na nizsej konfiguracii.Skusal som to na p4 2GHz a skutocne to bolo menej vykonne ako k6-2 200MHz s voodoo 1.

    Neviem, ale ked mi seka stara hra na novom stroji a ta ista hra mi ide uplne v pohode na 5 rokov starej masine, tak to nepovazujem za dobre. Apropos, kreslenie hmly bolo tak narocne, ze boli niektore casti hry nepouzitelne. Ale hmla to bola pekna. ;-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.