abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Zajímavý článek

    Github publikoval Octoverse 2025 (YouTube), tj. každoroční přehled o stavu open source a veřejných softwarových projektů na GitHubu. Každou sekundu se připojil více než jeden nový vývojář. Nejpoužívanějším programovacím jazykem se stal TypeScript.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:55 | Komunita

    Kit je nový maskot webového prohlížeče Firefox.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    dnes 00:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.5. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:55 | IT novinky

    Německo zvažuje, že zaplatí místním telekomunikačním operátorům včetně Deutsche Telekom, aby nahradili zařízení od čínské firmy Huawei. Náklady na výměnu by mohly přesáhnout dvě miliardy eur (bezmála 49 miliard Kč). Jeden scénář počítá s tím, že vláda na tento záměr použije prostředky určené na obranu či infrastrukturu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 18:00 | Komunita

    Po dvaceti letech skončil leader japonské SUMO (SUpport.MOzilla.org) komunity Marsf. Důvodem bylo nasazení sumobota, který nedodržuje nastavené postupy a hrubě zasahuje do překladů i archivů. Marsf zároveň zakázal použití svých příspěvků a dat k učení sumobota a AI a požádal o vyřazení svých dat ze všech učebních dat.

    karkar | Komentářů: 6
    včera 11:00 | IT novinky

    Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahajuje sektorové šetření v oblasti mobilních telekomunikačních služeb poskytovaných domácnostem v České republice. Z poznatků získaných na základě prvotní analýzy provedené ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) ÚOHS zjistil, že vzájemné vztahy mezi operátory je zapotřebí detailněji prověřit kvůli možné nefunkčnosti některých aspektů konkurence na trzích, na nichž roste tržní podíl klíčových hráčů a naopak klesá význam nezávislých virtuálních operátorů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 10:55 | Humor

    Různé audity bezpečnostních systémů pařížského muzea Louvre odhalily závažné problémy v oblasti kybernetické bezpečnosti a tyto problémy přetrvávaly déle než deset let. Jeden z těchto auditů, který v roce 2014 provedla francouzská národní agentura pro kybernetickou bezpečnost, například ukázal, že heslo do kamerového systému muzea bylo „Louvre“. 😀

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 01:00 | Komunita

    Z upstreamu GNOME Mutter byl zcela odstraněn backend X11. GNOME 50 tedy poběží už pouze nad Waylandem. Aplikace pro X11 budou využívat XWayland.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 00:00 | IT novinky

    Byl publikován plán na odstranění XSLT z webových prohlížečů Chrome a Chromium. S odstraněním XSLT souhlasí také vývojáři Firefoxu a WebKit. Důvodem jsou bezpečnostní rizika a klesající využití v moderním webovém vývoji.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.11. 15:55 | Nová verze

    Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (35%)
     (48%)
     (18%)
     (17%)
     (22%)
     (15%)
     (21%)
     (16%)
     (16%)
    Celkem 321 hlasů
     Komentářů: 15, poslední 2.11. 08:25
    Rozcestník

    Dotaz: loop připojit při bootu

    18.1.2021 12:48 palardd | skóre: 7
    loop připojit při bootu
    Přečteno: 365×
    Ahoj poradno,

    vytvořil jsem si disk ze souboru /opt/neco.img (dd, fdisk) z command line jsem si udělal loop zařízení pomocí kpartx -av načetl zařízení (partition) se mi zobrazuje jako /dev/mapper/loop01 nad tím mám celé LVM a uvnitř LVM je tento disk jako physical volume ve /etc/fstab to přimontuju (mount -a) VŠE OK

    všechno funguje v pořádku z řádky, ale nedaří se mi při bootu systému vytvořit znova ten loop, tím pádek se pak nespustí LVM a mount ve fstab, jde to timeoutu

    Jak na to? Debian 10 systemd TP

    Odpovědi

    18.1.2021 13:05 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu

    Podívej se na systemd unit v tomhle komentáři. (Kontext toho bugu je naprosto irelevantní; jde jen o ten kousek konfigurace.) Rozhodně to není přesně to, co hledáš, ale přibližně něco takového to je.

    Do /etc/fstab se zadá příslušný příslušný mountpoint, nejlépe s x-systemd.automount, a speciální systemd unit pak dává jakýsi „návod“, jak vyrobit potřebné zařízení, aby se dal daný mountpoint připojit.

    Tvůj případ může být o kus komplikovanější než odkazovaný příklad, protože by se mělo navíc ještě korektně počkat na otevření LVM uvnitř loopback zařízení atd. To může vyžadovat v lepším případě několik ExecStart a ExecStop, v horším případě několik sytemd units, které na sobě budou záviset a postupně ta zařízení zprovozní (a nakonec zas vypnou).

    k3dAR avatar 18.1.2021 13:16 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    tak jestli nebude mit jednodusi to pripojit pres /etc/rc.local totozne jako to dela rucne ;-)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    18.1.2021 14:51 palardd | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    Debian 10 má systemd pouze... rc.local není řešení
    18.1.2021 14:56 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    Dá se to jednoduše nasimulovat. Ale skutečně to není řešení, protože on potřebuje vrazit to připojení loop zařízení před to LVM, což znamená napsat vlastní unitu.
    Jendа avatar 18.1.2021 20:21 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    rc.local není řešení
    Proč ne? (jako je to „nepěkné“ a správně by sis asi měl vyrobit nějakou mount unitu, ale fungovat to bude)

    Nebo myslíš, že systemd znamená, že nefunguje rc.local?
    # systemctl cat rc.local.service 
    [...]
    ConditionFileIsExecutable=/etc/rc.local
    [Service]
    Type=forking
    ExecStart=/etc/rc.local start
    TimeoutSec=0
    RemainAfterExit=yes
    
    Stačí vytvořit ten soubor a nastavit executable.
    k3dAR avatar 18.1.2021 21:36 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    sudo systemctl enable rc.local
    a pripravit /etc/rc.local:
    #!/bin/sh -e
    
    # nad 'exit 0' vlozit co se ma pustit...
    
    exit 0
    
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    18.1.2021 16:13 palardd | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    tak je moc high :( koukám do manuálu a je to sám odkaz na další... žádný příklad, od kterého bych se mohl odrazit.

    Udělal jsem si vlastní službu >>>>>>>loop.service

    [Unit] Description=Run on boot once

    [Service] Type=oneshot ExecStart=/sbin/kpartx -avs /disk.img TimeoutSec=0 RemainAfterExit=yes

    [Install] WantedBy=multi-user.target
    19.1.2021 07:59 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu

    Element <pre> by nebyl? Tohle se nedá číst.

    18.1.2021 13:47 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    Ty jsi zvíře.

    Kdybys to mountil přímo, tak pro fstab existuje option loop. Ovšem tím že máš nad tím LVM si to pěkně komplikuješ. Takže si musíš někam vrazit kód co ti ten loop udělá dřív, než se ten systém začne snažit nahodit to LVM.
    18.1.2021 14:55 palardd | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    vytvoření loop je POD LVM, takže s LVM to nemá nic společného. LVM a šifrování je NAD tím, systém se zastaví na tom, že nevytvoří loop, když ho udělám v INIT 1 ručně, pokračuje dále směle a perfektně

    díky za reakce
    18.1.2021 15:02 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    Jak nemá nic společného!?!? Jasně píšeš, že máš image připojený přes loop a NAD tím LVM, teprve pak nějaký šifrovaný oddíl, co chceš mountovat. Takže to sakra má co společného! Je to stejné, jako bys neměl disk na kšandě a chtěl ho připojit.

    To znamená že se MUSÍ NEJPRVE připojit ten image. takže je POD LVM. Jestli ten image máš nad dalším LVM, je irelevantní. Rozhodující je aktivace VGgroup. Si v tom udělej jasno.
    18.1.2021 15:28 palardd | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    Myslel jsem to tak, že neřešíme LVM nebo cokoliv ve vyšších vrstvách, ale to, aby mi boot prostě načetl z toho image tabulku rozdělení a jednoduše jen vyrobil /dev/mapper/neco...

    Co se děje nad tím je zcela irelevantní (a fuguje to, pokud ručně ten loop vyrobím na consolu).

    Takže znova: potřebuji boot naučit vyrobit ten loop pomocí kpartx Thats it
    18.1.2021 16:07 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: loop připojit při bootu
    No a jak má asi ten systém to zařízení vyrobit, když mu chybí zařízení, nad kterým má ty LV oddíly vyrobit?!

    Pochop laskavě, že kpartx žádný loop nevyrábí. On ho jenom umí použít. Dyk to sám píšeš: …a fuguje to, pokud ručně ten loop vyrobím. Takže asi těžko ho naučíš něco co nedělá a nikdy dělat nebude. Protože to je pouze nástroj, který pracuje s particemi.

    No. Nic. Mohu-li ti radit, nepouštěj se do věcí kterým nerozumíš a odmítáš porozumět, protože sám si s takovou tu unitu nenapíšeš.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.