Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
4.4.0.200.206 [security]: amd64 i386 4.4.0.21.22 [ports]: arm64 armhf ppc64el s390xAký prínos by malo reportovanie chyby ak používaš zastaralá verziu ktorú už odobrali z repozitárov a nahradili novšou?
Prozatím:
Problém je trochu v tom, že se mi ty verze v GRUBu2 od 4.4.* množí.
---
Ad "Aký prínos by malo reportovanie chyby ak používaš zastaralá verziu ktorú už odobrali z repozitárov a nahradili novšou?":
- instalováním "4.4.0.200.*" bych měl tu novější, nebo tím myslíte "4.8.*" či "4.15.*"?
Peter Golis:
Děkuji za vysvětlení.
Aktualizoval jsem tedy dostupné balíky klasickým způsobem (tentokráte přes grafické rozhraní) - viz příloha.
V instalačním dialogu bylo zapsáno, co se mi tam objevuje několik měsíců:
Proběhl asi klasický instalační proces - rozbalování a instalace. Jestli bylo vše v pořádku nainstalováno a nakonfigurováno se ale skoro nikdy nedozvím, jelikož se okno pro mě skoro vždy v nečekané době zavře a nevidím případné chyby nebo nesrovnalosti.
Reportovat tedy nebudu.
Jsem ale zvědavý a zkusil jsem, hláška viz původní Předmětný dotaz se opakuje - nevyřešeno.
Možná by se vyřešilo restartem, ale poměrně vzácně se mi notebook před 2 dny po delší době podařilo spustit v plném grafickém režimu s 1366x768 a tedy bez recovery s 1024x768. Chci toho využít a pracovat "normálně". Je to jeden z problémů, které mě dlouhodobě velmi štvou a který bych rád vyřešil - asi v novém diskuzním tématu (ale nemusí být).
Děkuji.
debconf
že sa nedá použiť rozhranie Dialog
kvôli nenastavenej premennej TERM
ale pokračuje na ďalšom riadku. Tam je uvedené že správca balíčkov použil rozhranie Readline
. Tu vidím chybu absencie premennej TERM
ktorá sa mala nastaviť v profile, ale z nejakého dôvodu sa nenastavila. Nie som odborník na Mint, takže neviem z hlavy vysypať ktorý program tú premennú nenastavil. Ale správca balíčkov sa zachoval správne keď použil Readline
po zlyhaní Dialog
. Toto s jadrom naozaj nemá nič spoločné.
K tej ďalšej chybe s grafikou, tak otvárať BUG na Mint 18 alebo Ubuntu 16.04 je zbytočné. Obidvom distrám tých verzií končí bežná podpora do štvrť roku. Ubunut síce pokračuje rozšírená podpora, ale len pre bezpečnostné chyby. Nie pre chyby desktopovej časti kam patrí tento problém s grafickým hardware.
Takže ak to chceš vyriešiť, tak si skontroluj či máš 64bit CPU (informácia že tam pred tým boli povedzme 32bit Win7 neznamená že nemáš 64bit CPU), a aj či máš dosť RAM na naštartovanie Grafického LiveCD/LiveUSB (odporučil by som min 4GB), a vyskúšaj niečo novšie. Ak to prestane na tom Live blbnúť, tak vieš čím to môžeš kompletne preinštalovať. Len si nezabudni zálohovať užívateľské nastavenia, aj s skrytými súbormi.
PS: A nezabudni si skontrolovať aj či sa ten počítač neprehrieva. Normálne na to slúži príkaz sensors z balíka lm-sensors, ale ten by mal byť v rozumnom grafickom rozhraní nainštalovaný ako súčasť appletu na monitorovanie vyťaženia počítača.
Tak staré balíky odinstaluj, já na svém systému nechávám pouze 2 verze kernelu, nejnovější co používám a jednu starší, ostatní tam nejsou potřeba.Problém je trochu v tom, že se mi ty verze v GRUBu2 od 4.4.* množí.
Petr Šobáň:
To mě také před pár měsíci napadlo. Nechával jsem 3 - nejstarší, nejnovější a některý veprostřed. Jenže:
Děkuji.
# verzi distra lsb_release -a # verzi aktualne beziciho jadra uname -a # jake balicky ma nainstalovane ci zbytky po odinstalaci dpkg -l linux-{generic,image,headers,modules}* # co ma v /boot sudo ls -l /boot
# zda ma balicky v neporouchanem stavu a aktualizovane sudo apt install --fix-broken # pokud ano zobrazi to jen: Načítají se seznamy balíků… Hotovo Vytváří se strom závislostí Načítají se stavové informace… Hotovo 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno.(kazdy vlozeny vystup vkladany do komentare, zvlast oznacit a tuknout na <pre> aby se zachovalo formatovani...)
# model cpu grep -m1 'model name' /proc/cpuinfo # velikost ram grep MemTotal /proc/meminfoXfce bych sice dal na jakejkoliv HW, ale budiz
Xfce bych sice dal na jakejkoliv HW, ale budizPokiaľ je zvyknutý na Cinnamon (či čo za Gnome tam mal) a utiahne mu stroj aj súčasnú verziu, tak nemusí meniť.
ubuntu-bug linux
bys nareportoval bug v samotném Linuxu (kernelu, jádře) vývojářům Ubuntu. Je to určitě to, co chceš udělat? Skutečně máš problém s jádrem a domníváš se, že se ta chyba týká nějakého konkrétního sestavení/patche specifického pro Ubuntu?
Bherzet:
Těch drobných chybek nebo nesrovnalostí pár je a děkuji za vysvětlení, že "ubuntu-bug linux
" je tedy pravděpoobně k ničemu. Já prostě rád pomáhám a pokud mohu udělat tak málo, že nechám vygenerovat nějaký report a poslat ho a dám tak šanci nejakému "aha" k zamyšlení a opravení s větším kladným dopadem pro ostatní v další verzi, rád to udělám.
To, co mě naštve můžeme řešit buď u tohoto vlákna nebo mám napsat nové Diskuzní témata? Myslím ale, že to s jednotlivými verzemi souvisí, protože to někdy funguje a někdy ne a asi bude chybka v nějakých zaskriptovaných přepínačích (nebo souborech ze skriptů). Spíše tedy nefunguje a ani po x měsících jsem nezpozoroval souvislosti. Beru to jako školu Linuxu
, nejsem na něm existenčně závislý - mám více pracovních zařízení a některé i s Widlemi, které jsou celkově v ČR v podnikové praxi stejně upřednostňovány.
Rád zkouším nové věci a jsem si vědom, že všechno má své pro a proti. Linux mi nevadí, naopak. Jak v životě tak s Win tak s Lin je potřeba cvičit trochu té trpělivosti.
Děkuji.
Já prostě rád pomáhám a pokud mohu udělat tak málo, že nechám vygenerovat nějaký report a poslat ho a dám tak šanci nejakému "aha" k zamyšlení a opravení s větším kladným dopadem pro ostatní v další verzi, rád to udělám.To je od tebe samozřejmě pěkné a proto se ti taky snažíme pomoc. Jen jsem měl podezření, že ve skutečnosti možná omylem zkoušíš reportovat problém v jádře vývojářům Ubuntu, i když se ten problém třeba týká něčeho úplně jiného…
To, co mě naštve můžeme řešit buď u tohoto vlákna nebo mám napsat nové Diskuzní témata?Pro ten problém s Mintem (tj. ten bug, který chceš reportovat) by asi bylo lepší založit nové vlákno. Bude to přehlednější.
Tiskni
Sdílej: