Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
#docasne prepnuti rezimu cteni/zapis na rw sudo mount -o remount,rw /pridas co potrebujes, ulozis a restartujes...
samotnej xserver asi moc nefunguje na readonly filesystemu když se nepošteluje asi :O :O
zkus to takle hele :O :O
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0 tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0 tmpfs /var/lib/systemd tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0 tmpfs /run tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
iface eth0 inet static address 10.0.9.2 netmask 255.255.255.0 gateway 10.0.9.1
Já mám v routeru v DHCP rezervovanou adresu pro RPi podle MAC a vždy jí dostane. Nebyla by to cesta pro tebe?
auto eth0 allow-hotplug eth0 iface eth0 inet dhcp(ty auto a allow-hotplug možná nejsou potřeba a možná to tam dávám z nějakých historických důvodů, nevím) Dokonce je to snad i normální způsob jak se to v Debianu dělá, a není mi jasné, proč se Raspberry rozhodlo místo toho použít dhcpcd.
sudo apt-get purge dhcpcd5 isc-dhcp-clientisc-dhcp-client bych tam nechal… Nerozhodlo se to místo něj nainstalovat něco jiného? (to ti purge řekne: tohle odstraňuji, tohle instaluji)
Přes ifconfig eth0 vubec nevidim.ifconfig v Linuxu už 22 let nefunguje, použij ip ("ip address" (nebo zkratku "ip a")). A pak se ještě podívej do dmesg, případně porovnej dmesg mezi funkčním a nefunkčním (na porovnávání používám program kdiff3, někdo jiný používá třeba meld nebo vimdiff). Taky bych čekal že se ti to nejmenuje eth0, ale nějak nesmyslně jinak a je potřeba přidat
net.ifnames=0 biosdevname=0
do /boot/cmdline.txt.
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="aa:bb:cc:dd:ee:ff", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="eth0" SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="11:22:33:44:55:66", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="eth1"
proč to jakoby vubec potřebuješ teďko mit jenom pro čtení ten souborovej system?? :O :O sd kartička uvnitř rpi neni tak děsně moc zranitelná jak se jako všude piše jestli toje kuli tomu :D ;D
Hlavně to jde bez problémů dát na SSD, které stojí ~500 Kč.
Používám RPi ~2,5 roku. Měl jsem 3B+, teď mám 4B. Současné distro už je 3 v pořadí. S tím co popisuješ jsem se ještě nesetkal. Ani na SD, ani na SSD. A to za sebou pár hard vypnutí mám. A i kdyby, tak Clonezilla to jistí.
1. ifconfig v zakladu funguje, co nefunguje je zobrazeni prirazenych vice ip k jednomu interface (asi i neco dalsiho), ale samozrejme funguje zobrazeni ip adresy, masky, rx/tx, lze interface nastavit down ci up, atd...Já považuji za dost dobře možné, že mu ifconfig zařízení nezobrazil proto, že nebylo zkonfigurováno (například protože se kvůli readonly FS nepodařilo spustit nějakou službu, která se stará o přejmenování, a tak jméno v konfiguraci neodpovídá jménu zařízení). A musel by dát ifconfig -a.
iptables-persistent
a pravidla se ukládají pomocí netfilter-persistent save
. Ale asi je to celkem jedno.
Ještě poslední dotaz.Kde k tomu najdu mamual?K čemu? Máš pravdu, že manuál k hostapd.conf na svém systému nevidím… Tak asi Google…
Nějak se nemohu připojt. Zkontrolujte heslo a zkuste to znovu.A v logu něco je? Jaké máš hostapd.conf? Já používám tohle:
interface=wlan0 driver=nl80211 ssid=blabla hw_mode=g channel=6 #macaddr_acl=0 #auth_algs=1 #ignore_broadcast_ssid=0 wpa=2 wpa_passphrase=hesloheslo wpa_key_mgmt=WPA-PSK wpa_pairwise=TKIP rsn_pairwise=CCMP
Internet mi jede a mam přidělenou IP 0.22 a branu 0.10.A to RPi je připojené do internetu jak?
Co když vím, že je raspi přidpojene do sitě přes lan a chtěl bych přes ten hotspot dostat IP ve stejnem subnetu. Jak na to?Bridge. Ale pokud je RPi připojené přes ethernet a na něm už jeden DHCP server je, tak musíš DHCP server na RPi vypnout, jinak budeš mít v síti dva DHCP servery z nichž jeden bude dávat nesmysly.
nafurt ;D kdybys to chtěl jenom do restartu tak byto bylo 'systemctl stop blablablah' hele
nastavovals to jakoby na zapisovatelným filesystemu?? :O :O máš tu službu enabled?? :O :O udělej 'systemctl enable hostapd.service'. jestli todleto nepomuže udělej 'sudo journalctl -u hostapd.service' a koukni jestli totam naněco nenadává třeba :O :O
rozdíl mezi systemctl start a restart je prej že restart voproti start zapíná i závislý služby. jestli to enable nepomohlo koukni jakoby na ty závislý služby do systemctl list-dependencies hostapd.service a porovnej tamten výpis s normálním zapnutím a s restartem tý služby :O :O
barva puntiku zelená/červená řiká jestli de/nejde
se pokračovalo v řešení problému tady hele
Solved.
Jen technická poznámka.
V tom navodu je přidat do sudo nano /etc/dhcpcd.conf interface wlan0
Není. Určitě nic nepřidáváš do sudo nano
. Přidáváš to do souboru dhcpcd.conf
, který je v adresáři (složce) etc
, který je v kořenu /
. sudo
znamená superuser do - superuživatel dělá, takže příkaz se provádí s vyšším oprávněním. nano
je textový editor.
Edit: su = superuser.
sudo
je odvozeno z:
superuser do
Nikoliv z:
superuser do
V tom prvním komentáři jsem tu složeninu popsal špatně a tak, pro přesnost, jsem se oprvil. Jde pouze o maličkost. Nic zásadního. Syntax zůstává stejná a funkce taky. :)
Tiskni
Sdílej: