Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
#docasne prepnuti rezimu cteni/zapis na rw sudo mount -o remount,rw /pridas co potrebujes, ulozis a restartujes...
samotnej xserver asi moc nefunguje na readonly filesystemu když se nepošteluje asi :O :O
zkus to takle hele :O :O
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0 tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0 tmpfs /var/lib/systemd tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0 tmpfs /run tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
iface eth0 inet static address 10.0.9.2 netmask 255.255.255.0 gateway 10.0.9.1
Já mám v routeru v DHCP rezervovanou adresu pro RPi podle MAC a vždy jí dostane. Nebyla by to cesta pro tebe?
auto eth0 allow-hotplug eth0 iface eth0 inet dhcp(ty auto a allow-hotplug možná nejsou potřeba a možná to tam dávám z nějakých historických důvodů, nevím) Dokonce je to snad i normální způsob jak se to v Debianu dělá, a není mi jasné, proč se Raspberry rozhodlo místo toho použít dhcpcd.
sudo apt-get purge dhcpcd5 isc-dhcp-clientisc-dhcp-client bych tam nechal… Nerozhodlo se to místo něj nainstalovat něco jiného? (to ti purge řekne: tohle odstraňuji, tohle instaluji)
Přes ifconfig eth0 vubec nevidim.ifconfig v Linuxu už 22 let nefunguje, použij ip ("ip address" (nebo zkratku "ip a")). A pak se ještě podívej do dmesg, případně porovnej dmesg mezi funkčním a nefunkčním (na porovnávání používám program kdiff3, někdo jiný používá třeba meld nebo vimdiff). Taky bych čekal že se ti to nejmenuje eth0, ale nějak nesmyslně jinak a je potřeba přidat
net.ifnames=0 biosdevname=0
do /boot/cmdline.txt.
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="aa:bb:cc:dd:ee:ff", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="eth0" SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="11:22:33:44:55:66", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="eth1"
proč to jakoby vubec potřebuješ teďko mit jenom pro čtení ten souborovej system?? :O :O sd kartička uvnitř rpi neni tak děsně moc zranitelná jak se jako všude piše jestli toje kuli tomu :D ;D
Hlavně to jde bez problémů dát na SSD, které stojí ~500 Kč.
Používám RPi ~2,5 roku. Měl jsem 3B+, teď mám 4B. Současné distro už je 3 v pořadí. S tím co popisuješ jsem se ještě nesetkal. Ani na SD, ani na SSD. A to za sebou pár hard vypnutí mám. A i kdyby, tak Clonezilla to jistí.
1. ifconfig v zakladu funguje, co nefunguje je zobrazeni prirazenych vice ip k jednomu interface (asi i neco dalsiho), ale samozrejme funguje zobrazeni ip adresy, masky, rx/tx, lze interface nastavit down ci up, atd...Já považuji za dost dobře možné, že mu ifconfig zařízení nezobrazil proto, že nebylo zkonfigurováno (například protože se kvůli readonly FS nepodařilo spustit nějakou službu, která se stará o přejmenování, a tak jméno v konfiguraci neodpovídá jménu zařízení). A musel by dát ifconfig -a.
iptables-persistent
a pravidla se ukládají pomocí netfilter-persistent save
. Ale asi je to celkem jedno.
Ještě poslední dotaz.Kde k tomu najdu mamual?K čemu? Máš pravdu, že manuál k hostapd.conf na svém systému nevidím… Tak asi Google…
Nějak se nemohu připojt. Zkontrolujte heslo a zkuste to znovu.A v logu něco je? Jaké máš hostapd.conf? Já používám tohle:
interface=wlan0 driver=nl80211 ssid=blabla hw_mode=g channel=6 #macaddr_acl=0 #auth_algs=1 #ignore_broadcast_ssid=0 wpa=2 wpa_passphrase=hesloheslo wpa_key_mgmt=WPA-PSK wpa_pairwise=TKIP rsn_pairwise=CCMP
Internet mi jede a mam přidělenou IP 0.22 a branu 0.10.A to RPi je připojené do internetu jak?
Co když vím, že je raspi přidpojene do sitě přes lan a chtěl bych přes ten hotspot dostat IP ve stejnem subnetu. Jak na to?Bridge. Ale pokud je RPi připojené přes ethernet a na něm už jeden DHCP server je, tak musíš DHCP server na RPi vypnout, jinak budeš mít v síti dva DHCP servery z nichž jeden bude dávat nesmysly.
nafurt ;D kdybys to chtěl jenom do restartu tak byto bylo 'systemctl stop blablablah' hele
nastavovals to jakoby na zapisovatelným filesystemu?? :O :O máš tu službu enabled?? :O :O udělej 'systemctl enable hostapd.service'. jestli todleto nepomuže udělej 'sudo journalctl -u hostapd.service' a koukni jestli totam naněco nenadává třeba :O :O
rozdíl mezi systemctl start a restart je prej že restart voproti start zapíná i závislý služby. jestli to enable nepomohlo koukni jakoby na ty závislý služby do systemctl list-dependencies hostapd.service a porovnej tamten výpis s normálním zapnutím a s restartem tý služby :O :O
barva puntiku zelená/červená řiká jestli de/nejde
se pokračovalo v řešení problému tady hele
Solved.
Jen technická poznámka.
V tom navodu je přidat do sudo nano /etc/dhcpcd.conf interface wlan0
Není. Určitě nic nepřidáváš do sudo nano
. Přidáváš to do souboru dhcpcd.conf
, který je v adresáři (složce) etc
, který je v kořenu /
. sudo
znamená superuser do - superuživatel dělá, takže příkaz se provádí s vyšším oprávněním. nano
je textový editor.
Edit: su = superuser.
sudo
je odvozeno z:
superuser do
Nikoliv z:
superuser do
V tom prvním komentáři jsem tu složeninu popsal špatně a tak, pro přesnost, jsem se oprvil. Jde pouze o maličkost. Nic zásadního. Syntax zůstává stejná a funkce taky. :)
Tiskni
Sdílej: