Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Prostě musím natvrdo držet tlčítko vypínáni aby exnul a poté ho znovu zapnout, pak samozřejmě kontroluje disk atd.
snad jen z dmesg výpisu "[ 29.019066] systemd-journald[197]: File /var/log/journal/527ad589d1db4c888e68a6ebb9ec77f8/user-1000.journal corrupted or uncleanly shut down, renaming and replacing." ale důvod nevidím.Dôvod prečo bol poškodený žurnál je to popísané tvrdé vypnutie. Dmesg po štarte neukáže chyby z pred štartu. Odporučil by som buď pozrieť sa na klávesu SysRQ, alebo by som odporučil vyskúšať OS dodaný s tým NB. Ak by to robilo problém aj na Mac OS BSD, tak je to nepriestrelná závada HW.
alespoň co mi řekl bývalý majitel...Tak by sme mu mali všetci svorne veriť, a vyskúšať je to tým pádom zbytočné.
Popravde ani netusim zda bezim na integrovane nebo dedikovane, jde to nejak zjistit ci jak to prepinat?
Máš tam jenom jednu, Nvidia. (Tyhle staré systémy nemají možnost přepínání, i když CPU může nějakej grafickej křemík obsahovat)
co s tim mam tedy udelat?
Reálně? Se stim smiř... Nebo to za něco vyměň. Můžeš zkusit nahodit "nvidia" driver, ale tam budeš mít zase jinou sadu problémů, jako nefunkční OpenGL, protože ty OpenGL knihovny jsou staré a dneska s tím spousta věcí nechodí. A to se týká i věcí, kde by si OpenGL vůbec neočekával - třeba ti nepoběží sddm. Jsem ve stejné situaci - Thinkpad T410 a Archlinux a vybrat driver je jako vybírat si mezi morem a cholerou...
Pak je tu teda ještě "opravdová linuxová cesta (TM)", kdy nastuduješ kernel a investuješ několik stovek hodin práce do nalezení/opravení toho problému...
Jednou na to kvůli těm driverům asi dojde, ale prozatim jsem zvolil taktiku "se stim smiř" .
K tomu stroji mám skoro citový vztah, NB s takovou klávesnicí už dneska nekoupíš a navíc si z důvodu vývoje stejně nemůžu dovolit mít průměrně, nebo dokonce nadprůměrně výkonný stroj. Když se nastaví mitigations=off
, je to výkonově na úrovni 5 let starého NB, což je tak akorát, aby se na tom dalo rozumně psát v C++ a člověk měl odezvu jako průměrný uživatel.
Teoreticky ano, ale prakticky je to k ničemu. Protože to budeš dělat jednou za Uherskej rok a ještě to vždy zhodnotíš jako "neni to tak hrozný". Když ale to "neni to tak hrozný" budeš mít neustále na očích, začne ti to vadit a budeš mít motivaci s tím něco dělat...
Ešte by si mohol pozrieť čo je adresári /var/log
a čo zostalo v tvojom domovskom adresári v súbore .xsession-errors
a .session-errors.old
.
Ja som síce MAC nikdy nevlastnil ale ani by som sa nezaoberal rozbehnutím linuxu na danom hw. Keďže niektoré osoby to považujú za elitný hw, tak nech na tom beží elitný systém za elitnú cenu. Problém je v tom, že nie je dostupná dokumentácia a zrejme bude nejaký špecialný kód v MacOS aby ich MAC hw nemohol správne fungovať s iným systémom.
Oprava .xsession-errors.old
Obávam sa, že Mac je špecifický hw. A vzhľadom na to akú ma politiku Apple je podľa mňa kúpiť iný hw a tento nechať zrecyklovať.
Tiskni
Sdílej: