Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V počítači mám dva disky: Disk ssd - uzel zařízení /dev/sda, velikost asi 450 GB, a druh disk normlní, uzel zařzení /dev/sdb, velikost 2 TB. Když jsem instaloval xubuntu, chtěl jsem jako systemový oddíl dát ten ssd a připojit ho jako / a jako odkládací oddíl dát asi 6 GB z toho větčího a jako uživatelský dát celý zbytek toho většího a připojit ho jako /home.
Ale asi jsem při instalaci a rozdělování disku něco blbě zmáčknul, protože jsem po nainstalování operačního systému zjistil, že ten velký oddíl mám nepřipojený a že se mi všechno, co mělo být na systémovém oddílu a uživatelském oddílu nacpalo na jeden oddíl dohromady a sice na disk ssd.
Chtěl jsem chybu napravit. Všechny uživatelské data jsem si nakopíroval na ten oddíl, který má skoro 2TB. Když jsem ho chtěl připojit klikadly, připojoval se mi pod /media, což nechci, protože bod připojení /media chci používat pro CD, DVD, flešky, externí disky a podobně. A proto jsem ten oddíl připojil příkazem a připolil to jako root a připojil to pod /home. Nadřazená složka toho oddílu a i ten oddíl se jmenuje david, ale adresář david pod /home už mám. Snad se to nebude mydlit. Připojil jsem to a pod /home původné složka david, se vším co obsahuje, zmizela a objevila se tam nová složka david se vším co jsem do troho předtím nakopíroval. Vypadalo to, že je všechno v pořádku. Ale nebylo. Když jsem chtěl spustit synaptic, vyskočilo mi jako obvykle okno pro heslo, to jsem zadal a potvrdil, ale žádný synaptic se mi neotevřel, prostě nic. Možná to bude tím, že mám nastavený lokální zroj softwaru, který jsem měl pod /home/david/local-debs, a tím jak jsem změnil to připojení, tak mi ten zdroj zmizel, ale zase na druhou stranu se mi tam objevil znovu ten samý zdroj s tou samou cestou, protože jsem si to předtím připojováním na ten oddíl zkopíroval, a ta cesta a i ten obsah vychází opět stejné jak předtím.
Když jsem znovu pustil počítač, tak už mi synaptic zase jede, ale ten diskový oddíl je zase tak blbě jak předtím. Jak mám připojit diskové oddíly, aby se mi po příštím puštění počítače zase nevrátily zpět, a jednak aby mi zase nezačal blbnout synaptic?
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # file system mount point type options dump pass# / was on /dev/sda2 during installation UUID=c555f188-51f5-412c-b19c-d48443055c03 / ext4 errors=remount-ro 0 1 # /boot/efi was on /dev/sda1 during installation UUID=0DA3-680D /boot/efi vfat umask=0077 0 1 /swapfile none swap sw 0 0
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # file system mount point type options dump pass# / was on /dev/sda2 during installation UUID=c555f188-51f5-412c-b19c-d48443055c03 / ext4 errors=remount-ro 0 1 # /boot/efi was on /dev/sda1 during installation UUID=0DA3-680D /boot/efi vfat umask=0077 0 1 /swapfile none swap sw 0 0
z meho pohledu je v tvem pridade "idealni" rozlozeni: SSD: 1. 512MiB EFI oddil 2. ZBYTEK / (tedy vcetne /home) HDD: 1. CELE 2TB /data do /data by sis nahraval soubory jako zalohy, filmy/serialy, obecne velke soubory nepotrebujici rychlej pristup, atd..
To je dobrý nápad, taky bych si to tak dal, ale problém je v tom, že jak vytvářím diskové oddíly, tak jak můžu vytvořit připojný bod /data, když takový adresář v Linuxu není.
Další problém vidím, že když to bude mimo /home/uživatel, tak asi budu moci na ten oddíl zapisovat pouze jako root.
sudo chown tvuj_user:tvuj_user /data
Tiskni
Sdílej: