Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V počítači mám dva disky: Disk ssd - uzel zařízení /dev/sda, velikost asi 450 GB, a druh disk normlní, uzel zařzení /dev/sdb, velikost 2 TB. Když jsem instaloval xubuntu, chtěl jsem jako systemový oddíl dát ten ssd a připojit ho jako / a jako odkládací oddíl dát asi 6 GB z toho větčího a jako uživatelský dát celý zbytek toho většího a připojit ho jako /home.
Ale asi jsem při instalaci a rozdělování disku něco blbě zmáčknul, protože jsem po nainstalování operačního systému zjistil, že ten velký oddíl mám nepřipojený a že se mi všechno, co mělo být na systémovém oddílu a uživatelském oddílu nacpalo na jeden oddíl dohromady a sice na disk ssd.
Chtěl jsem chybu napravit. Všechny uživatelské data jsem si nakopíroval na ten oddíl, který má skoro 2TB. Když jsem ho chtěl připojit klikadly, připojoval se mi pod /media, což nechci, protože bod připojení /media chci používat pro CD, DVD, flešky, externí disky a podobně. A proto jsem ten oddíl připojil příkazem a připolil to jako root a připojil to pod /home. Nadřazená složka toho oddílu a i ten oddíl se jmenuje david, ale adresář david pod /home už mám. Snad se to nebude mydlit. Připojil jsem to a pod /home původné složka david, se vším co obsahuje, zmizela a objevila se tam nová složka david se vším co jsem do troho předtím nakopíroval. Vypadalo to, že je všechno v pořádku. Ale nebylo. Když jsem chtěl spustit synaptic, vyskočilo mi jako obvykle okno pro heslo, to jsem zadal a potvrdil, ale žádný synaptic se mi neotevřel, prostě nic. Možná to bude tím, že mám nastavený lokální zroj softwaru, který jsem měl pod /home/david/local-debs, a tím jak jsem změnil to připojení, tak mi ten zdroj zmizel, ale zase na druhou stranu se mi tam objevil znovu ten samý zdroj s tou samou cestou, protože jsem si to předtím připojováním na ten oddíl zkopíroval, a ta cesta a i ten obsah vychází opět stejné jak předtím.
Když jsem znovu pustil počítač, tak už mi synaptic zase jede, ale ten diskový oddíl je zase tak blbě jak předtím. Jak mám připojit diskové oddíly, aby se mi po příštím puštění počítače zase nevrátily zpět, a jednak aby mi zase nezačal blbnout synaptic?
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # file system mount point type options dump pass# / was on /dev/sda2 during installation UUID=c555f188-51f5-412c-b19c-d48443055c03 / ext4 errors=remount-ro 0 1 # /boot/efi was on /dev/sda1 during installation UUID=0DA3-680D /boot/efi vfat umask=0077 0 1 /swapfile none swap sw 0 0
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # file system mount point type options dump pass# / was on /dev/sda2 during installation UUID=c555f188-51f5-412c-b19c-d48443055c03 / ext4 errors=remount-ro 0 1 # /boot/efi was on /dev/sda1 during installation UUID=0DA3-680D /boot/efi vfat umask=0077 0 1 /swapfile none swap sw 0 0
z meho pohledu je v tvem pridade "idealni" rozlozeni: SSD: 1. 512MiB EFI oddil 2. ZBYTEK / (tedy vcetne /home) HDD: 1. CELE 2TB /data do /data by sis nahraval soubory jako zalohy, filmy/serialy, obecne velke soubory nepotrebujici rychlej pristup, atd..
To je dobrý nápad, taky bych si to tak dal, ale problém je v tom, že jak vytvářím diskové oddíly, tak jak můžu vytvořit připojný bod /data, když takový adresář v Linuxu není.
Další problém vidím, že když to bude mimo /home/uživatel, tak asi budu moci na ten oddíl zapisovat pouze jako root.
sudo chown tvuj_user:tvuj_user /data
Tiskni
Sdílej: