Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
V počítači mám dva disky: Disk ssd - uzel zařízení /dev/sda, velikost asi 450 GB, a druh disk normlní, uzel zařzení /dev/sdb, velikost 2 TB. Když jsem instaloval xubuntu, chtěl jsem jako systemový oddíl dát ten ssd a připojit ho jako / a jako odkládací oddíl dát asi 6 GB z toho větčího a jako uživatelský dát celý zbytek toho většího a připojit ho jako /home.
Ale asi jsem při instalaci a rozdělování disku něco blbě zmáčknul, protože jsem po nainstalování operačního systému zjistil, že ten velký oddíl mám nepřipojený a že se mi všechno, co mělo být na systémovém oddílu a uživatelském oddílu nacpalo na jeden oddíl dohromady a sice na disk ssd.
Chtěl jsem chybu napravit. Všechny uživatelské data jsem si nakopíroval na ten oddíl, který má skoro 2TB. Když jsem ho chtěl připojit klikadly, připojoval se mi pod /media, což nechci, protože bod připojení /media chci používat pro CD, DVD, flešky, externí disky a podobně. A proto jsem ten oddíl připojil příkazem a připolil to jako root a připojil to pod /home. Nadřazená složka toho oddílu a i ten oddíl se jmenuje david, ale adresář david pod /home už mám. Snad se to nebude mydlit. Připojil jsem to a pod /home původné složka david, se vším co obsahuje, zmizela a objevila se tam nová složka david se vším co jsem do troho předtím nakopíroval. Vypadalo to, že je všechno v pořádku. Ale nebylo. Když jsem chtěl spustit synaptic, vyskočilo mi jako obvykle okno pro heslo, to jsem zadal a potvrdil, ale žádný synaptic se mi neotevřel, prostě nic. Možná to bude tím, že mám nastavený lokální zroj softwaru, který jsem měl pod /home/david/local-debs, a tím jak jsem změnil to připojení, tak mi ten zdroj zmizel, ale zase na druhou stranu se mi tam objevil znovu ten samý zdroj s tou samou cestou, protože jsem si to předtím připojováním na ten oddíl zkopíroval, a ta cesta a i ten obsah vychází opět stejné jak předtím.
Když jsem znovu pustil počítač, tak už mi synaptic zase jede, ale ten diskový oddíl je zase tak blbě jak předtím. Jak mám připojit diskové oddíly, aby se mi po příštím puštění počítače zase nevrátily zpět, a jednak aby mi zase nezačal blbnout synaptic?
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # file system mount point type options dump pass# / was on /dev/sda2 during installation UUID=c555f188-51f5-412c-b19c-d48443055c03 / ext4 errors=remount-ro 0 1 # /boot/efi was on /dev/sda1 during installation UUID=0DA3-680D /boot/efi vfat umask=0077 0 1 /swapfile none swap sw 0 0
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # file system mount point type options dump pass# / was on /dev/sda2 during installation UUID=c555f188-51f5-412c-b19c-d48443055c03 / ext4 errors=remount-ro 0 1 # /boot/efi was on /dev/sda1 during installation UUID=0DA3-680D /boot/efi vfat umask=0077 0 1 /swapfile none swap sw 0 0
z meho pohledu je v tvem pridade "idealni" rozlozeni: SSD: 1. 512MiB EFI oddil 2. ZBYTEK / (tedy vcetne /home) HDD: 1. CELE 2TB /data do /data by sis nahraval soubory jako zalohy, filmy/serialy, obecne velke soubory nepotrebujici rychlej pristup, atd..
To je dobrý nápad, taky bych si to tak dal, ale problém je v tom, že jak vytvářím diskové oddíly, tak jak můžu vytvořit připojný bod /data, když takový adresář v Linuxu není.
Další problém vidím, že když to bude mimo /home/uživatel, tak asi budu moci na ten oddíl zapisovat pouze jako root.
sudo chown tvuj_user:tvuj_user /data
Tiskni
Sdílej: