isd (interactive systemd) je TUI (Text User Interface) nadstavba nad systemd. Videoukázky možností v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod GPLv3.
I QR kód může být nejednoznačný. Záleží na úhlu pohledu. Zkuste pootočit telefon. Pokud chce někdo zkoušet, Zachary Reese vytvořil webovou aplikaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu [Hacker News].
Před 40 lety, v roce 1985, začala hráče počítačových her na tehdy 8bitových počítačích vytáčet protipirátská ochrana LENSLOK (Wikipedie). Hru jste mohli zkopírovat, bez LENSLOKu jste ji ale nemohli spustit. Při spouštění hry se na obrazovce zobrazil "rozsypaný čaj" a pro pokračování jej uživatel musel dekódovat, tj. musel se na něj podívat přes čočky LENSLOKu, přečíst dvě písmena a ty napsat na klávesnici.
Byla vydána alfa verze GNOME 48. S novým přehrávačem zvukových souborů Decibely. Vyzkoušet lze instalační ISO GNOME OS. Vydání GNOME 48 je plánováno na březen.
Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
V počítači mám dva disky: Disk ssd - uzel zařízení /dev/sda, velikost asi 450 GB, a druh disk normlní, uzel zařzení /dev/sdb, velikost 2 TB. Když jsem instaloval xubuntu, chtěl jsem jako systemový oddíl dát ten ssd a připojit ho jako / a jako odkládací oddíl dát asi 6 GB z toho větčího a jako uživatelský dát celý zbytek toho většího a připojit ho jako /home.
Ale asi jsem při instalaci a rozdělování disku něco blbě zmáčknul, protože jsem po nainstalování operačního systému zjistil, že ten velký oddíl mám nepřipojený a že se mi všechno, co mělo být na systémovém oddílu a uživatelském oddílu nacpalo na jeden oddíl dohromady a sice na disk ssd.
Chtěl jsem chybu napravit. Všechny uživatelské data jsem si nakopíroval na ten oddíl, který má skoro 2TB. Když jsem ho chtěl připojit klikadly, připojoval se mi pod /media, což nechci, protože bod připojení /media chci používat pro CD, DVD, flešky, externí disky a podobně. A proto jsem ten oddíl připojil příkazem a připolil to jako root a připojil to pod /home. Nadřazená složka toho oddílu a i ten oddíl se jmenuje david, ale adresář david pod /home už mám. Snad se to nebude mydlit. Připojil jsem to a pod /home původné složka david, se vším co obsahuje, zmizela a objevila se tam nová složka david se vším co jsem do troho předtím nakopíroval. Vypadalo to, že je všechno v pořádku. Ale nebylo. Když jsem chtěl spustit synaptic, vyskočilo mi jako obvykle okno pro heslo, to jsem zadal a potvrdil, ale žádný synaptic se mi neotevřel, prostě nic. Možná to bude tím, že mám nastavený lokální zroj softwaru, který jsem měl pod /home/david/local-debs, a tím jak jsem změnil to připojení, tak mi ten zdroj zmizel, ale zase na druhou stranu se mi tam objevil znovu ten samý zdroj s tou samou cestou, protože jsem si to předtím připojováním na ten oddíl zkopíroval, a ta cesta a i ten obsah vychází opět stejné jak předtím.
Když jsem znovu pustil počítač, tak už mi synaptic zase jede, ale ten diskový oddíl je zase tak blbě jak předtím. Jak mám připojit diskové oddíly, aby se mi po příštím puštění počítače zase nevrátily zpět, a jednak aby mi zase nezačal blbnout synaptic?
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # file system mount point type options dump pass# / was on /dev/sda2 during installation UUID=c555f188-51f5-412c-b19c-d48443055c03 / ext4 errors=remount-ro 0 1 # /boot/efi was on /dev/sda1 during installation UUID=0DA3-680D /boot/efi vfat umask=0077 0 1 /swapfile none swap sw 0 0
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # file system mount point type options dump pass# / was on /dev/sda2 during installation UUID=c555f188-51f5-412c-b19c-d48443055c03 / ext4 errors=remount-ro 0 1 # /boot/efi was on /dev/sda1 during installation UUID=0DA3-680D /boot/efi vfat umask=0077 0 1 /swapfile none swap sw 0 0
z meho pohledu je v tvem pridade "idealni" rozlozeni: SSD: 1. 512MiB EFI oddil 2. ZBYTEK / (tedy vcetne /home) HDD: 1. CELE 2TB /data do /data by sis nahraval soubory jako zalohy, filmy/serialy, obecne velke soubory nepotrebujici rychlej pristup, atd..
To je dobrý nápad, taky bych si to tak dal, ale problém je v tom, že jak vytvářím diskové oddíly, tak jak můžu vytvořit připojný bod /data, když takový adresář v Linuxu není.
Další problém vidím, že když to bude mimo /home/uživatel, tak asi budu moci na ten oddíl zapisovat pouze jako root.
sudo chown tvuj_user:tvuj_user /data
Tiskni Sdílej: