Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V počítači, ve kterém mám Mandriva Linux 2008 cz, jsem formátoval flašku, pomoci programu GParted (verze 0.3.3.3). Program jsem pustil pod rootem, protože jinak by se nespustil. Formátování jsem dodělal, program ukončil a potom vznikl problém: Když zastrčím do počítače kteroukoliv flešku, externí disk, apod, a nemusí se jednat jenom o ten kus nosiče, který jsem předtím formátoval, tak se mi vůbec neobjeví v prohlížeči položka toho nosiče, abych ho mohl softwarově připolovat, otvírat, prohlížet, zapisovat na něj, zavřít, softwarově odpojit, softwarově vysunout, a cokoliv jiného dělat. Prostě ten počítač ty nosiče přestal vidět a přestal na ně reagovat
Problém nevyřešil ani restart počítače. Nakonec, abych problém napravil, tak jsem musel celý počítač přeinstalovat. Nainstaloval jsem tam opět MDV 2008cz a prgramy, co jsem měl před tím.
Příště jsem zase na tom samém počítači formátoval flašku pomoci programu GParted (verze 0.3.3.3). Musel jsem ten program spustit pod rootem, jinak by se nespustil. Potom jsem tu flešku naformátoval, program ukončil. Potom vznikl zase jiný problém: Když zastrčím do počítače kteroukoliv flašku, externí disk, apod, a nemusí se jednat pouze o ten kus nosiče, který jsem předtím formátoval, tak se mi v prohlížeči položka toho nosiče sice objeví, ale když ten nosič kliknutím připojím a otevřu, tak mi to nedovolí na ten nosič cokoliv uložit, smazat, přejmenovat, a tak dále, a řve mi to, že není oprávnění do toho zapisovat. Hlavně, že jak kliknu pravou myši na položku toho nosiče (zatím zavřeného, ale softwarově připojeného), a vyberu vlastnosti-oprávnění, tak to ukazuje, že vlastník může prohlížet a měnit obsah, a že skupina a ostatní může prohlížet obsah, a že vlastník je obyčejný uživatel. Takže práva a vlastník vyhovují, tak nevím potom, co mu je.
Problém nevyřešil ani restart počítače. Nakonec jsem musel celý počítač přeinstalovat.
Čím to je, že pokaždé, když použiju GParted, tak to má takové vedlejší účinky? Přitom já jsem tím programem formátoval externí nosiče na fat32 nebo na ext3, žádné neobvyklé souborové systémy jsem nevolil.
A zajímavé je, že když jsem měl s nosiči jakýkoliv problém, o terém jsem v tomto dotazu mluvím, tak když jsem je potom přinesl k jinému počítači, tak tam ani s těmi kusy nosičů nebyl problém, tam jsem mohl ty nosiče normálně vidět, připojovat, číst, psát na ně, odpojovat je, a tak dále. Když jsem je potom přinesl k tomu prvnímu počítači, tak tam ty problémy byly pořád.
V nějaké verzi byly problémy jak v adresáři /media nebyl vytvořen adresář s názvem usera. Pak se při zasunutí flash usb klíče buď nepřipojil a nebo připojil ale nešlo na něj zapisovat atd.... (špatné práva toho adresáře /media/user. Tak si to skoukni.
Nikdy jsem neměl v /media adresář s názvem obyčejného uživatele. Vždycky jsem v /media měl podadresáře cdrom a cdrom2. A to i v době, když jsem žádný problém s externími nosiči neměl. Vždycky se to připojovalo k některému z nich.
Idelani by bylo zjistit co se stalo ie. vystup dmesg, mount, mozna nejaky log spravce oken.
To ten nosič mám připojit místo klikacího nástroje, příkazem a pak se podívat na výpis?
Zkoušel jsem nosič odpojit a potom zadat mount /dev/sr0 /media/cdrom
A to se jenom připojilo, ale žádné hlášení se neobjevilo, jenom mi to předalo výzvu. A problém je pořád stejný.
No trebaTo bola tvoja otázka? Ale aj moderné distribúcie môžu bežať na vyše 10 ročnom stroji. Mám tu na hranie stroj z roku 2008 s integrovanou grafickou kartou, a funguje bez sekania. Internet, Full HD filmy, nejaká hudba, nejaké virtuálky a podobné bežné veci.
Tiskni
Sdílej: