Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
Subjekt
, které budou obsahovat konkrétní IČa. (např 72063271 a 65018826). Ale budu hledat i text, který může mít různé tagy.
Řešení dotazu:
#!/usr/bin/python3 from lxml import etree with open('zajzdrpo-full-ceske_budejovice-2021.xml', 'rb') as f: root = etree.parse(f) print(root.xpath('./Subjekt[ico = 4163311]'))
víc krásnější je beautifulsoup která taky umí dělat s lxml parserem hele :O ;D
#!/usr/bin/env python3 from bs4 import BeautifulSoup import argparse # suběkt jakoby musí mit všecky iča nebo stačí aspoň jedno??????? :O :O def najdi_subjekty(subjekty, ica): nalezene_subjekty = [] for sub in subjekty: ico = int(sub.find("ico").text) if ico in ica: nalezene_subjekty.append(sub) return nalezene_subjekty if __name__ == "__main__": parser = argparse.ArgumentParser() parser.add_argument( "-n", "--nazev", help="*.xml co se prohledavaj", required=True, type=str ) parser.add_argument( "-i", "--ica", nargs="+", help="všecky ty ica co se jakoze hledaj", required=True, type=int, ) args = parser.parse_args() with open(args.nazev, "r") as file: xml = BeautifulSoup(file.read(), "lxml") subjekty = xml.find_all( "subjekt" ) # musíme napsat malý první písmenko do názvu tagu :O :O subs = najdi_subjekty(subjekty, args.ica) print(f"nalezeno {len(subs)} subektu z celkovyho poctu {len(subjekty)}") for sub in subs: print("-" * 80) print(sub.prettify())
a použije se to jakoby takle třeba
./skript.py -n zajzdrpo-full-ceske_budejovice-2021.xml -i 75138514
cat zajzdrpo-full-ceske_budejovice-2021.xml \ | relpipe-in-xmltable \ --relation 'subjekt' \ --records '//Subjekt[ico="72063271" or ico="65018826"]' \ --attribute 'ičo' string 'ico' \ --attribute 'název' string 'nazev' \ --attribute 'xml' string '.' --mode raw-xml \ | relpipe-out-tabular | less -RSi
relpipe -in json .. | relpipe -out csv .. relpipe --xml ..bych fakt bral jako hodne super. Zaroven tam nevidim relpipe-in-json. hodou okolnosti XML/CSV/JSON hodne pouzivam a vypisovat to v Python je pro jednorazove ucely otrava. Dobra prace!
Bylo by mozne to kompilovat jako samostatnou binarku pod nazvem 'relpipe', ktera by byla parametrizovatelna a zahrnovala vsechny varianty? Takovy "I/O svicarsky nuz", ale na datove soubory? Takto, jak je to dlouhe a nasekane na jednotlive komponenty(relpipe-in-xml,relpipe-in-csv..) je zdlouhave na vypisovani
Teoreticky by šlo udělat nějaký metamodul, který by sesypal všechny zdrojáky dohromady a udělal z toho jednu binárku (za cenu toho, že to přestane být modulární a bude to záviset na všech knihovnách). Ale spíš jsem si říkal, že by to bylo lepší řešit formou skriptu.
Ať tak či tak, v obou případech je trochu problém, jak navrhnout to CLI rozhraní. Když je to rozdělené na vstup, transformaci a výstup a oddělené | rourami, tak je jasné, který parametr patří ke kterému příkazu/modulu. Pokud to bude v jednom, tak můžou některé volby kolidovat, nebude to tak přehledné a asi by bylo potřeba k těm parametrům přidat nějaké prefixy.
Co se týče jednoduchých konverzí z jednoho formátu do druhého, tak mám např. připravený skript 2xml
, na který si stačí udělat symlink, např. json2xml
, ini2xml
, asn12xml
atd. A pak má člověk v jednom krátkém příkazu všechno. Bude to zdokumentované v příští verzi. Podobně může vzniknout např. json2csv
atd.
Spíš ale očekávám, že si uživatelé budou psát takové skripty ad-hoc podle svých potřeb, protože napsat to univerzálně je dost komplikované (viz výše).
Nechávám to zatím otevřené – pokud se najde způsob, jak to udělat dostatečně univerzálně a zároveň přehledně, tak by takový švýcarský nůž byl fajn.
Zaroven tam nevidim relpipe-in-json. hodou okolnosti XML/CSV/JSON hodne pouzivam a vypisovat to v Python je pro jednorazove ucely otrava.
V té příští verzi (v0.18) bude relpipe-in-yaml
a relpipe-in-yamltable
a protože JSON lze považovat za podmnožinu YAMLu, ten parser si poradí i s JSONem a budou tam připravené symlinky relpipe-in-json
a relpipe-in-jsontable
. Ten první očekává pevně danou strukturu (jedna nebo více relací), např.
"x11_input_device": "attribute-metadata": - "name": "id" "type": "integer" - "name": "name" "type": "string" - "name": "type" "type": "string" "record": - "id": 8 "name": "Power Button" "type": "keyboard" - "id": 10 "name": "Logitech USB Trackball" "type": "mouse" - "id": 16 "name": "AT Translated Set 2 keyboard" "type": "keyboard"
nebo:
{ "x11_input_device": { "attribute-metadata": [ { "name": "id", "type": "integer" }, { "name": "name", "type": "string" }, { "name": "type", "type": "string" } ], "record": [ { "id": 8, "name": "Power Button", "type": "keyboard" }, { "id": 10, "name": "Logitech USB Trackball", "type": "mouse" }, { "id": 16, "name": "AT Translated Set 2 keyboard", "type": "keyboard" } ] } }
A ten druhý (relpipe-in-*table
) bere libovolnou stromovou strukturu v daném formátu a umožňuje nad ní pouštět XPath dotazy a vygenerovat jednu nebo více relací. První XPath dotaz vybírá záznamy a další XPath dotazy (relativní k výsledkům toho prvního) pak vybírají atributy těch záznamů. V té v0.18 budou podporované kromě standardního XML i YAML, JSON, HTML, INI, ASN.1, CBOR a MIME (e-mailové zprávy). Ten HTML modul se může hodit k vytěžování strukturovaných informací z různých webů – ten parser přečte i nevalidní a všelijak zprasené HTML, postaví se z toho normální DOM a nad ním už lze kouzlit s XPath dotazy, jak je člověk zvyklý z XML.
Ještě to zbývá trochu doladit a zdokumentovat, ale ve zdrojácích už to je. Předběžný instalační skript: release-v0.18.sh (v Mercurialu ještě není štítek v0.18
, takže to bere tip
– nejnovější verzi všeho). Pokud to někdo otestuje ještě před vydáním, budu jedině rád.
Osobně ten asn12xml
už nějakou dobu používám pro ladění X.509 certifikátů, P7 podpisů, P12 klíčenek (obecně PKI věcí).
Dobra prace!
Díky
Tiskni
Sdílej: