Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
nice sh dash file ls python3A to je docela dobré, ale zjistil jsem 2 nemilé věci, jedna je, že se mi nedaří omezit sh a python3 (jsou potřeba pro spuštění) a další větší problém je /lib/ld.so nebo ld-linux-x86-64.so.2 Všechny tyto věci, mohou znovu spustit nějaký jiný příkaz. Zjistil, jsem že to vypadá, že to nejde nijak ovlivnit? Protože pro první spuštění jsou potřebné, přemýšlel jsem, že bych to spustil a vždy pak smazal binárky? Řešil jste někdo jak zabezpečit aplikaci proti vniknutí (spuštění příkazů?)
Řešení dotazu:
pokud se uživateli povede předhodit a spustit cizí např. již zkompilovany programKdo je ten uzivatel? Clovek?
popravdě mě spíše vadí, že pokud se uživateli povede předhodit a spustit cizí např. již zkompilovany program, tak např. tam může být miner nebo něco horšího a tomu bych chtěl zabránit. jinak co se týče toho přesměrovánání, tak to mi zas tak moc nevadí (vzhledem k tomu, že ten program jen pro čtení a jiného uživatele)OS se většinou používá ke spouštění programů. S tím nic neuděláte. Pokud se bojíte toho, že tam někdo pustí miner, lze to řešit pomocí ulimit, cgroups, systemd. Pokud se bojíte rozesílání spamu, lze v iptables (nftables), zakázat output podle uid.
Např. nejčastější napadaní je právě přístupný curl/wget.Napadání čeho? Kým? Co tím sleduje?
Tiskni
Sdílej: