Waydroid (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové verzi 1.6.0. Waydroid umožňuje spouštět aplikace pro Android na běžných linuxových distribucích. Běhové prostředí vychází z LineageOS.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi představuje novou kompletně přepracovanou verzi 2.0 aplikace Raspberry Pi Imager (YouTube) pro stažení, nakonfigurování a zapsání obrazu operačního systému pro Raspberry Pi na SD kartu. Z novinek lze vypíchnout volitelnou konfiguraci Raspberry Pi Connect.
Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 8.00. Přináší podporu nejnovějších procesorů Intel a AMD nebo také tmavý režim.
Programovací jazyk Racket (Wikipedie), tj. jazyk z rodiny jazyků Lisp a potomek jazyka Scheme, byl vydán v nové major verzi 9.0. Hlavní novinku jsou paralelní vlákna (Parallel Threads).
Před šesti týdny bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Minulý týden byly na stránkách Arduina aktualizovány podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů. Objevily se obavy, že by otevřená povaha Arduina mohla být ohrožena. Arduino ubezpečuje, že se nic nemění a například omezení reverzního inženýrství v podmínkách používání se týká pouze SaaS cloudové aplikace.
Knihovna libpng, tj. oficiální referenční knihovna grafického formátu PNG (Portable Network Graphics), byla vydána ve verzi 1.6.51. Opraveny jsou 4 bezpečnostní chyby obsaženy ve verzích 1.6.0 (vydána 14. února 2013) až 1.6.50. Nejvážnější z chyb CVE-2025-65018 může vést ke spuštění libovolného kódu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 159 (pdf).
Hru Warhammer: Vermintide 2 (ProtonDB) lze na Steamu získat zdarma napořád, když aktivaci provedete do pondělí 24. listopadu.
Virtualizační software Xen (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 4.21. Podrobnosti v poznámkách k vydání a přehledu nových vlastností.
Evropská komise schválila český plán na poskytnutí státní pomoci v objemu 450 milionů eur (téměř 11 miliard Kč) na rozšíření výroby amerického producenta polovodičů onsemi v Rožnově pod Radhoštěm. Komise o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Společnost onsemi by podle ní do nového závodu v Rožnově pod Radhoštěm měla investovat 1,64 miliardy eur (téměř 40 miliard Kč).
A nebo, co treba projekt ALSA. Tuhle to zvukovku neumi ??
sndconfig?
(ja ho pouzival jen na PCI zvukovku, ale mozna
vam pomuze)
))). ISA ma totiz omezeni DMA na 16Mb, takze pri inicializaci karta predava systemu adresu, kde lezi jeji DMA buffer. No a tahle adresa je predavana v 16bitovem registru, cili pokud se slavne PnP trefi zrovna nad, registr pretece a system kartu nevidi. Takze ja musim parkrat pri startu jadra stisnout Ctrl+Alt+Del a tak napotreti se mi ji podari nadetekovat
))). Ale pak jede perfektne. Kdyz ze stroje vyndam pameti a necham tam <16 Mb RAM, tak to detekuje vpohode. Narazil jsem i na ISA ESS zvukovku, ktera se permanentne nad 16Mb trefovala a nenachazelo mi ji to vubec - at zije PnP. No, kazdopadne jestli muzes, kup si PCI. V bazarech kolem 300Kc. Pokud nepotrebujes nic extra (a rek bych ze skoro nikdo z nas), tak ti bohate staci. A tu ISU dej mamince do jeji stare 486tky.
)).
Tiskni
Sdílej: