Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Použil jsem hdparm -S a nastavil hodnotu 48. To bohužel nefungovaloJestli nebude problem v tom, ze tam tu "aktivitu" porad mas..
A proč chceš, aby se HDD vypínal po 4 minutách? Úspora energie, úspora baterie, šetření HDD, hluk, ...?
Jak už ti tu napsali jiní, zapínání a vypínání HDD mu škodí. Problém je s parkováním hlaviček. Můžeš tak HDD poškodit. Chápu, že jako student peněz nazbyt nemáš. Zvaž např. bazarové SSD se zárukou. Pokud chceš HDD vypínat a zapínat, tak třeba takto:
### Vypnínání cd /usr/local/bin sudo nano vypnout # otevře se ti editor nano a v něm vytvoř skript (2 řádky) # za X dosaď patřičné písmeno, zjistíš je příkazem "lsblk" #!/bin/bash echo 1 | sudo tee /sys/block/sdX/device/delete # ulož ctrl+o a enter # zavři nano ctrl+x # nastav skript jako spustitelný sudo chmod +x vypnout ### zapínání # pořád jsi v /usr/local/bin sudo nano zapnout # a tady zase 2 řádky # buď můžeš skenovat konkrétní SATA port, ve kterém je HDD zapojen, ale musíš znát jeho číslo"Y" #!/bin/bash echo "- - -" | sudo tee /sys/class/scsi_host/hostY/scan # nebo můžeš skenovat všechny SATA porty #!/bin/bash sudo rescan-scsi-bus # opět ulož ctrl+o a enter # a zavři ctrl+x # opět nastav skript jako spustitelný sudo chmod +x zapnout # vrať se do domovského adresáře cd
Když budeš chtít HDD vypnot, tak v terminálu napíšeš "vyp" a stiskneš tabulátor a pak enter. Pokud budeš chtít HDD zapnout, tak v terminálu napíšeš "zap" a stiskneš tabulátor a enter. Za mě ale rozhodně to SSD.
Ještě jsem si uvědomil, že před vypnutím toho HDD je určitě dobré jej odpojit. A ještě před tím je samozřejmě dobré zavřít vše související s tím diskem (správce soborů, všechny otevřené soubory atp). Pokud tvůj HDD dostává stále stejné písmeno, např. sdb, můžeš do toho skriptu mezi ty 2 řádky vměstnat sudo umount /dev/sdb1
(pro jediný (připojený) oddíl na HDD). Já to stejné písmeno na svém pc dostávám. A i na předešlém pc. Neplatí to ale, pokud mám ve stroji při jeho startu zapojenou flešku. V takovém případě ta fleška dostane vždy sda. Pokud by byly 2, tak by dostaly sda a sdb. Lidé tu ale psali, že se to tak chovat nemusí, takže si to zkus. Pokud ti to nebude tomu HDD přidělovat stále stejné písmeno, tak budeš muset odpojovat ručně příkazem sudo umount /dev/sdXY
před spuštěním toho skriptu.
A nebo pokud má ten diskový oddíl nějaký label, tak by šlo sudo umount /media/user/label
. To by bylo lepší. Případně se tomu oddílu ten label dá nastavit.
A ještě jsem si uvědomil jednu věc. Lepší než:
#!/bin/bash sudo umount /media/user/label echo 1 | sudo tee /sys/block/sdX/device/delete
by mělo být spojit ty 2 příkazy pomocí &&
. To zaručí, že se druhý neprovede, dokud se neprovede ten první.
#!/bin/bash sudo umount /media/user/label && echo 1 | sudo tee /sys/block/sdX/device/delete
Takhle už by to mělo být v pořádku. Případně ať se vyjádří zkušenější.
sudo tee /sys/block/sdX/device/deleteAno, to je především u odpojování disku (hot-swap) doporučovaný způsob, který je lepší než použít jen udisksctl. Akorát nerad používám identifikaci disku podle sdX, protože při přidání dalšího disku se X přečíslují. Proto raději používám tento způsob:
sudo tee /sys/devices/pci0000:00/0000:00:17.0/ata5/host4/target4:0:0/4:0:0:0/delete
protože při přidání dalšího disku se X přečíslují.Opravdu? Co používáš za distro? (BTW, já si vždy nejdřív ověřím přes "lsscs -s", že jsem nepopletl disk, když něco dělám. Je to rychlejší než se matlat exaktními identifikátory...)
prehazet se to muze naprosto kdykoliTo nevím, ale myslím, že přidávání disku je asi nejčastější případ kdy se to přepísmenkuje.
To chovani nejde nijak ovlivnitAni přes UDEV ve kterém se nastaví, že pro danou cestu (např. *17.0/ata5/host4/target4:0:0/4:0:0:0*) se má nastavit konkrétní sdX by to nešlo?
po restartuAha. Takže se nepřečíslují ani nepřepísmenkují. Jenom po restartu dojde k úplně novému uspořádání. Já jsem ti rozumněl tak, že se to přejmenuje v okamžiku zapojení nového disku, což jsem nidky nepozoroval....
Myslím, že vypínanie disku nie je vhodne. Aj keby disk nič neprebudzala, tak ho prebudi načítanie části systému.
Možnosti sú dve. Jedna dať dané data na nejaké internetové uložisko alebo dať systém na USB disk a data nechať na HDD.
hdparm -B 127 -S 60 /dev/disk/by-id/XXXXX(oddil z USBdisku neodmountovavam)
Když to máš ale pořešeno takto, tak pokud ti na ten HDD něco sáhne, tak se probudí, ne?
Tak to máš dobrý. Já mám RPi + NextCloudPi na SSD a data na HDD a pořád mi ně něj něco sahá a roztáčí ho. I teď se točí. Docela mi to vadí. Smířil jsem se s tím, že po čase odejde a pak si koupím SSD.
Tiskni
Sdílej: