Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.
Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.
Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.
Twitter testuje Poznámky (Notes). Tweet může mít 280 znaků, původně jenom 140. Poznámka může mít až 2 500 slov.
Byl vydán Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540). Mimo jiné řeší sdílení obrazovky na Waylandu. Nejnovější Zoom Client by se měl brzy objevit také na Flathubu (GitHub).
Příspěvek na blogu GitHubu informuje, že před rokem představený GitHub Copilot je již přístupný všem. Za 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně. Pro ověřené studenty a správce populárních open source projektů zdarma.
Společnost Espressif Systems oficiálně představila ESP32-C5. Nový člen rodiny SoC ESP32 má 32bitové RISC-V jádro a podporuje dual-band Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).
Google Chrome 103 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 103.0.5060.53 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 14 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
... to mne nenapadlo, možná, že by nebylo od věci zopakovat jak se dráty zapojují, tedy:
oranžová+bíláObvykle se to tak zapojuje při pohledu od kontaktů, ale v zásadě to je jedno. Důležité je, že na obou stranách to musí být stejně.
Překřížený kabel má na jednom konci přehozený oranžový a zelený pár, zbytek je stejný.
Jsou-li zapojeny všechny 4 páry a kabel je cat.5e a nebo ještě lépe cat.6, pak ho můžete použít i pro gigabit.
V okamžiku, kdy říkáte, co je třeba prohodit u crossover kabelu, to už jedno není. Takže standardní držení je takové, jako kdybych si konektor (klíčem nahoru) chtěl strčit do úst.
Widle jsou nejrozšířenější virus. a ještě drahej :(
Dělám sítě už pár let a ačkoliv se to nezdá, odpovědi na výše uvedené otázky mohou být velmi zásadním způsobem důležité.
Jinak, pár příkladů:
Komunikace na 10MBit síti, stroje cca 166MHz a 200MHz, obě karty ISA, rychlost přenosu SMB protokolem cca 600kB/s, při použití PCI karet zvýšení rychlosti cca na 700kB/s, při použití FTP protokolu se rychlost pohybovala okolo 900kB/s resp. 1MB/s s PCI kartama.
Na 100Mbit síti (nyní SMB protokol nepoužívám), FTP přenos limitován buď starým 5400ot./min. HDD, tj. někde okolo 5 - 6MB/s, nebo sítí okolo 9-10MB/s. SMB protokol bývá jako obvykle pomalejší, záleží na tom, jestli komunikujete s Windows - pak cca 60 - 70% max. rychlosti sítě, nebo mezi Linuxy - pak cca 80% max. rychlosti sítě.
Různé síťové karty se rychlostí také liší. Rozdíly však bývají v jednotkách procent, spíše se projeví rozdílné zatížení sběrnic a CPU v PC než samotný přenos. Zajímavé jsou např. karty Intel, nejradši mám klasiku od Realteka RTL8139, to šlape snad úplně všude bez problémů.
Velké problémy jsem měl s kartama VIA (konkrétněji nějaké integrované onboard karty) a k nim patřícími moduly via-rhine. Na jedné desce VIA jsem zatím kartu nezprovoznil vůbec, na desce ECS s chipsetem VIA pro P4 mi sice fungovala, ale jednak tuhlo jádro a druhak upload okolo 50kB/s, download cca 8MB/s, vcelku nepoužitelné na server, který z toho měl být. (desku ECS jsem vyhodil, použil ASUS a kartu Realtek, od té doby to běží už několikátý měsíc bez problémů).
Naproti tomu jsem prakticky nezaznamenal výraznější vliv switchů na provoz v síti. Asi jsem měl štěstí a všechny pracovaly správně.
Rušení na kabelu mi taky nikdy problémy nedělalo. Několikrát jsem musel (ač nerad) táhnout ethernet okolo velmi nepříjemných míst, třeba delší trasu v těsné blízkosti napájecích kabelů k elektrickému topení a podobně. Nikdy se to měřitelně neprojevilo.
Tiskni
Sdílej: