Po 17 alfa verzích a 17 beta verzích byla vydána první Release Candidate verze nové major verze 4.0 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vznikl Fedora Asahi SIG se zaměřením na počítače Apple. Eric Curtin jej představil na konferenci FOSDEM.
Byla vydána nová verze 1.48 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 110. V platnost vstoupily změny v Odměnách Brave. Končí virtuální BAT (vBAT). Pro vydělávání na tokenech BAT je nutné propojit úschovný účet s profilem odměn aneb vytvořit si účet na Uphold.
Endless OS byl vydán ve verzi 5.0.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Google Chrome 110 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 110.0.5481.77 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 15 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.1 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 4.14, 4.19, 5.4, 5.10, 5.15 a 6.1.
Byla vydána nová major verze 4.0.0 multiplatformního BitTorrent klienta Transmission (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Do 13. února běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | únor 2023 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Byl vydán xorg-server 21.1.7. Mimo jiné je řešena zranitelnost CVE-2023-0494 zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota).
Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Doporučuji zdaleka se vyhnout „hardwarovému“ „R“AIDu. Zaprvé slibovanou redundanci ještě nikdo nikdy neviděl (zatímco Yetiho už prý ano) a zadruhé je velmi pravděpodobné, že v případě poruchy příslušného proprietárního řadiče nebude možné data příliš snadno získat.
Jedině softwarový RAID, a pouze ten integrovaný ve filesystému, nabízí skutečné záruky redundance, správnou provázanost s checksumy, aby poškození jedné z replik nevedlo k náhodným výsledkům prokládaného čtení, a (hlavně!) přenositelnost, tj. disky se dají připojit k jinému serveru a souborový systém Btrfs bude normálně fungovat, bez závislosti na proprietárním formátu „hardwarového“ „R“AID řadiče.
Raději bych tam viděl linuxový RAID, případně zkusit btrfs.
Btrfs se nezkouší, nýbrž samozřejmě a automaticky nasazuje a používá. Je to dekádou prověřená technologie, souborový systém implicitně instalovaný a doporučený všemi rozumnými distribucemi a navíc taky jediný skutečný RAID přímo v kernelu. (Jo, kéž by ZFS neměl to své CDDL břemeno; představoval by pak zajímavou „možnost volby“.)
Zaprvé slibovanou redundanci ještě nikdo nikdy neviděl (zatímco Yetiho už prý ano) a zadruhé je velmi pravděpodobné, že v případě poruchy příslušného proprietárního řadiče nebude možné data příliš snadno získat.Aby to fungovalo, tak HW zostava musí mať enterprise disky. Nejaké lacné SATA pripojené cez SAS2SATA hniezdo robia dosť solídne problémy. Používal som to. A celá HE zostava nemala problém zaslať správcovi email o výpadku, zobrať spare disk z príslušného shelfu a objednať si technika od dodávateľa ktorý sa ozval že bude potrebovať prístup do DC. Ak to teda bolo správne nakonfigurované a HW podpora (záruka) to pokrývala. Uznávam ale že s bazárovými komponentami a desktopovými diskami ten HW RAID nefunguje.
Tiskni
Sdílej: