Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
root@router:~# df Filesystem 1K-blocks Used Available Use% Mounted on /dev/root 3840 3840 0 100% /rom tmpfs 61160 264 60896 0% /tmp /dev/mtdblock4 2112 2040 72 97% /overlay overlayfs:/overlay 2112 2040 72 97% / tmpfs 512 0 512 0% /deva po
opkd update
jsem už pod 1M
root@router:/etc/config# df Filesystem 1K-blocks Used Available Use% Mounted on /dev/root 3840 3840 0 100% /rom tmpfs 61160 256 60904 0% /tmp /dev/mtdblock4 2112 1132 980 54% /overlay overlayfs:/overlay 2112 1132 980 54% / tmpfs 512 0 512 0% /deva to je málo pro
opkg install block-mount kmod-fs-ext4 e2fsprogs fdisk s čímž bych mohl vytvořit extroot.
Potřebuji něco odmazat, a zároveň si nechci pod sebou uříznout větev a přijít o konektivitu.
To chci zkonzultovat než to udělámluci-* mohu odstranit?fdisk a možná ani e2fsprogs?Řešení dotazu:
block-mount a kmod-fs-ext4 zvýší obsazenost na 72% a je ještě nutné kmod-usb-storage, které to posune na 76% a to je vše. Lze pak mountnout flasku s jinde naformátovaným ext4 a provést - dokončit extroot.
#/bin/bash
CWD="${PWD}"
#owrt_ver="snapshots"
owrt_ver="22.03.2"
ADD="ADD"
profile="tplink_tl-wdr4300-v1"
target="ath79"
subtarget="generic"
[[ ${owrt_ver} != "snapshots" ]] && ib_ver="-${owrt_ver}"
file="openwrt-imagebuilder${ib_ver}-${target}-${subtarget}.Linux-x86_64.tar.xz"
dir="${file/.tar.xz}"
[[ -d ${dir} ]] || {
[[ -f "${file}" ]] && rm "${file}"
[[ ${owrt_ver} != "snapshots" ]] && owrt_ver="releases/${owrt_ver}"
wget "https://downloads.openwrt.org/${owrt_ver}/targets/${target}/${subtarget}/${file}"
tar xf "${file}"
mkdir -p ${dir}/${ADD}
echo "Pridej sve soubory s adresarovou strukturou jako bude v / do ${dir}/${ADD} a spust $(basename $0) znovu..."
exit
}
cd ${dir}
ln -f bin/targets/${target}/${subtarget} -s OUT
# balicky pro extroot na usbflash
package_enable=(block-mount kmod-fs-ext4 kmod-usb-storage e2fsprogs kmod-usb-ohci kmod-usb-uhci)
# vyloucene vychozi balicky (znakem - pred nazvem balicku)
package_disable=(-ppp -ppp-mod-pppoe)
files_add="${ADD}"
make image PROFILE=${profile} PACKAGES="${package_enable[*]} ${package_disable[*]}" FILES="${files_add}"
cp -a ${CWD}/${0} OUT
cp -a ${CWD}/${dir}/${ADD} OUT
rm -f OUT/generic
echo "Vysledne image's jsou zde: ${dir}/OUT ..."
Tiskni
Sdílej: