Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
zdedil som ..Je uplne jedno co je to za firmu. Jde o princip. Bez urazky, ale co budes delat, kdyz dostanes chybnou odpoved a neco se pokazi? Bud na sebe beres zodpovednost se vsim vsudy, protoze vis co delas, nebo jsi alespon schopny si zbytek dohledat/doucit, nebo je lepsi se na to radeji vykaslat. Mozna to nekdo vidi jinak, potom se omlouvam.
1. zaloha dat, vypnut virtualny server, zvacsit vyhradene miesto v Citrixe, spustit server a dat resize jfs (ako ho korektne vykonat) ?Přesně takto, ale před resize JFS musíš ještě zvětšit ty partitions (například cfdiskem - smazat a vytvořit novou větší se stejným začátkem) a zvětšit ten RAID (
mdadm --grow /dev/md0 -z max
), přičemž po zvětšení partition možná bude potřeba reboot aby se to projevilo.
JFS se podle internetů zvětšuje pomocí mount parametrů, mount -o remount,resize /
(nikdy jsem JFS nepoužíval).
Samozřejmě pokud máš prostor a čas na to data vykopírovat vedle znovu, může být výhodné udělat rovnou úplně nový virtuální disk, bez RAIDu, nový filesystém (nějaký běžnější) a data zkopírovat například takto:
rsync --numeric-ids --info=progress2 -xHXS -azhP starý-disk/ nový-disk/Ve fstabu bude /dev/md0, tak tam dáš UUID=uuid_nového_fs, a ano, bude potřeba standardní trojice z chrootu
update-grub
grub-install /dev/XXX
a update-initramfs -u
.
(chroot se dělá
cd nový-disk mount -t proc none proc; mount -o bind /dev dev; mount -t sysfs none sys; mount -o bind /run/ run/; chroot . /bin/bash;)
... zdedil som pod Citrix Xen virtualny server ktoremu dochadza miesto... ...vypnut virtualny server, zvacsit vyhradene miesto v Citrixe... ...zaloha dat, vytvorit novy server s pozadovanym miestom a normalnym FS, preklopit data (ako najlepsie?), rekonfigurovat fstab (?), rekonfigurovat bootloader (?)...Mně se zdá, že jsi zdědil něco jiného, než píšeš. Buď máš virtuální server nebo virtualizační server nebo (pravděpodobnbě) oboje. Vzhledem k tomu, co píšeš, není tak úplně patrné, jestli ti jde o Cytrix server nebo o virtuální server v něm spuštěný. Což je dost zásadní rozdíl.
2. zaloha dat, vytvorit novy server s pozadovanym miestom a normalnym FS, preklopit data (ako najlepsie?), rekonfigurovat fstab (?), rekonfigurovat bootloader (?)Jediná otázka je "překlopit data"? To záleží co tam běží? je li to souborový sever je to triviální, pokud je to nějaká webová věc s podstavnou databází, tak hlavní otázka je: Co se s aplikací mezitím stalo? Změnil se formát databáze? Bude se muset projet xy aktualizací mezi tou běžící a současnou verzí? Zatím je málo informací?
Tiskni
Sdílej: