abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 04:44 | Nová verze

  Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 01:00 | Nová verze

  ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 20:55 | Nová verze

  Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  včera 17:22 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 17:11 | Nová verze

  ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 12:11 | IT novinky

  Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 7
  včera 05:11 | Komunita

  #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  17.4. 17:55 | IT novinky

  Společnost Volla Systeme stojící za telefony Volla spustila na Kickstarteru kampaň na podporu tabletu Volla Tablet s Volla OS nebo Ubuntu Touch.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  17.4. 17:44 | IT novinky

  Společnost Boston Dynamics oznámila, že humanoidní hydraulický robot HD Atlas šel do důchodu (YouTube). Nastupuje nová vylepšená elektrická varianta (YouTube).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  KDE Plasma 6
   (68%)
   (10%)
   (2%)
   (20%)
  Celkem 557 hlasů
   Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
  Rozcestník

  Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu

  2.1.2021 13:07 | Přečteno: 4650× | Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 15.12.2022 17:14

  Pár tipů ke správnému používání apt-get/aptitude a souvisejících utilit. A co se hodí občas udělat na systémech, které už zažily mnoho dist-upgradů a adminů, případně na dlouho provozovaném Debianu unstable.

  Pravidelný update

  Čistě pro úplnost na začátek, i když to asi zná každý:

  Hodí se zmínit:

  Když jsem ještě adminoval hromadu serverů, tak jsem měl skript, který se připojil na všechny mnou spravované servery, a spustil tam apt-get update && apt-get dist-upgrade && apt-get clean && apt-get autoremove. A pak ještě na fyzických serverech s RAIDem zkontroloval /proc/mdstat. Spouštěl jsem ho podle nálady, případně když se v mailinglistu debian-security objevil nějaký problém, který se mě týkal.

  Navrhované a doporučované balíčky (recommends)

  Další věc hodná zmínění je systém doporučovaných (recommends) a navrhovaných (suggests) balíčků. Používá se v případě, kdy máte velký program, který lze spustit s nějakou minimální funkcionalitou, ale hodí se k tomu doinstalovat něco navíc, aby se používal lépe. Například si opět představte GIMP. Teoreticky by mohl fungovat bez libjpeg (vymyšlený příklad, možná se bez toho nedokáže spustit) - spustíte ho, nakreslíte obrázek, v pořádku, libjpeg tedy striktně řečeno není potřeba kvůli GIMPu instalovat. Většina uživatelů ale opravdu bude chtít v GIMPu načítat a ukládat JPEG obrázky, a k tomu libjpeg bude potřeba. Právě jsem popsal vztah GIMP doporučuje libjpeg. O něco méně důležité programy, u GIMPu by to byla třeba podpora nějakých obskurnějších formátů, které využije jen někdo občas, se pak nastavují do suggests.

  Defaultní nastavení je takové, že se instalují recommends a neinstalují se suggests. Toto automatické instalování lze vypnout pomocí apt-get --no-install-recommends install balíček. Pokud tedy instalujete nějaký program, a zdá se vám, že má příliš mnoho „závislostí“, zkuste tento parametr.

  Opět příklad z praxe, potkal jsem uživatele, který si chtěl na Raspberry Pi nainstalovat VLC kvůli streamování webkamery. Zadal apt-get install vlc, což mu nabídlo instalaci gigabajtu balíků, a prohlásil doslova vlc je velka picovina. mi pride sialene ze musim instalovat vlc so 100 zavislostami ked chcem streamovat. Ve skutečnosti šlo ale jen o to, že to chtělo instalovat podporu pro všechny možné video formáty, což typický uživatel, který si instaluje VLC na desktop, přesně chce, zde to ale bylo zbytečné. Stačilo vypnout instalaci doporučovaných balíků. Mimochodem i pak to bylo zbytečně velké, neboť se instaluje grafické VLC, které na headless nepoužijete. Pokud nainstalujete balík vlc-bin, ve kterém je jenom commandlinové cvlc, tak to nainstaluje doslova tři závislosti místo původní stovky. Obdobně existuje například balík vim-nox, což je textový editor vim bez podpory grafického rozhraní - což přesně chcete instalovat na servery.

  Nastavování těchto parametrů je z pohledu správce distribuce velmi nevděčná činnost, protože vám uživatelé nadávají, že jim nějaký program natáhl spoustu nepotřebného bordelu (úplně tragické to je když si na desktop, kde používáte převážně GTK programy, nainstalujete nějaký program z KDE, nebo naopak), a současně vám nadávají, že si něco nainstalovali, a není tam podpora pro formát/hardware/..., který zrovna chtějí použít.

  localepurge

  Když už jsme u zbavování se zbytečných věcí, existuje program localepurge, který se zeptá na používané jazyky (locales), a smaže manuálové stránky a překlady z ostatních jazyků. Tímhle se dá ušetřit třeba půl giga místa. Při instalaci se ptá, jestli má používat dpkg path-exclude. Doporučuji odpovědět ne, díky čemuž to vyčistí lokalizaci i již nainstalovaných balíčků. Později se to dá změnit direktivou USE_DPKG v /etc/locale.nopurge.

  apt-get, apt, aptitude

  Určitě se teď někdo chce zeptat, proč v předchozím textu všude používám apt-get, když existuje modernější apt. Důvod je jednoduchý, apt zobrazuje na posledním řádku terminálu progressbar, a mně to v terminálu rozbíjí scrolling -- když dělám nějakou větší operaci, tak samozřejmě prolítnu výpis a hledám v něm chyby.

  aptitude mi přijde pomalejší a má chytřejší dependency solver -- který mi ale občas přijde až moc chytrý. aptitude zkouším jen v případech, kdy si jednoduchý solver v apt-get neumí poradit.

  eatmydata

  Další občas se objevující stížnost je, že instalace balíků je pomalá. To je naprostá pravda. apt-get a dpkg si dávají strašný pozor na konzistenci dat: v podstatě se snaží zaručit, že když v jakémkoli okamžiku během instalace vypadne elektřina, tak systém v pořádku najede a stav bude konzistentní. To bohužel znamená, že neustále dělají fsync, a to trvá. Když mi na téhle garanci nezáleží a radši bych, aby to proběhlo několikanásobně rychleji, používám program eatmydata.

  ~ # eatmydata bash -c 'echo $LD_PRELOAD'
  libeatmydata.so
  

  Když s ním spustíte nějaký program, tak pomocí LD_PRELOAD natáhne knihovnu, která nahradí sync a fsync funkcemi, které nic nedělají.

  Vypsání balíčků ze špatné verze distribuce

  Udělali jste povýšení na novou verzi Debianu, ale to vám nezaručuje, že stále nemáte nainstalované nějaké balíčky z předchozích verzí -- například protože v nové verzi už nejsou. Udělejte proto

  aptitude search "?narrow(?installed,?not(?archive(stable)))"

  což vám vypíše všechny balíčky, které máte nainstalované, a které nejsou v aktuálním stable. S tím už si musíte poradit ručně, většinu lze odstranit, u některých naleznete, že se třeba přejmenovaly a je potřeba nainstalovat náhradu (což se ale většinou stane automaticky díky tomu, že se takové přechody typicky dělají tak, že se z toho v jedné verzi udělá prázdný balíček, který závisí na své náhradě, a až v další verzi se ten prázdný balíček smaže). Typicky u postgresql je ale potřeba to ručně zmigrovat. Já administraci postgresql vůbec nerozumím, ale vždycky jsem dělal tohle a fungovalo to:

  pg_lsclusters
  pg_dropcluster --stop 9.4 main  # smažu prázdný nový, který se vytvořil při upgradu/instalaci nové verze
  pg_lsclusters
  pg_upgradecluster 9.1 main    # upgrade starého na poslední verzi
  pg_dropcluster --stop 9.1 main  # smazání starého starého
  pg_lsclusters
  

  debsums

  Nyní se pomalu dostáváme k situacím „přebírám systémy po předchozím adminovi“ a „zavolali mě k serveru, o kterém nikdo nic neví, nikdo se o něj nestaral, spadla kritická služba a je potřeba s tím něco udělat“.

  debsums ověří kontrolní součty všech souborů trackovaných balíčkovacím systémem. Hodí se to občas spouštět, například tím zjistíte na svých Raspberry Pi, že jste už zase narazili na sérii vadných microSD karet. Nepovažujte to úplně za kontrolu, zda je v systému nainstalovaný backdoor, protože útočník s právy roota může samozřejmě program debsums znefunkčnit, ale na detekci neúmyslných chyb se to hodí. Používá se to s dvěma parametry:

  Kompletní audit všech souborů v systému

  Trochu hardcore je projít všechny soubory v systému, které nepatří žádnému balíčku (soubory z balíčků jsme zkontrolovali pomocí debsums v předchozí kapitole). To jsem provedl takto:

  locate \* | grep -vE "^/(home|tmp|mnt|boot|opt|root|srv|usr/local|var/cache|var/lib|var/log|var/tmp|var/mail|var/www)/" | sort -u > /tmp/allfiles
  sort -u /var/lib/dpkg/info/*.list > /tmp/allfiles2
  comm -23 /tmp/allfiles /tmp/allfiles2 |less
  

  První příkaz vypíše všechny soubory na systému (vyžaduje mít nainstalován balíček mlocate a provést updatedb (to se jinak spouští denně z cronu), což stejně doporučuju) a z výpisu vyfiltruje očekávané adresáře, kde se soubory nepocházející z balíčků nacházejí přirozeně. Druhý příkaz vypíše naopak všechny soubory z balíčků. A třetí příkaz vypíše soubory, které se nacházejí pouze v první množině.

  Výsledek vyžaduje trochu lidské péče a ručního posouzení, protože tam bude i spousta věcí, které jsou zcela oprávněné. Takže je to spíš o tom projít si to a udělat si přehled. Opět dva příklady ze života:

  Odinstalace balíčků, na kterých už nic nezávisí

  Výše jsme si řekli, že balíčky, které byly nainstalovány jako závislosti nějakého programu, ale ten už na nich nezávisí (protože už není nainstalován, nebo vyšla nová verze, která už je nepotřebuje), by mělo identifikovat apt-get autoremove, případně se taky dají identifikovat pomocí deborphan. Z nějakého důvodu tohle nefunguje úplně vždycky. Další způsob, jak se vám v systému můžou hromadit nepotřebné knihovny, je, že jste něco kompilovali, a to vyžadovalo tyto závislosti, tak jste je nainstalovali, ale pak už jste je neodinstalovali. Chtěli bychom tedy ještě nějak jinak zjistit, jak najít balíčky, na kterých nic nezávisí.

  K tomu se prý dají použít tři způsoby:

  Mně bohužel ani jedno nějak moc nefungovalo, tak jsem přišel s vlastním řešením, kdy se každý balíček v systému prostě pokusíme odstranit, a pokud to s sebou vezme i nějaké jiné balíčky, tak to znamená, že na něm něco závisí. Odstranění pak abortneme.

  for p in `dpkg -l | grep ^ii | cut -d " " -f 3 | grep -E "^lib"`; do
   echo "if [ \`apt-get -s purge $p | grep -E \"^(Purg|Inst|Conf)\" | wc -l\` -eq 1 ]; then echo $p; fi"
  done | parallel
  

  (parallel je GNU Parallel z balíčku parallel). Uvedené je vhodné spustit po první vlně odstraňování ještě jednou, protože tím, že jsme odstranili nějaké listové balíčky, se z některých jiných balíčků nově listové staly.

  Aktualizace 2022: Tady je varianta, která vypisuje balíčky podle velikosti, od největšího - pokud chcete odstranit nepoužívané balíčky, možná to děláte kvůli místu, takhle stačí projít prvních několik a ušetříte nejvíc místa.

  for p in `dpkg-query -W --showformat='${Installed-Size;10}\t${Package}\n' | sort -k1,1n| tac | tr -s " " | cut -f 2`; do
   if [ `apt-get -s purge $p | grep -E "^(Purg|Inst|Conf)" | wc -l` -eq 1 ]; then echo $p; fi
  done
  

  Nesouvisející s Debianem: rozumné chování syslogu a logrotate

  Oprava jedné věci co mě vytáčí a jedné věci co rozbíjí zálohování:

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  2.1.2021 13:12 Miriam (ta pravá)
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  první!!!!
  Heron avatar 2.1.2021 13:51 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  Pěkný článek.
  pg_upgradecluster 9.1 main
  K tomuto bych poznamenal jen tolik, že tato výchozí verze udělá pg_dumpall do sql souboru a ten se vám na disk musí vejít společně se starou i novou DB. Pokud se migruje "prázdná DB", tak to není nutné řešit, ale pro normální DB o velikostech desítky GB už je na to potřeba myslet (ale ty mají doufejme své správce).

  Pokud přece jen narazíte na větší db, tak, pokud máte nějakou externí zálohu celého stroje (což byste měli mít ještě před samotnou administrací), tak lze použít metodu update na místě, pomocí parametrů --method=upgrade --link. To překonvertuje datové soubory na místě a je to velmi rychlé i na stovky GB (těch změn tam obvykle není mnoho). Debian na to má skripty, na jiných systémech si musíte poradit ručně.
  Josef Kufner avatar 2.1.2021 17:36 Josef Kufner | skóre: 70
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  Jaký je tedy na Debianu ten správný nástroj?
  Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
  Heron avatar 2.1.2021 18:00 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  Pokud máš PG nainstalovaný debianní cestou, tak je správné používat debianní nástroje, tedy ten pg_upgradecluster. A předat mu případné parametry pro pg_upgrade. Takto upgraduju mnoho serverů napříč verzemi debianu a už taky mnoho verzí PG. Malé DB neřeším, tam nechám výchozí způsob, tedy dump, větší db si pohlídám zvlášť a většinou dělám metodou upgrade, link (tj pg_upgradecluster --method=upgrade --link 9.1 main). Případně u některých serverů proběhne čistá instalace a přenos DB přes pg_dump -h stary.stroj | psql -h novy.stroj. Každopádně, pokud je to Debian, používat jeho nástroje ( pg_createcluster, pg_dropcluster, pg_lsclusters, pg_upgradecluster). Lze mít navíc více instancí PG na jednom stroji i v různých verzích (většinou teda stará a nová), automaticky jim to přiřadí další číslo portu apod, ale v dnešní době snadno dostupné virtualizace tato výhoda asi padá.
  Josef Kufner avatar 2.1.2021 23:17 Josef Kufner | skóre: 70
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  Díky. U těch pár malých databází, co tu mám, jsem to zatím nemusel moc řešit, ale časem se to bude hodit.
  Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
  3.1.2021 02:48 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  Pokud máš PG nainstalovaný debianní cestou, tak je správné používat debianní nástroje, tedy ten pg_upgradecluster. A předat mu případné parametry pro pg_upgrade. Takto upgraduju mnoho serverů napříč verzemi debianu a už taky mnoho verzí PG.

  Na tomto jsem se uz spalil. Pokud jsou pouzity nejake rozsireni typu PostGIS, ktere taky potrebuji upgrade a ktere maji vazby na externi knihovny, je to cesta, jak si rozbit databazi.

  Z toho duvodu se mi osvedcilo provozovat vedle sebe puvodni i novou databazi, kazdou na jinem portu a postupne prenaset data ze stare do nove pres pg_dump a pripadne udelat korekce, a nakonec prehodit porty.
  Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
  k3dAR avatar 2.1.2021 14:51 k3dAR | skóre: 62
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  btw:
  apt autoremove
  =>
  apt --purge autoremove
  porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
  Jendа avatar 2.1.2021 18:21 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  Vidíš, tak se možná stalo, že tam zbyl ten init skript na mazání modulů.
  2.1.2021 16:33 ByCzech
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  Na označení balíčku jako manuálně instalovaný místo automaticky, se používá nástroj apt-mark manual balíček...
  Gréta avatar 2.1.2021 16:35 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu

  se jako určitě někdy brzy bude moct hodit ;D

  btw je nějakej lepšejší způsob jak si de nainstalovaný balíčky seřadit podle toho kolik jakoby zabíraj místa hele bez použití aptitude?? :O :O

  dpkg-query -Wf '${db:Status-Status} ${Installed-Size}\t${Package}\n' | sed -ne 's/^installed //p'|sort -n
  3.1.2021 00:15 BiCzech
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  A komu tím jako prospějete, co?
  Gréta avatar 4.1.2021 21:42 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  AsciiWolf avatar 2.1.2021 17:52 AsciiWolf | skóre: 40 | blog: Blog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  apt-get a dpkg si dávají strašný pozor na konzistenci dat: v podstatě se snaží zaručit, že když v jakémkoli okamžiku během instalace vypadne elektřina, tak systém v pořádku najede a stav bude konzistentní.
  Tohle mám na apt osobně dost rád. Již mnohokrát jsem opravoval systémy s yum/dnf, kde výpadek elektřiny či (častěji) zásek systému rozbil rpm db.
  3.1.2021 01:09 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  Naprosto luxusní blog!
  3.1.2021 11:06 trekker.dk | skóre: 72
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  balíček se dá nastavit jako instalovaný ručně tak, že uděláte apt-get install balíček. Samozřejmě ho to nebude znovu instalovat, jenom to řekne „balíček byl nainstalovaný automaticky, teď jste požádali o instalaci, tedy ho označuji jako nainstalovaný ručně a už ho nebudu nabízet k odstranění“, což je přesně to, co chcete.
  Nebo taky apt-mark manual ...
  aptitude mi přijde pomalejší a má chytřejší dependency solver
  Aptitude jsem ze serverů odinstaloval poté, co podruhé napáchal bordel, který se s apt neděl.
  Quando omni flunkus moritati
  k3dAR avatar 3.1.2021 15:49 k3dAR | skóre: 62
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  pridam par dalsich postrehu :-)
  # zobrazeni odkud, jake verze je/lze instalovat balicek
  apt policy balicek
  
  # zobrazeni v kterem nainstalovanem balicku se nachazi konkretni soubor (ci cesta/soubor)
  dpkg -S bin/mc
  
  # vypis souboru z daneho balicku
  dpkg -L balicek
  
  # seznam nainstalovanejch balicku
  dpkg -l
  
  # vyhledani v seznamu balicku (a jejich popisu) dostupnych z nastavenych repositaru
  apt-cache search balicek_nebo_cast_popisu
  
  apt-mark byl jiz zminen pro nastaveni stavu na "instalovan rucne", ale dalsi:
  # nastaveni balicku stav instalovan auto
  apt-mark auto balicek
  
  # podrzeni balicku v aktualni verzi a ingrorovani pripadnych aktualizaci
  apt-mark hold balicek
  
  # zruseni podrzeni balicku v aktualni verzi
  apt-mark unhold balicek
  
  # zobrazeni balicku instalovanych jako auto, nebo jako manual, nebo jako hold
  apt-mark showauto
  apt-mark showmanual
  apt-mark showhold
  
  porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
  3.1.2021 16:13 zito | blog: zito
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  Pěkný článek. Ad vim. Normálně mně na server tedy stačí balíček vim. Balíček vim-nox je tučnější varianta se zakompilovanou podporou ruby, tcl, pythonu. Já se přiznám, že většinu balíčkování na unstable (svůj desktop) dělám aptitude a mám tendenci pak řešit i upgrade serveru v aptitude. Asi to není úplně přímočaré, ale jak jsem zvyklý... Před upgradem označím všechno v sekci libs jako automaticaly installed - stisk M na sekci libs. Ono se vůbec vyplatí projít instalované balíčky a na všech co ta nejsou z mojí vůle dát automaticaly (A) - stiskem M. Pokud je to všechno pěkně označeno, tak upgradne navrhne snadno i aptitude. Snahou se pochopitelně nemít v serveru nic co tam být nemusí.

  Na smazání balíčků, po kterých zbyly konfiguráky většinou stačí
  aptitude purge ~c
  Ale používám občas i apt update && apt upgrade a až potom třeba aptitude.
  Jakub Lucký avatar 3.1.2021 16:52 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
  Na odstraňování nepotřebných balíčků je ještě super deborphan
  If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.