abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 22:33 | Komunita

Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
včera 14:55 | Bezpečnostní upozornění

Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 13:33 | Nová verze

Byla vydána nová stabilní verze 19.07.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je také řada bezpečnostních chyb. Především v dnsmasq (DNSpooq).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 08:00 | Nová verze

Google Chrome 88 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 88.0.4324.96 přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 36 bezpečnostních chyb. Nálezci nejvážnější z nich (CVE-2021-21117) bylo vyplaceno 30 000 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
včera 07:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 4.4.2 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.1. 14:33 | Komunita

Vedle Hectora "marcan" Martina a Asahi Linuxu portují Linux na Apple Silicon aneb na počítače Apple s novým ARM procesorem M1 také lidé ze společnosti Corellium. V sobotu se na Twitteru pochlubili bootováním Linuxu na M1. Dnes zveřejnili zdrojové kódy (Preloader-M1 a Linux-M1).

Ladislav Hagara | Komentářů: 53
19.1. 11:33 | Bezpečnostní upozornění

CSIRT.CZ upozorňuje na kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress. Správci CMS WordPress, kteří mají nainstalované rozšíření Orbit Fox, by měli provést co nejdříve upgrade rozšíření na poslední verzi 2.10.3. Dvě nedávno nalezené zranitelnosti, stored XSS a možnost eskalace oprávnění, umožňují útočníkovi kompletní ovládnutí webové stránky.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.1. 11:11 | Zajímavý projekt

bladeRF-wiphy je open source IEEE 802.11 / Wi-Fi kompatibilní SDR VHDL modem pro bladeRF 2.0 micro xA9. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.1. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

V sobotu brzo ráno někdo naboural administrátorský účet diskusního fóra OpenWrt a odcizil citlivá data uživatelů (emailové adresy, API klíče, statistiky, ...).

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
19.1. 08:00 | Nová verze

Byla vydána verze 1.9.0 emulátoru terminálu Terminology (GitHub) postaveného nad EFL (Enlightenment Foundation Libraries). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
Jestliže používáte distribuci CentOS, kterou náhradu plánujete vzhledem k oznámenému ukončení vydávání?
 (29%)
 (2%)
 (2%)
 (24%)
 (0%)
 (2%)
 (41%)
Celkem 170 hlasů
 Komentářů: 3, poslední 10.1. 13:01
Rozcestník

Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu

2.1. 13:07 | Přečteno: 1895× | Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 3.1. 12:35

Pár tipů ke správnému používání apt-get/aptitude a souvisejících utilit. A co se hodí občas udělat na systémech, které už zažily mnoho dist-upgradů a adminů, případně na dlouho provozovaném Debianu unstable.

Pravidelný update

Čistě pro úplnost na začátek, i když to asi zná každý:

Hodí se zmínit:

Když jsem ještě adminoval hromadu serverů, tak jsem měl skript, který se připojil na všechny mnou spravované servery, a spustil tam apt-get update && apt-get dist-upgrade && apt-get clean && apt-get autoremove. A pak ještě na fyzických serverech s RAIDem zkontroloval /proc/mdstat. Spouštěl jsem ho podle nálady, případně když se v mailinglistu debian-security objevil nějaký problém, který se mě týkal.

Navrhované a doporučované balíčky (recommends)

Další věc hodná zmínění je systém doporučovaných (recommends) a navrhovaných (suggests) balíčků. Používá se v případě, kdy máte velký program, který lze spustit s nějakou minimální funkcionalitou, ale hodí se k tomu doinstalovat něco navíc, aby se používal lépe. Například si opět představte GIMP. Teoreticky by mohl fungovat bez libjpeg (vymyšlený příklad, možná se bez toho nedokáže spustit) - spustíte ho, nakreslíte obrázek, v pořádku, libjpeg tedy striktně řečeno není potřeba kvůli GIMPu instalovat. Většina uživatelů ale opravdu bude chtít v GIMPu načítat a ukládat JPEG obrázky, a k tomu libjpeg bude potřeba. Právě jsem popsal vztah GIMP doporučuje libjpeg. O něco méně důležité programy, u GIMPu by to byla třeba podpora nějakých obskurnějších formátů, které využije jen někdo občas, se pak nastavují do suggests.

Defaultní nastavení je takové, že se instalují recommends a neinstalují se suggests. Toto automatické instalování lze vypnout pomocí apt-get --no-install-recommends install balíček. Pokud tedy instalujete nějaký program, a zdá se vám, že má příliš mnoho „závislostí“, zkuste tento parametr.

Opět příklad z praxe, potkal jsem uživatele, který si chtěl na Raspberry Pi nainstalovat VLC kvůli streamování webkamery. Zadal apt-get install vlc, což mu nabídlo instalaci gigabajtu balíků, a prohlásil doslova vlc je velka picovina. mi pride sialene ze musim instalovat vlc so 100 zavislostami ked chcem streamovat. Ve skutečnosti šlo ale jen o to, že to chtělo instalovat podporu pro všechny možné video formáty, což typický uživatel, který si instaluje VLC na desktop, přesně chce, zde to ale bylo zbytečné. Stačilo vypnout instalaci doporučovaných balíků. Mimochodem i pak to bylo zbytečně velké, neboť se instaluje grafické VLC, které na headless nepoužijete. Pokud nainstalujete balík vlc-bin, ve kterém je jenom commandlinové cvlc, tak to nainstaluje doslova tři závislosti místo původní stovky. Obdobně existuje například balík vim-nox, což je textový editor vim bez podpory grafického rozhraní - což přesně chcete instalovat na servery.

Nastavování těchto parametrů je z pohledu správce distribuce velmi nevděčná činnost, protože vám uživatelé nadávají, že jim nějaký program natáhl spoustu nepotřebného bordelu (úplně tragické to je když si na desktop, kde používáte převážně GTK programy, nainstalujete nějaký program z KDE, nebo naopak), a současně vám nadávají, že si něco nainstalovali, a není tam podpora pro formát/hardware/..., který zrovna chtějí použít.

localepurge

Když už jsme u zbavování se zbytečných věcí, existuje program localepurge, který se zeptá na používané jazyky (locales), a smaže manuálové stránky a překlady z ostatních jazyků. Tímhle se dá ušetřit třeba půl giga místa. Při instalaci se ptá, jestli má používat dpkg path-exclude. Doporučuji odpovědět ne, díky čemuž to vyčistí lokalizaci i již nainstalovaných balíčků. Později se to dá změnit direktivou USE_DPKG v /etc/locale.nopurge.

apt-get, apt, aptitude

Určitě se teď někdo chce zeptat, proč v předchozím textu všude používám apt-get, když existuje modernější apt. Důvod je jednoduchý, apt zobrazuje na posledním řádku terminálu progressbar, a mně to v terminálu rozbíjí scrolling -- když dělám nějakou větší operaci, tak samozřejmě prolítnu výpis a hledám v něm chyby.

aptitude mi přijde pomalejší a má chytřejší dependency solver -- který mi ale občas přijde až moc chytrý. aptitude zkouším jen v případech, kdy si jednoduchý solver v apt-get neumí poradit.

eatmydata

Další občas se objevující stížnost je, že instalace balíků je pomalá. To je naprostá pravda. apt-get a dpkg si dávají strašný pozor na konzistenci dat: v podstatě se snaží zaručit, že když v jakémkoli okamžiku během instalace vypadne elektřina, tak systém v pořádku najede a stav bude konzistentní. To bohužel znamená, že neustále dělají fsync, a to trvá. Když mi na téhle garanci nezáleží a radši bych, aby to proběhlo několikanásobně rychleji, používám program eatmydata.

~ # eatmydata bash -c 'echo $LD_PRELOAD'
libeatmydata.so

Když s ním spustíte nějaký program, tak pomocí LD_PRELOAD natáhne knihovnu, která nahradí sync a fsync funkcemi, které nic nedělají.

Vypsání balíčků ze špatné verze distribuce

Udělali jste povýšení na novou verzi Debianu, ale to vám nezaručuje, že stále nemáte nainstalované nějaké balíčky z předchozích verzí -- například protože v nové verzi už nejsou. Udělejte proto

aptitude search "?narrow(?installed,?not(?archive(stable)))"

což vám vypíše všechny balíčky, které máte nainstalované, a které nejsou v aktuálním stable. S tím už si musíte poradit ručně, většinu lze odstranit, u některých naleznete, že se třeba přejmenovaly a je potřeba nainstalovat náhradu (což se ale většinou stane automaticky díky tomu, že se takové přechody typicky dělají tak, že se z toho v jedné verzi udělá prázdný balíček, který závisí na své náhradě, a až v další verzi se ten prázdný balíček smaže). Typicky u postgresql je ale potřeba to ručně zmigrovat. Já administraci postgresql vůbec nerozumím, ale vždycky jsem dělal tohle a fungovalo to:

pg_lsclusters
pg_dropcluster --stop 9.4 main   # smažu prázdný nový, který se vytvořil při upgradu/instalaci nové verze
pg_lsclusters
pg_upgradecluster 9.1 main       # upgrade starého na poslední verzi
pg_dropcluster --stop 9.1 main   # smazání starého starého
pg_lsclusters

debsums

Nyní se pomalu dostáváme k situacím „přebírám systémy po předchozím adminovi“ a „zavolali mě k serveru, o kterém nikdo nic neví, nikdo se o něj nestaral, spadla kritická služba a je potřeba s tím něco udělat“.

debsums ověří kontrolní součty všech souborů trackovaných balíčkovacím systémem. Hodí se to občas spouštět, například tím zjistíte na svých Raspberry Pi, že jste už zase narazili na sérii vadných microSD karet. Nepovažujte to úplně za kontrolu, zda je v systému nainstalovaný backdoor, protože útočník s právy roota může samozřejmě program debsums znefunkčnit, ale na detekci neúmyslných chyb se to hodí. Používá se to s dvěma parametry:

Kompletní audit všech souborů v systému

Trochu hardcore je projít všechny soubory v systému, které nepatří žádnému balíčku (soubory z balíčků jsme zkontrolovali pomocí debsums v předchozí kapitole). To jsem provedl takto:

locate \* | grep -vE "^/(home|tmp|mnt|boot|opt|root|srv|usr/local|var/cache|var/lib|var/log|var/tmp|var/mail|var/www)/" | sort -u > /tmp/allfiles
sort -u /var/lib/dpkg/info/*.list > /tmp/allfiles2
comm -23 /tmp/allfiles /tmp/allfiles2 |less

První příkaz vypíše všechny soubory na systému (vyžaduje mít nainstalován balíček mlocate a provést updatedb (to se jinak spouští denně z cronu), což stejně doporučuju) a z výpisu vyfiltruje očekávané adresáře, kde se soubory nepocházející z balíčků nacházejí přirozeně. Druhý příkaz vypíše naopak všechny soubory z balíčků. A třetí příkaz vypíše soubory, které se nacházejí pouze v první množině.

Výsledek vyžaduje trochu lidské péče a ručního posouzení, protože tam bude i spousta věcí, které jsou zcela oprávněné. Takže je to spíš o tom projít si to a udělat si přehled. Opět dva příklady ze života:

Odinstalace balíčků, na kterých už nic nezávisí

Výše jsme si řekli, že balíčky, které byly nainstalovány jako závislosti nějakého programu, ale ten už na nich nezávisí (protože už není nainstalován, nebo vyšla nová verze, která už je nepotřebuje), by mělo identifikovat apt-get autoremove, případně se taky dají identifikovat pomocí deborphan. Z nějakého důvodu tohle nefunguje úplně vždycky. Další způsob, jak se vám v systému můžou hromadit nepotřebné knihovny, je, že jste něco kompilovali, a to vyžadovalo tyto závislosti, tak jste je nainstalovali, ale pak už jste je neodinstalovali. Chtěli bychom tedy ještě nějak jinak zjistit, jak najít balíčky, na kterých nic nezávisí.

K tomu se prý dají použít tři způsoby:

Mně bohužel ani jedno nějak moc nefungovalo, tak jsem přišel s vlastním řešením, kdy se každý balíček v systému prostě pokusíme odstranit, a pokud to s sebou vezme i nějaké jiné balíčky, tak to znamená, že na něm něco závisí. Odstranění pak abortneme.

for p in `dpkg -l | grep ^ii | cut -d " " -f 3 | grep -E "^lib"`; do
  echo "if [ \`apt-get -s purge $p | grep -E \"^(Purg|Inst|Conf)\" | wc -l\` -eq 1 ]; then echo $p; fi"
done | parallel

(parallel je GNU Parallel z balíčku parallel). Uvedené je vhodné spustit po první vlně odstraňování ještě jednou, protože tím, že jsme odstranili nějaké listové balíčky, se z některých jiných balíčků nově listové staly.

Nesouvisející s Debianem: rozumné chování syslogu a logrotate

Oprava jedné věci co mě vytáčí a jedné věci co rozbíjí zálohování:

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

2.1. 13:12 Miriam (ta pravá)
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
první!!!!
Heron avatar 2.1. 13:51 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
Pěkný článek.
pg_upgradecluster 9.1 main
K tomuto bych poznamenal jen tolik, že tato výchozí verze udělá pg_dumpall do sql souboru a ten se vám na disk musí vejít společně se starou i novou DB. Pokud se migruje "prázdná DB", tak to není nutné řešit, ale pro normální DB o velikostech desítky GB už je na to potřeba myslet (ale ty mají doufejme své správce).

Pokud přece jen narazíte na větší db, tak, pokud máte nějakou externí zálohu celého stroje (což byste měli mít ještě před samotnou administrací), tak lze použít metodu update na místě, pomocí parametrů --method=upgrade --link. To překonvertuje datové soubory na místě a je to velmi rychlé i na stovky GB (těch změn tam obvykle není mnoho). Debian na to má skripty, na jiných systémech si musíte poradit ručně.
Josef Kufner avatar 2.1. 17:36 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
Jaký je tedy na Debianu ten správný nástroj?
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Heron avatar 2.1. 18:00 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
Pokud máš PG nainstalovaný debianní cestou, tak je správné používat debianní nástroje, tedy ten pg_upgradecluster. A předat mu případné parametry pro pg_upgrade. Takto upgraduju mnoho serverů napříč verzemi debianu a už taky mnoho verzí PG. Malé DB neřeším, tam nechám výchozí způsob, tedy dump, větší db si pohlídám zvlášť a většinou dělám metodou upgrade, link (tj pg_upgradecluster --method=upgrade --link 9.1 main). Případně u některých serverů proběhne čistá instalace a přenos DB přes pg_dump -h stary.stroj | psql -h novy.stroj. Každopádně, pokud je to Debian, používat jeho nástroje ( pg_createcluster, pg_dropcluster, pg_lsclusters, pg_upgradecluster). Lze mít navíc více instancí PG na jednom stroji i v různých verzích (většinou teda stará a nová), automaticky jim to přiřadí další číslo portu apod, ale v dnešní době snadno dostupné virtualizace tato výhoda asi padá.
Josef Kufner avatar 2.1. 23:17 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
Díky. U těch pár malých databází, co tu mám, jsem to zatím nemusel moc řešit, ale časem se to bude hodit.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
3.1. 02:48 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
Pokud máš PG nainstalovaný debianní cestou, tak je správné používat debianní nástroje, tedy ten pg_upgradecluster. A předat mu případné parametry pro pg_upgrade. Takto upgraduju mnoho serverů napříč verzemi debianu a už taky mnoho verzí PG.

Na tomto jsem se uz spalil. Pokud jsou pouzity nejake rozsireni typu PostGIS, ktere taky potrebuji upgrade a ktere maji vazby na externi knihovny, je to cesta, jak si rozbit databazi.

Z toho duvodu se mi osvedcilo provozovat vedle sebe puvodni i novou databazi, kazdou na jinem portu a postupne prenaset data ze stare do nove pres pg_dump a pripadne udelat korekce, a nakonec prehodit porty.
Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
k3dAR avatar 2.1. 14:51 k3dAR | skóre: 60
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
btw:
apt autoremove
=>
apt --purge autoremove
porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
Jendа avatar 2.1. 18:21 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
Vidíš, tak se možná stalo, že tam zbyl ten init skript na mazání modulů.
2.1. 16:33 ByCzech
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
Na označení balíčku jako manuálně instalovaný místo automaticky, se používá nástroj apt-mark manual balíček...
Gréta avatar 2.1. 16:35 Gréta | skóre: 28 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu

se jako určitě někdy brzy bude moct hodit ;D

btw je nějakej lepšejší způsob jak si de nainstalovaný balíčky seřadit podle toho kolik jakoby zabíraj místa hele bez použití aptitude?? :O :O

dpkg-query -Wf '${db:Status-Status} ${Installed-Size}\t${Package}\n' | sed -ne 's/^installed //p'|sort -n
3.1. 00:15 BiCzech
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
A komu tím jako prospějete, co?
Gréta avatar 4.1. 21:42 Gréta | skóre: 28 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
AsciiWolf avatar 2.1. 17:52 AsciiWolf | skóre: 39 | blog: Blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
apt-get a dpkg si dávají strašný pozor na konzistenci dat: v podstatě se snaží zaručit, že když v jakémkoli okamžiku během instalace vypadne elektřina, tak systém v pořádku najede a stav bude konzistentní.
Tohle mám na apt osobně dost rád. Již mnohokrát jsem opravoval systémy s yum/dnf, kde výpadek elektřiny či (častěji) zásek systému rozbil rpm db.
3.1. 01:09 Bherzet | skóre: 19 | blog: Bherzetův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
Naprosto luxusní blog!
3.1. 11:06 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
balíček se dá nastavit jako instalovaný ručně tak, že uděláte apt-get install balíček. Samozřejmě ho to nebude znovu instalovat, jenom to řekne „balíček byl nainstalovaný automaticky, teď jste požádali o instalaci, tedy ho označuji jako nainstalovaný ručně a už ho nebudu nabízet k odstranění“, což je přesně to, co chcete.
Nebo taky apt-mark manual ...
aptitude mi přijde pomalejší a má chytřejší dependency solver
Aptitude jsem ze serverů odinstaloval poté, co podruhé napáchal bordel, který se s apt neděl.
Quando omni flunkus moritati
k3dAR avatar 3.1. 15:49 k3dAR | skóre: 60
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
pridam par dalsich postrehu :-)
# zobrazeni odkud, jake verze je/lze instalovat balicek
apt policy balicek

# zobrazeni v kterem nainstalovanem balicku se nachazi konkretni soubor (ci cesta/soubor)
dpkg -S bin/mc

# vypis souboru z daneho balicku
dpkg -L balicek

# seznam nainstalovanejch balicku
dpkg -l

# vyhledani v seznamu balicku (a jejich popisu) dostupnych z nastavenych repositaru
apt-cache search balicek_nebo_cast_popisu
apt-mark byl jiz zminen pro nastaveni stavu na "instalovan rucne", ale dalsi:
# nastaveni balicku stav instalovan auto
apt-mark auto balicek

# podrzeni balicku v aktualni verzi a ingrorovani pripadnych aktualizaci
apt-mark hold balicek

# zruseni podrzeni balicku v aktualni verzi
apt-mark unhold balicek

# zobrazeni balicku instalovanych jako auto, nebo jako manual, nebo jako hold
apt-mark showauto
apt-mark showmanual
apt-mark showhold
porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
3.1. 16:13 zito | blog: zito
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
Pěkný článek. Ad vim. Normálně mně na server tedy stačí balíček vim. Balíček vim-nox je tučnější varianta se zakompilovanou podporou ruby, tcl, pythonu. Já se přiznám, že většinu balíčkování na unstable (svůj desktop) dělám aptitude a mám tendenci pak řešit i upgrade serveru v aptitude. Asi to není úplně přímočaré, ale jak jsem zvyklý... Před upgradem označím všechno v sekci libs jako automaticaly installed - stisk M na sekci libs. Ono se vůbec vyplatí projít instalované balíčky a na všech co ta nejsou z mojí vůle dát automaticaly (A) - stiskem M. Pokud je to všechno pěkně označeno, tak upgradne navrhne snadno i aptitude. Snahou se pochopitelně nemít v serveru nic co tam být nemusí.

Na smazání balíčků, po kterých zbyly konfiguráky většinou stačí
aptitude purge ~c
Ale používám občas i apt update && apt upgrade a až potom třeba aptitude.
Jakub Lucký avatar 3.1. 16:52 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak používat apt a pár postřehů ze správy Debianu
Na odstraňování nepotřebných balíčků je ještě super deborphan
If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are. (Zen P.) Blogísek

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.