Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Od 1.7. jsou nevyžádané hovory s nabídkami služeb nelegální. Nicméně po pár měsících se šmejdi naučili zákon obcházet.
1.7.2022 vešel v platnost zákon, který zjednodušeně řečeno zakazuje „prostřednictvím sítí nebo služeb elektronických komunikací nabízet marketingovou reklamu nebo jiný obdobný způsob nabídky zboží nebo služeb“, pokud jste s tím předem nedali souhlas „ve veřejném seznamu“, což je aktuálně jen telefonní seznam na webu 1188.cz. Rovněž je v zákoně ošetřeno, že již není legální volat tyto nabídky na „náhodně vygenerovaná čísla“. Je nutno podotknout, že jiné „cold-call“ hovory jsou povoleny, například výzkumy veřejného mínění; nesmí vám ale nic nabízet. Dále je povoleno vás kontaktovat, i s nabídkami, pokud máte s kontaktující osobou explicitní smluvní vztah (eshop, banka).
Když jsem tohle viděl, tak jsem se bál, že se to bude obcházet tím, že náhodné eshopy s ponožkama, kde jste kdysi zaškrtli „[x] Odeslat objednávku a souhlasím se zpracováním a věcmi co nikdo nečte“, budou prodávat tyto souhlasy, ale to se kupodivu nestalo, nebo se to spíš podle toho zákona nesmí. Nicméně po prázdninách, kdy byl klid (myslel jsem si, že díky tomu zákonu, ale možná jen kvůli prázdninám), už mi zase dva volali. A způsoby obcházení jsou zajímavé.
Upozorňuji, že výše uvedený výklad je velmi zjednodušený, a pro detaily si budete muset přečíst odkazovaný dokument.
Zajímavé je, že mi poslední dobou volají samí šmejdi s nabídkami investic. (před rokem mi asi jednou nebo dvakrát volali s nabídkami energií, a to úplně komicky, že nedokázali říct z jaké jsou firmy, že volají kvůli mému odběrnému místu, ale nedokázali říct jeho adresu abych věděl kterého (to jsem se ptal aniž bych se je snažil nějak pérovat, prostě jich mám víc) atd.) Myslel jsem si, že třeba Degiro někde leaklo moje číslo s informací že „mám asi zájem o investice“, protože volající většinou znali mé jméno a začalo to přesně v době kdy jsem si tam založil účet, ale pokud ta telefonní čísla vygooglím, tak to vypadá, že prostě volají všem.
První telefonát probíhal takhle:
On: Dobrý den, <něco něco> inflace <něco něco> a chtěl bych se zeptat, zda jste již vy osobně pocítil rostoucí ceny zboží.
Já: A já bych se chtěl zeptat, jestli víte, že od 1.7. musíte mít explicitní souhlas s takovýmito hovory. Máte ho? Odkud prosím?
On: Aha pardon, dovolal jsem se panu Trublovi?
Já: Ne.
On: Tak to se omlouvám…
Já: Dobrá taktika. Přeposílám záznam hovoru na ČTÚ. Nashledanou.
Zde si myslím, že pokud by došlo na krájení chleba, volající by tvrdil, že někde sehnal souhlas pro pana Trublu a že nemůže za to že někdo někde při registraci zadal chybné číslo.
Druhý telefonát začal doslova „Dobrý den pane Hrachu“, tak jsem zajásal, že konečně někde sehnali souhlas na správné jméno. Bohužel volající si strašně dlouho přátelsky povídal, a já jsem čekal jestli mi jako něco nabídne nebo co jako bude, a opakovaně se ho ptám co je účelem hovoru, jestli má nějaký souhlas s kontaktováním, a on vždycky „já jenom tak nezávazně, úplně nezávazně, ze slušnosti“, a že mi „chce poskytnout informace“, a dával si obrovský pozor, aby mi fakt nic nenabídl. Na konci mi nabídl, že asi nemám čas když se furt tak ptám co bude, a že mi pošle SMS s informacemi. Tu jsem bohužel odmítl (bál jsem se po telefonu říct na cokoli „ano“ aby pak nevytáhli záznam „ale vždyť on s <čímkoli> souhlasil“) a natvrdo jsem mu sdělil že zrovna řeším jeden takový nevyžádaný telefonát s ČTÚ a jestli by mi mohl říct jestli si myslí že tohle je marketingový nebo jiný hovor, přičemž jakmile padlo "ČTÚ" tak zavěsil.
Rozhodl jsem se, že je prostě budu bonzovat a tohle vymýtíme. Už jsme se dohodli že nebudu bonzovat třeba eshop který vyhackovali, a to teda ani když na oznámení o vyhackování vůbec nereaguje, protože holt náhodný eshop a určitě má počítačů plné kecky i tak. Ale tohle je naprosto úmyslné a aktivní hostilní jednání protistrany. Navíc jednou máme síť která moc nefunguje anonymně (nepředpokládám, že volají z předplacenky koupené bezdomovcem v trafice a zastrčené do burner phone), tak ať je to alespoň užitečné.
ČTÚ má na webu návod. Já bych k tomu přidal, že je vhodné mít scénář hovoru takovýto:
Následně můžeme napsat udánípodání. ČTÚ si představuju jako skupinu nerdů co si ráda čte dopisy, takže nemají moc formuláře, ale spousta věcí jde volnou formou (naopak si zase potrpí na zaručené způsoby komunikace - datová schránka, elektronický podpis - jednou jsem jim psal obyčejný email ve smyslu „v databázi máte nějaký vysílač na místě A, ale já ho radarem fakt vidím na místě B, asi tam máte chybu, zkontrolujte si to“ a napsali mi že to ani nečetli když to není Oficiálně Podepsané). Takže nastartujeme LibreOffice a napíšeme tam:
Český telekomunikační úřad Jan Hrach tady jsem nevymyslel co tam napsat za adresu Na Vinici 1 poprvé mi tam ze šablony omylem zůstalo 41201 Litoměřice "Odbor správy kmitočtového spektra" ale oni si to předají, takže klidně nic V Praze dne 31. září 2022
Věc: Marketingový hovor – stížnost Dobrý den, dne 31. 9. 2022 v 8:30 mi na mé číslo +420 020954 25085, operátor Mlékofone, volalo telefonní číslo +420 604 554 556 a odehrál se následující hovor: On: Hudry hudry energie. Já: Fuck you with an Anchor Dle mého názoru se může jednat o [...]
Mé jméno a telefonní číslo není uvedeno ve veřejném účastnickém seznamu společnosti Conectart a.s. („1188.cz“) Zde vkládám a jako přílohu posílám screenshoty z historie hovorů mého telefonu, které ukazují, že v daný čas hovor z daného čísla proběhl. Podávám tedy tímto stížnost na dle mého názoru neoprávněný hovor. Jan Hrach
Tučně vypsané jsou věci, o které si řekli, že jim mám doplnit - tak je tam napište rovnou ať si nemusí říkat.
Mimochodem nevím jak ověřit tu absenci evidence 1188.cz. Jde mi tam hledat jen podle kombinace jméno + město, ale já bych potřeboval buď podle jména kdekoli, nebo ideálně podle čísla. Každopádně vědomě jsem přes operátora žádný souhlas nedával.
Odpověď zatím je že se podnět zpracovává takže nic nevíme. Nicméně tohle na konci odpovědi mi trochu vyrazilo dech a přišlo jako trolling:
Závěrem správní orgán uvádí, že nejúčinnější možností, jak zamezit neznámému subjektu uskutečňovat nevyžádané hovory, je čísla, ze kterých jsou uskutečňovány nevyžádané hovory, zablokovat přímo v mobilním telefonu.
tak díky, kdyby jenom nevolali každý z jiného, že jo, leda používat internetové databáze a doufat že to někdo nahlásil přede mnou (nebrat neznámá čísla si z pracovních důvodů nemůžu dovolit)
Každopádně zatím je to ve velmi rané fázi, a myslím, že řešení mého podnětu skončí tím, že se nic nepodařilo prokázat kvůli absenci výše uvedených náležitostí (skutečná nabídka…), nicméně třeba se zdokonalím a pak se oprávněnost hovorů už bude dařit identifikovat správně. Nebo se dozvíme, že je ten slavný zákon, který byl dle mého názoru nedostatečně medializovaný a tak o tom ví málokdo, k ničemu, protože jde pomocí výše uvedených či jiných technik efektivně obcházet.
Mírně related: podvody kdy po telefonu přesvědčí BFU aby spustil TeamViewer a pod jejich dohledem se přihlásil do internetového bankovnictví (s očekávanými důsledky) už jsou i u nás a podvodníci hovoří normální češtinou/slovenštinou.
Tiskni
Sdílej:
napr standardizace nabijeni tel skrz usb c. nepritel meho nepriteleJa s povinnym standardem ale nesouhlasim. Ani omylem. MicroUSB se sveho casu prosadilo bez legislativniho ukotveni! A ze ma apple svuj lighting je mi srdecne jedno, at ma.
takze ty bys nepouzil na svuj produkt usb c uz jen proto ze to nekdo naridilNejsem vyrobce telefonu, takze nevim, jaka vsechna kriteria jsou zvazovana. Ale jako zakaznikovi je mi to jedno, co mam za konektor na svem mobilu. Avsak jakozto milovnik svobodneho trhu bych spise preferoval vyrobce, ktery narizeni navzdory pojede svuj konektor.
Ale jako zakaznikovi je mi to jedno, co mam za konektor na svem mobilu.vazne? pro me jedno ze zakladnich kriterii pri vyberu nabiji - nenabiji? zatelefonuji - nezatelefonuji? v dusledku, zdechnu treba nekde bez pomoci?