Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Česko zásáhl vytrvalý déšť a následně povodně. Na obrázcích z radarů je jeden překvapivý artefakt.
TL;DR České státní radary jsou optimalizovány pro pokrytí Česka. Pokud prší plošně, kvůli kombinaci útlumu, terénních překážek (pohraniční hory) a vzdálenosti nevidí za hranice a ukazují déšť jen nad Českem. To může vytvářet dojem, že prší jen a pouze nad Českem. Když se podíváte na zahraniční radary, uvidíte i pohled z druhé strany.
Pokud se podíváme na "obrázky z radarů", vypadá to, jako kdyby srážky kopírovaly české hranice, pršelo právě a jen nad Českem, a ještě víc to tak vypadá u těch intenzivnějších srážek (zelená barva). Zde je například screenshot z radar4ctu.bourky.cz pro čas 2024-09-13 15:15 UTC (upravil jsem kontrast pro zdůraznění diskutovaného jevu):
Ještě víc to vynikne na animaci - timelapse, kde je vidět, že na obrázku není jeden okamžik, kdy třeba zrovna náhodou pršelo takhle a pak to zase vítr rozfoukal, ale fakt to tak je asi 20 hodin v kuse. Tady je třeba jedna z Aeronetu (ehm).
Situaci jsem sledoval v reálném čase když se děla a zarazila mě. Defaultně totiž pro své "civilní" využití používám z pohodlnosti český státní kompozit českých státních radarů (pro změnu na této stránce), takže jsem viděl přesně to, co se teď diskutuje. Otevřel jsem proto meteopressí kompozit státních radarů, který zahrnuje mj. radary z Polska a Německa, a tam situace vypadala dost jinak, déšť byl tak nějak rovnoměrně i po okolních zemích, jak by člověk čekal. Posuďte ještě třeba screenshot z Ventusky:
Pozor, že evropský kompozit radareu.cz dlouhodobě nefunguje. Mám pocit, že na něm nad Německem snad už půl roku nepršelo :).
Takže, jak se taková věc stane.
České státní radary jsou, poměrně nepřekvapivě, nainstalovány na takových místech, aby dobře měřily počasí nad Českem. Konkrétně jsou ty radary dva, jeden je uprostřed Moravy, druhý je na jihozápadním kraji Středočeského kraje. Vidí samozřejmě i přes hranice do ciziny, ale jednak to tam mají už trochu daleko, jednak se Česko vyznačuje pohraničními horami, které rádiové vlny stíní, a tak je zervnitř do zahraničí vidět špatně. (naopak je do zahraničí dobře vidět z těchto hor) Když navíc prší plošně (a/nebo velmi intenzivně), tak použitelný dosah radaru dále klesá, protože se vysílaná energie rozptyluje a pohlcuje v dešti a třeba po 300 km (pozor, že signál jde tam a zpátky, takže 300 km odpovídá 150 km "dosahu") průchodu takovým prostředím už jí zbude málo na to měření. Je to podobný jev jako když vám v dešti přestane fungovat bezdrátové pojítko na data. Výsledkem je, že slabé srážky nejsou vidět vůbec, silné srážky jsou podhodnocené (energie se vrátí méně než by mělo, protože se jí většina sežrala po cestě - tohle se samozřejmě softwarově kompenzuje, ale je prostě limit, jak moc dobře se dají správné hodnoty obnovit), celé to má tragické SNR a vůbec je to na prd. Mimochodem všimněte si díry v místě, kde jsou Krušné hory - IMHO se v těchto náročných podmínkách nedaří oddělit ground clutter a počasí a tak je tam díra. Pozn. tohle fakt neberte jako nějakou kritiku českých státních radarů, reflektivitu mají naprosto úžasnou, popisované jevy jsou problémy vzniklé když se narazí na nepřekonatelné fyzické limity.
Výše uvedený kompozit od Ventusky vznikl nejspíš tak, že vzali německé a polské radary, a přes ně plácli obdélních českých radarů. No a v místě napojení tohoto obdélníku je vidět, jak to na okraji dosahu strašně podhodnocuje. Není mi jasné, proč Ventusky takhle lepí obdélníky a nepropojují to nějak jinak, například napojení na slovenské radary na východě vypadá líp (je tam zřetelný skok v intenzitě za Ostravou).
Když už jsme u toho, tak ještě napíšu, jak vznikají "radarové kružnice", další artefakt populární v konspirační scéně. Jsou dokonce hned dva způsoby.
Nejdřív nutný úvod, jak měří radar na počasí. Anténou koukáte mírně vzhůru a uděláte otočku dokola. Pak namíříte trochu víc vzhůru a uděláte další otočku. (v praxi se většinou měří naopak, odshora dolu) Takhle nasbíráte volume, což je série takových kuželů. Tyhle kužely pak musíte nějak nakreslit na placatou mapu.
Protože jsou okolo vás různé kopce a údolí, tak různé ty kužely jsou v různých místech poškozené - typicky ty nejnižší jsou částečně nebo úplně zastíněné terénem, různé části také bývají zarušené, v našich podmínkách typicky od WiFi.
Jsou dva základní způsoby, jak z tohoto volume vyrobit obrázek pro prezentaci uživateli. První se jmenuje constant altitude plan position indicator (CAPPI). Vyberete si výšku, která už není moc kontaminovaná pozemními odrazy, ale ještě je to dost nízko nad zemí na to, aby to bylo reprezentativní (protože změřit počasí 10 km vysoko je k ničemu když vás zajímá co se děje na povrchu). U nás se většinou používá 1500 nebo 2000m nad mořem. A pak si z každého kuželu vykousnete tu část dat, která je nejblíž k té zvolené výšce, a tu nakreslíte.
Teď dojde k problému, že jak tam jsou ty skoky, a ještě to bylo měřeno chvíli (~30 sekund) po sobě, tak to na sebe úplně nepasuje, tak se to pokusíte nějak blendovat a interpolovat, ale stejně vyrobíte artefakt - hle, radarová kružnice.
Druhý základní způsob se jmenuje maxZ. Vezmete maximum z každého kuželu nad daným místem na mapě a to tam nakreslíte. Tohle má tendenci tvrdit, že prší, i když neprší (protože je déšť třeba 5 km vysoko a na zem nedopadá, vy ho ale na mapu nakreslíte, protože berete maximum z celého sloupce), ale zase to dobře ukazuje, že někde ve vzduchu něco nebezpečného je (což byste s CAPPI mohli přehlédnout, pokud to zrovna není v té výšce, na kterou se CAPPI kouká). Problém je, že počasí má tendenci vypadat takhle:
Z důvodů, kterým rozumí meteorologové, se má radarová reflektivita tendenci koncentrovat v okolí tzv. melting layer, kde se přechází mezi kapičkami a ledem (s výškou teplota klesá, takže pokud je na povrchu třeba 15°C, tak ve 2 km může být 0°C a tohle se tam děje), a vy to radarem prořezáváte v již zmíněných diskrétních kuželech. No a tím vyrobíte kroužky.
Tiskni Sdílej:
lol to by mohlo vysvětlovat tamtu zahadnou žlutou kružnici z minula hele :O :D :O :D
používám z pohodlnosti český státní kompozit českých státních radarů
myslimže je fajt taky divat na data ze satelitů který koukaj na celou evropu ie sat24 hele, tam byla před těma povodňama vidět děsně dlouhatatatatatatáncká šňůra mraků jak se tahla přes střední evropu z toho bylo jasný že to bude velikej dešť aže se to jentak nepřežene :O :O
jak vznikají "radarové kružnice",
v tomdlectom jevu vim myslimže si to nakous už i minule nicmeně mi příde divný že to maj problém nějak vodfiltrovat z těch vyslednejch dat :D
když koukáš třeba na extrapolaci radarů tamtoho chmi tak se tam pak pohybujou s mrakama i ty kružnice. nicmeně když koukáš na zaznam těch dat tak kružnice logicky stojej furt na mistě se středama u těch radarů nóó takže minimalně z těch trochu starších naměřenejch dat by mělo bejt možný vopravit ty udaje v nějakejch těch prepozicích až se ty mraky hnou :O :O
artefakt populární v konspirační scéně
tak samozdřejmě že radar je něco jako taková mikrovlnka noa když zaměříš ten paprskomet do tý melting layer tak to samozdřejmě začne ty krystalky děsně tavit, voda začne padat dolu a bude sebou brát další krystalky a stahovat je tak do víc teplenších vrstev atmosfery a udělá to moc moc velký deště :O :O :P :P :D ;D
1) Ten radar měří útlum (předpokládám, že měří jen intenzitu) jen v závislosti na směru, nebo i vzdálenosti? Pokud pouze na směru, jak se zjistí v jaké výšce/vzdálenosti k danému efektu dochází, resp. že se nejedná o akumulovaný jev podél celkového dosahu?Radar primárně měří odrazy, ne útlum. Tj. vyšle pulz a poslouchá co se vrátí. Azimut a elevaci znáš z natočení antény, vzdálenost z času mezi vysláním pulzu a času nabrání vzorku který právě teď zpracováváš. Útlum pro kompenzaci útlumu se počítá z těch dat softwarově. Je k tomu více přístupů:
Jak vypadají data pro jeden směr (jeden elevační/polární a azimutální) úhel?A-scope …a pak totéž pro další věci co to produkuje (V - dopplerovská rychlost, W - šířka dopplerovského spektra - jak moc jsou tam turbulence, KDP, ZDR, RhoHV - korelace mezi polarizacemi - jak moc se vyvíjí společně, např. jestli jsou to nudné kapičky nebo hmyz co mává křidélky a tím se furt mění). Pro některé z těch parametrů není "pro jeden směr" ("pro jeden odběh - pro jeden pulz") definováno, např. pro V potřebuješ alespoň 2 pulzy, pro W a RhoHV batch velký řádově 32. Měl bych o tom něco napsat. Chtěli o tom po mě přednášku v sobotu, ale teď jsem na služebce a pak dodělávám projekt takže nevím jestli dokážu připravit slidy a tak se to stane…
2) Čistě okometricky se zdá, že ty artefakty nezávisí na počasí, tj. že by se mělo jednat pouze o důsledek konstrukce/nastavení přístroje. Je to tak?Které z artefaktů? Třeba ten bright band je vyloženě funkce počasí. U CAPPI by pomohlo nabírat to nějak hustěji (aby ty skoky nebyly tak velké), ale pak zase narazíš na další limity, typicky po tobě chtějí, abys z každého stupně nabral 24-48 vzorků, a pro každý vzorek musíš vyslat pulz a počkat až se ti to vrátí, takže to ti limituje rychlost otáčení, a když děláš moc elevací, tak pak trvá nabrat volume moc dlouho.
3) V tom Nature žádné kroužky zdá se nejsou. Čím to?¯\_(ツ)_/¯ třeba zrovna nebylo počasí kde by se to dělo
protože je to v horizontálním směru opticky hustší prostředí než ve vertikálnímJako že je voda opticky anizotropní (dvojlomná)? To slyším prvně. Ale tak asi jo. A vy teda měříte fázovej posuv mezi polarizacema? To mi přijde u tak nehomogenního a turbulentního prostředí jako úplný scify (viz ta zmínka o máchání křídel hmyzu, to mi neříkej, že vidíte).
Které z artefaktů? Třeba ten bright band je vyloženě funkce počasí.Když já nevím, čemu říkáš bright band . Myslel jsem ten první obrázek. Takže jestli tomu dobře rozumím, tak to funguje nějak takhle: Na tom obrázku CAPPI představují ty zahnutý čáry oblast měření pro jeden elevační úhel (při předpokladu infinitezimálně úzký vyzařovací charakteristiky tý antény a nulový difrakce). S pomocí časovýho rozlišení z toho izoluješ nějakou oblast (to bude ta tučná zvýrazněná čára; důležitý je, že pro každý elevační úhel bude ten čas různý), ten signál nějak sofistikovaně zpracuješ (zprůměruješ) a získáš jeden vzorek (číslo) pro daný směr a vzdálenost (tzn. bod v prostoru) a ten bude ležet na tý čárkovaný čáře. A takhle jsi v principu schopný navzorkovat celý okolí radaru (se všema omezeníma který si lze i nelze představit). Stejně nechápu, jak ty kroužky vzniknou . To že jsou ta měření diskrétní by samo osobě nemělo vadit, ne? Proč se projeví jen při změně elevace a ne azimutu? Ta data se nějak interpolují? Odpovídá šířka toho proužku vyzařovací šířce antény pro jednu elevaci? Pokud použiješ jinou sadu elevací, dojde ke změně frekvence těch kroužků nebo jejich fáze?
a ještě to bylo měřeno chvíli (~30 sekund) po sobě, tak to na sebe úplně nepasujeCo trvá 30 sekund? Jeden bod (tzn. jedna elevace a jeden azimut)? Pochopil jsem to dobře, ze děláte něco jako tři různé elevace a 24 až 48 azimutů? To by bylo třeba 100 bodů po 30 sekundách to máme nějakých 5 minut na jeden sken. Ty obrázky co jsi odkazoval se mění co 10 s. Zajímavý je to celý, to se musí nechat.
Jaký to má longitudinální rozlišení? Předpokládám, že to bude daný délkou toho počátečního impulzu a rychlosti elektroniky, v tom přijímači (ve skutečnosti to bude asi komplikovanější kvůlivá různejm disperzím v atmosféře apod.).Délka pulzu je 100us, což by znamenalo rozlišení 15km (100us * 300000km/s = 30 km, ale letí to tam a zpátky), ale proto právě máme kompresi pulzu. Signál je modulovaný a při příjmu počítám korelaci a dostanu korelační peak, který je mnohem užší. Jak moc, to záleží na:
Jako že je voda opticky anizotropní (dvojlomná)? To slyším prvně. Ale tak asi jo.Voda samotná ne, ale kapičky ve vzduchu nejsou kulaté, protože na ně působí gravitace a aerodynamický odpor.
A vy teda měříte fázovej posuv mezi polarizacema? To mi přijde u tak nehomogenního a turbulentního prostředí jako úplný scify (viz ta zmínka o máchání křídel hmyzu, to mi neříkej, že vidíte).Ten hmyz je vidět na korelaci (jak moc se to vyvíjí stejně v čase), ne na KDP (fázový posun mezi polarizacemi): viz třeba tady animace "Reflectivity and velocity loop showing some showers and outflow boundaries to the north of the radar, followed by the onset of nocturnal bird migration" pravej obrázek - srážky mají CC (někdy nazývaní RhoHV) "červené" (skoro 1) a ptáci/hmyz/kouř třeba 0.6. KDP (ten fázový posun) (viz třeba tady), tam je furt taková pachuť, že vlastně měří to stejné jako reflektivita ("kolik je tam vody"), a kdo ví, jestli to ty algoritmy nějak nekontaminuje a neovlivňuje :).
Když já nevím, čemu říkáš bright band .BB se říká když máš prostě na radarové obrazovce jasnější úsek (v placatém zobrazení kolečko).
Na tom obrázku CAPPI představují ty zahnutý čáry oblast měření pro jeden elevační úhel (při předpokladu infinitezimálně úzký vyzařovací charakteristiky tý antény a nulový difrakce). S pomocí časovýho rozlišení z toho izoluješ nějakou oblast (to bude ta tučná zvýrazněná čára; důležitý je, že pro každý elevační úhel bude ten čas různý), ten signál nějak sofistikovaně zpracuješ (zprůměruješ) a získáš jeden vzorek (číslo) pro daný směr a vzdálenost (tzn. bod v prostoru) a ten bude ležet na tý čárkovaný čáře. A takhle jsi v principu schopný navzorkovat celý okolí radaru (se všema omezeníma který si lze i nelze představit).Ano.
Stejně nechápu, jak ty kroužky vzniknou . To že jsou ta měření diskrétní by samo osobě nemělo vadit, ne? Proč se projeví jen při změně elevace a ne azimutu?Typicky azimut kreslíš řádově tak jak máš rozlišení antény, takže je to "rozmazané", a případně ty diskontinuity jsou "náhodné" a nejsou tak krásně vizuálně vidět. Že je to diskrétní vadí že a) je tam skok, b) naměřil jsi to třeba půl minuty po sobě a pokud tam je větší vítr tak už ten "další obrázek" mohl ujet. (vítr ve výšce je v pohodě 100 km/h ~ 30m/s, za půl minuty to tak ujede o kilometr) Alespoň tak si to teda vysvětluju. (když si přepínáš jednotlivé elevace tak je vidět že to prostě plynule odjíždí)
Ta data se nějak interpolují?Ano, teď se nově snažíme ty sousední elevace nenalepit v místě přechodu, ale udělat to nějak chytřeji. Jak to dělá státní radar nevím.
Odpovídá šířka toho proužku vyzařovací šířce antény pro jednu elevaci?Právě že pro vysoké elevace už ne, nemůžeš si dovolit (z časových důvodů) to skenovat po 1° (což je typická šířka svazku), takže to děláš třeba tak jak je na tom "mt. Macaion" obrázku (kde je mimochodem svazek barevně zvýrazněný) - u země hustěji, ve výšce jenom tak vzorkuješ.
Co trvá 30 sekund? Jeden bod (tzn. jedna elevace a jeden azimut)?Jedna elevace, všechny azimuty (tj. jedna otočka). Je to dané následujícími kompromisy:
Ty obrázky co jsi odkazoval se mění co 10 s.Pardon, které?
Ty obrázky co jsi odkazoval se mění co 10 s.Pardon, které?
myslimže myslel nějakou tu animaci třeba na chmi.cz. Hádám, že přehrávání animace těch radarózních snimků někde na tom chmi.cz a podobnejch webech prostě uplně jednoduše nevodpovídá rychlosti vyrábění těch jednotlivejch vobrázků radarem :D ;D
Jinak dekuji, zkusim se poptat na moznosti a ceny.
koukam na certifikat a u vas to ukazuje subject: www.ruditsa.ru.
to je imo nějakej nonsenc, hele ip lokalizace ukazuje na nějakej server v emérice na uzemí indiánskýho kmene čejenů :O ;D
..tamto ruditsa.ru je blog nějakýho rusáckýho muzikanta (nicmeně vyvojaře nějakýho softu pro šumaře, vpravo nahoře se to dá přepnout do angličtiny) hele :D ;D
ty vase stranky
nechci jendoj kazit kšefty takže se zdržim nějakejch veřejnejch komentářů na meteropres :D
tvl si sežeňte nějakýho vopravdickýho copywrittera, tim fudem s climate changem hnedka někde na druhým řádku nový zakazniky nende ziskat, jaká je uhlíková stopa radarů je lidem taky šumák dtto že meteropres podle svý deklarace rači nechá děcký votroky pochcipat hlady než by jim dal praci. každej racionální zakaznik se bojí kšeftovat s 'aktivistama' noa ať jima ste nebo nejste ta stranka aktivismem přimo smrdí :D :/ :D :/ ty uvedený lejna by imo bylo minimalně zahodno dát z tý hlavní stranky nějak bokem a vodbejt jednim vodkazem z hlavní strany by to nevyhánělo penizky z domu ale to je jako vaše věc :D
dtto že meteropres podle svý deklarace rači nechá děcký votroky pochcipat hlady než by jim dal praciTo tam je doslova protože to jeden zákazník chtěl do nějakého výběrka. Tohle se neprodává přes web, vlastně bychom web vůbec nemuseli mít (proto taky vypadá tak jak vypadá). Tohle se prodává veřejným institucím (meteoústavy, municipalities) skrz výběrová řízení, která jsou buď otevřená, nebo dělají sondy trhu (a pak je potřeba je osejlovat na konferencích) a podle toho pak poptávají. Pokud už se to prodává soukromníkovi, tak to taky zatím nevypadá, že by si vygooglili "spolehlivý meteoradar který není bolest provozovat", musí se jim to poradit osobně. Jinak pro RealJ, nejlevnější rozumný radar je 500kUSD.
nejlevnější rozumný radar je 500kUSD
nj to si asi jako fakt běžný lidi nebudou hromadně kupovat a montovat na střechy hnedka někde vedle srážkoměrů nebo ámeno-metrů :D
tak vono je vlastně vidět už hele hnedka na prvním vobrázku že se to jakoby vlní nejvíc okolo napouštěcích kohoutků kterejma dělali tu povodeň - v Brdech je vidět modrej kohoutek na studenou vodu a pod Skalkama je červenej kohoutek na teplou vodu (to je iirc uplně špatně červenej kohoutek má bejt dycky vlevo a modrej napravo - uplně jako v politice) :O :O
....někudy se přece jako musí to hele český moře napustit :O :O