Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rozšířil se nám takový nešvar: webové stránky používají pro hlavní obsah tenký text (font-weight: 300) a ještě k tomu světle šedý na bílém. Jak to opravit?
U více začátečníků (včetně sebe kdysi) jsem se setkal se zmatením, jak se liší funkce read
a fread
, open
a fopen
, a jak je správně používat.
Ukážeme si dva nástroje pro efektivnější vývoj v C (a C++): Address Sanitizer a Perf.
Představíme si formáty souborů vhodné pro rychlé bastlení - zpracování obrazu, ladění datových struktur a síťovou komunikaci. Hlavní zajímavostí je jejich čtení a zápis pomocí ad-hoc skriptů bez použití externích knihoven.
SRTM jsou výškopisná data (topografie) zemského povrchu - jsou tam vidět kopce a údolí. Ukážeme si, jak s nimi pracovat. A jako vedlejší efekt si ukážeme, jak vygenerovat pro webový prohlížeč vlastně jakoukoli mapu.
Jak rozchodit WhatsApp pomocí virtuálu, dumbphone a ve webovém prohlížeči.
Rád programuji v Pythonu, protože je to dostatečně jednoduché a současně na rozdíl od např. C nemusím řešit spoustu detailů. Bohužel problémem je nízký výkon oproti nativnímu kódu. Dále je občas nutné volat funkce z cizí knihovny, která poskytuje jen Cčkové API.
Pár tipů ke správnému používání apt-get/aptitude a souvisejících utilit. A co se hodí občas udělat na systémech, které už zažily mnoho dist-upgradů a adminů, případně na dlouho provozovaném Debianu unstable.
Every time someone (bank, utility company, online shop, forum…) wants my e-mail address, I give them a unique, randomly-generated address. When I find the address at Have I Been Pwned, or when I receive an unsolicited e-mail/malware, I know exactly who is responsible. It may also help identifying leaks at HIBP with unknown source. Additionally, it is easy to filter mail into separate folders or to block spam.
Zápisky z přednášek, kdyby to někoho zajímalo :). Jak to půjde, pokusím se z toho nasyntetizovat souvislý text neboli reportáž.
Btw. záznamy prý budou, nicméně něco jsem nahrál na diktafon (hlavně pro případ, že by zase byly s oficiální kamerou nějaké problémy). Stahujte tady, ale nevím, jak bude rozumět (nemám tu nic na přehrávání audia).
Zaujal mě extrémní traffic do zahraničí a pátral jsem po jeho původu.
Pokud se pokusíte nahrávat zvuk a/nebo video pomocí Asusu EEE (v mém případě 1005HA, ale předpokládám, že se to týká i jiných modelů a možná i mnoha dalších notebooků), pravděpodobně narazíte na dvě nepříjemné vlastnosti. Jedna lze řešit do jisté míry softwarově, při řešení druhé se pravděpodobně neobejdete bez pájky.
Dnes se opět konal sraz. A pravděpodobně se bude konat každý měsíc. Tentokrát byl určen i čtenářům, kteří se autory stát nechtějí a od toho předchozího se odlišoval tím, že poživatiny neplatil Stickfish .
Občas si ubastlím nějaký "užitečný" skriptík. Co dnes: Skript, který mi každý den pošle SMS s přehledem suplování. | Přidání diakritiky ke stránce. | Referendum v Bashi.
Ne, nejsem lékař. Proč? ;; Místo měřiče EGA můžete samozřejmě připojit i nějakou nižší aplikaci, třeba teploměr nebo měřič hladiny...
Asi začnu věřit. Každá věc má svého bůžka, a když se zlobí, tak s tím nejde nic dělat.
Blíží se doba dovolených a určitě si chceme kontrolovat maily i v terénu.
Včera nám na konferenci Internet a Technologie bylo řečeno mnoho o zavádění IPv6. Vypadá to, že první problémy s IPv4 pocítíme už za 2 roky. Bohužel zatím pouze málo společností plánuje podporu IPv6.