Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Přinášíme rozhovor s autorem zákona o regulaci kryptografie. Nejdříve malý extrakt, o co jde:
Narazil jsem na zajímavý princip, který umožňuje snížit risiko podvodů na anonymním internetovém trhu.
Stále častěji se poslední dobou objevují zmínky o zajímavém útoku, o kterém se podle mě příliš nemluví. Co vím, používají ho především „složky vyšší moci“ pro získání přístupu do počítačů zájmových osob. Samozřejmě pouze na soudní příkaz :).
Komunikace s XMPP serverem je sice často šifrovaná pomocí SSL, nicméně server na zprávy vidí, takže i když jsou oba chatující uživatelé připojeni ke stejnému serveru, útočník na něm může pořád poslouchat. A u serveru umístěného kdesi v datacentru se těžko zabezpečuje fyzická bezpečnost. Tak proč nešifrovat end-to-end?
Jak se to dělá, jak by se to rozhodně dělat nemělo a jak pro změnu zase mělo. Některým lidem to pravděpodobně stále ještě nedochází, takže se pokusím o co nejjednodušší vysvětlení.
V Británii budou do 20 000 "problémových" domácností umístěny kamery (CCTV). Britké Children’s Secretary tak bude dohlížet, jestli děti chodí včas spát, správně jedí a jestli jejich rodiče nepijí. Projekt bude stát 400 milionů liber (asi 12 miliard korun). Čtěte Wired či TechRadar.