Článek Refund of pre-installed Windows: Lenovo must pay 20,000 euros in damages pojednává o rozhodnutí italského soudu týkajícího se vracení nechtěných licencí MS Windows přibalených k notebookům Lenovo. Soud odmítl všechny námitky Lenova a potvrdil právo na odškodnění – vrácení poplatku za nevyužitou licenci uživateli. Nátlak na výrobce HW, aby povinně přibalovali MS Windows k prodávaným počítačům, je jednou z pochybných
… více »Termy (GitHub) je multiplatformní terminál postavený nad frameworkem Electron. Může zaujmout automatickým doplňováním IntelliSense a integrovaným editorem z Visual Studio Code. Ke stažení je AppImage.
Univerzita Illinois objevila zranitelnost v Intel CPU u SoC Ring Interconnect. O zranitelnosti se mluví jako o "Lord of the Ring(s)". Výzkum byl zaměřen na procesory Skylake/Coffeelake, takže není jasné, zda postihuje i novější architektury. Procesory AMD používají jiné druhy propojení, takže tam je zatím stav neznámý, resp. vyžadoval by další výzkum. Podrobnosti naleznete na The Hacker News, samotná publikace pak viz: 2103.03443.pdf. Dále jsou k dispozici zdrojové kódy pro test zranitelnosti na GitHub - lotr.
Toužíte si prohlížet YouTube videa v konzoli? Pokud ano, je zde projekt ytfzf, který vám to umožní. Jedná se o bash script, který jako backend mj. používá youtube-dl.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Narazil jsem na zajímavý princip, který umožňuje snížit risiko podvodů na anonymním internetovém trhu.
Situace: Máme trh typu E-Bay, SilkRoad nebo klidně i něco decentralizovaného. Jeho uživatelé chtějí mezi sebou obchodovat, ale navzájem si nevěří. Může docházet k následujícím podvodům:
V obou případech jedna ze stran utrpí ztrátu ve výši hodnoty předmětu obchodu. Velikost ztráty se dá snížit na polovinu tím, že transakce proběhne natřikrát - kupující zaplatí polovinu, proběhne fyzický transfer zboží, a kupující zaplatí druhou polovinu. I tak si ale podvodník může přijít na slušné jmění.
Systém reputací špatně funguje v anonymním prostředí a pro nováčky může být problém získat kladné skóre.
Transfer peněz a transfer zboží není jedna atomická operace. Můžeme tyto dvě neatomické operace spřáhnout s jednou atomickou? Ano. Protokol může vypadat třeba takhle:
Bugy:
Kdo to implementuje do Bitcoin klientů a marketů? :)
Tiskni
Sdílej:
problém nedůvěryhodné úschovnyAsi jsem se nevyjádřil dost jasně, úschovna je core vlastností použitého měnového systému a samozřejmě nepotřebuje žádnou jednu důvěryhodnou autoritu.
Asi jsem se nevyjádřil dost jasně, úschovna je core vlastností použitého měnového systému a samozřejmě nepotřebuje žádnou jednu důvěryhodnou autoritu.No, pak imho záleží na konkrétní realizaci, protože ta bude určovat existenci a závažnost bezpečnostních bugů...
3. Až kupujícímu dorazí výrobek, vydá příkaz, aby se peníze ze zástavy vrátily původním majitelům.4. provozovatel úschovny se bude vymlouvat na technické problémy. 5. až bude mít provozovatel úschovny na účtě dost tak zmizí na Bahamy :)
4. provozovatel úschovny se bude vymlouvat na technické problémy.To je blbý, ale spadnutí bitcoiní sítě způsobí i spoustu dalších problémů.
5. až bude mít provozovatel úschovny na účtě dost tak zmizí na Bahamy :)Pokud dokážeš cracknout Bitcoin, směle do toho.
Vzhledem k tomu, že zástava může tuhnout docela dost dlouho, klidně i měsíc dva – tak velmi rychle takový prodej skončí nezjámem prodejců.Tragédie. Přinejhorším na tom tedy budou stejně jako teď - bez podobného systému.
Ale poctiví prodejci se slušným zbožím se objeví někde jinde a na tohle se zvysoka.Říká vám vůbec něco ekonomika bitcoinu a undergroundové shopy ala silkroad? Na poctivé prodejce sere pes, ti se nepohybují v prostředích, kde jsou všichni a všechno anonymní by design.
([virbl] [tram ta da dá]) platba dobírkouExistuje zde opět riziko:
A přesně kvůli tomu má smysl ten protokol – nejen pro anonymní pochybné kšefty, ale i pro normální nakupování po Internetu. Přijde mi to mnohem lepší než ptákoviny typu MojeID. Když přijde v balíčku půlka cihly, tak jako kupující nenecháš vrátit zálohy (což bude třeba dvojnásobek ceny zboží), takže obchodník ti radši pošle např. ten mobil za pět tisíc, než aby přišel o deset. Zádrhel může být v tom, když zboží poškodí přepravce – tady to chce mít dohodnuté předem, jak bude balíček pojištěný a kdo bude řešit spory s přepravcem. Každopádně ale prodejce a zákazník mají oba zájem věc vyřešit k oboustranné spokojenosti, protože když se tak nestane, přijdou oba o peníze. Další otázka je, jak řešit případné vracení zboží nebo reklamace (vada se projeví až po dokončení transakce)… Vracení je celkem jednoduché: kupující pošle zboží zpět a počká až pošle peníze zpátky obchodník (pokud se nestrhávají ze zálohy, pak by to nebylo potřeba) a pak kupující nechá vrátit zálohy. Ale u reklamací se to bez nějaké důvěry neobejde (leda nechat zálohy viset ve vzduchu tak dlouho, než budu mít jistotu, že zboží je skutečně v pořádku a nebudu ho chtít vracet).Což vede k druhu podvodů, kdy si objednáte nějaký drahý udělátor a v balíčku místo něj přijde jen půlka cihly.
Případně vám přijde udělátor, který ale vypadá, že se po něm prošlo stádo slonů, po čemž násloeduje dlouhatánské dohadování, kdey odesilater trvdí, že udělátor odešel v pořádku a dopravce kontruje, že on žádné slony nezaměstnává
To tam budou peníze na věky věků, pokud nikdo nic neuděláTo právě není v zájmu ani jedné strany, takže je to motivuje se nějak dohodnout a najít alespoň nějaký kompromis. Např. když zboží poškodí dopravce a nebude pojištěné a nebude s dopravcem rozumná řeč, tak se prodávající a kupující můžou např. dohodnout, že každý z nich zaplatí polovinu ceny opravy.
Neco jako escrow?Jo, už to tak vypadá.
Nejak moc nechapu, co na tom mate tak sloziteho..Mě třeba ten princip nenapadl, než jsem na něj narazil, tak na něj upozorňuji ostatní, protože mi přijde zajímavý.