Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Narazil jsem na zajímavý princip, který umožňuje snížit risiko podvodů na anonymním internetovém trhu.
Situace: Máme trh typu E-Bay, SilkRoad nebo klidně i něco decentralizovaného. Jeho uživatelé chtějí mezi sebou obchodovat, ale navzájem si nevěří. Může docházet k následujícím podvodům:
V obou případech jedna ze stran utrpí ztrátu ve výši hodnoty předmětu obchodu. Velikost ztráty se dá snížit na polovinu tím, že transakce proběhne natřikrát - kupující zaplatí polovinu, proběhne fyzický transfer zboží, a kupující zaplatí druhou polovinu. I tak si ale podvodník může přijít na slušné jmění.
Systém reputací špatně funguje v anonymním prostředí a pro nováčky může být problém získat kladné skóre.
Transfer peněz a transfer zboží není jedna atomická operace. Můžeme tyto dvě neatomické operace spřáhnout s jednou atomickou? Ano. Protokol může vypadat třeba takhle:
Bugy:
Kdo to implementuje do Bitcoin klientů a marketů? :)
Tiskni
Sdílej:
problém nedůvěryhodné úschovnyAsi jsem se nevyjádřil dost jasně, úschovna je core vlastností použitého měnového systému a samozřejmě nepotřebuje žádnou jednu důvěryhodnou autoritu.
Asi jsem se nevyjádřil dost jasně, úschovna je core vlastností použitého měnového systému a samozřejmě nepotřebuje žádnou jednu důvěryhodnou autoritu.No, pak imho záleží na konkrétní realizaci, protože ta bude určovat existenci a závažnost bezpečnostních bugů...
3. Až kupujícímu dorazí výrobek, vydá příkaz, aby se peníze ze zástavy vrátily původním majitelům.4. provozovatel úschovny se bude vymlouvat na technické problémy. 5. až bude mít provozovatel úschovny na účtě dost tak zmizí na Bahamy :)
4. provozovatel úschovny se bude vymlouvat na technické problémy.To je blbý, ale spadnutí bitcoiní sítě způsobí i spoustu dalších problémů.
5. až bude mít provozovatel úschovny na účtě dost tak zmizí na Bahamy :)Pokud dokážeš cracknout Bitcoin, směle do toho.
Vzhledem k tomu, že zástava může tuhnout docela dost dlouho, klidně i měsíc dva – tak velmi rychle takový prodej skončí nezjámem prodejců.Tragédie. Přinejhorším na tom tedy budou stejně jako teď - bez podobného systému.
Ale poctiví prodejci se slušným zbožím se objeví někde jinde a na tohle se zvysoka.Říká vám vůbec něco ekonomika bitcoinu a undergroundové shopy ala silkroad? Na poctivé prodejce sere pes, ti se nepohybují v prostředích, kde jsou všichni a všechno anonymní by design.
([virbl] [tram ta da dá]) platba dobírkouExistuje zde opět riziko:
A přesně kvůli tomu má smysl ten protokol – nejen pro anonymní pochybné kšefty, ale i pro normální nakupování po Internetu. Přijde mi to mnohem lepší než ptákoviny typu MojeID. Když přijde v balíčku půlka cihly, tak jako kupující nenecháš vrátit zálohy (což bude třeba dvojnásobek ceny zboží), takže obchodník ti radši pošle např. ten mobil za pět tisíc, než aby přišel o deset. Zádrhel může být v tom, když zboží poškodí přepravce – tady to chce mít dohodnuté předem, jak bude balíček pojištěný a kdo bude řešit spory s přepravcem. Každopádně ale prodejce a zákazník mají oba zájem věc vyřešit k oboustranné spokojenosti, protože když se tak nestane, přijdou oba o peníze. Další otázka je, jak řešit případné vracení zboží nebo reklamace (vada se projeví až po dokončení transakce)… Vracení je celkem jednoduché: kupující pošle zboží zpět a počká až pošle peníze zpátky obchodník (pokud se nestrhávají ze zálohy, pak by to nebylo potřeba) a pak kupující nechá vrátit zálohy. Ale u reklamací se to bez nějaké důvěry neobejde (leda nechat zálohy viset ve vzduchu tak dlouho, než budu mít jistotu, že zboží je skutečně v pořádku a nebudu ho chtít vracet).Což vede k druhu podvodů, kdy si objednáte nějaký drahý udělátor a v balíčku místo něj přijde jen půlka cihly.
Případně vám přijde udělátor, který ale vypadá, že se po něm prošlo stádo slonů, po čemž násloeduje dlouhatánské dohadování, kdey odesilater trvdí, že udělátor odešel v pořádku a dopravce kontruje, že on žádné slony nezaměstnává
To tam budou peníze na věky věků, pokud nikdo nic neuděláTo právě není v zájmu ani jedné strany, takže je to motivuje se nějak dohodnout a najít alespoň nějaký kompromis. Např. když zboží poškodí dopravce a nebude pojištěné a nebude s dopravcem rozumná řeč, tak se prodávající a kupující můžou např. dohodnout, že každý z nich zaplatí polovinu ceny opravy.
Neco jako escrow?Jo, už to tak vypadá.
Nejak moc nechapu, co na tom mate tak sloziteho..Mě třeba ten princip nenapadl, než jsem na něj narazil, tak na něj upozorňuji ostatní, protože mi přijde zajímavý.