Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
problém nedůvěryhodné úschovnyAsi jsem se nevyjádřil dost jasně, úschovna je core vlastností použitého měnového systému a samozřejmě nepotřebuje žádnou jednu důvěryhodnou autoritu.
Asi jsem se nevyjádřil dost jasně, úschovna je core vlastností použitého měnového systému a samozřejmě nepotřebuje žádnou jednu důvěryhodnou autoritu.No, pak imho záleží na konkrétní realizaci, protože ta bude určovat existenci a závažnost bezpečnostních bugů...
3. Až kupujícímu dorazí výrobek, vydá příkaz, aby se peníze ze zástavy vrátily původním majitelům.4. provozovatel úschovny se bude vymlouvat na technické problémy. 5. až bude mít provozovatel úschovny na účtě dost tak zmizí na Bahamy :)
4. provozovatel úschovny se bude vymlouvat na technické problémy.To je blbý, ale spadnutí bitcoiní sítě způsobí i spoustu dalších problémů.
5. až bude mít provozovatel úschovny na účtě dost tak zmizí na Bahamy :)Pokud dokážeš cracknout Bitcoin, směle do toho.
Vzhledem k tomu, že zástava může tuhnout docela dost dlouho, klidně i měsíc dva – tak velmi rychle takový prodej skončí nezjámem prodejců.Tragédie. Přinejhorším na tom tedy budou stejně jako teď - bez podobného systému.
Ale poctiví prodejci se slušným zbožím se objeví někde jinde a na tohle se zvysoka.Říká vám vůbec něco ekonomika bitcoinu a undergroundové shopy ala silkroad? Na poctivé prodejce sere pes, ti se nepohybují v prostředích, kde jsou všichni a všechno anonymní by design.
([virbl] [tram ta da dá]) platba dobírkouExistuje zde opět riziko:
A přesně kvůli tomu má smysl ten protokol – nejen pro anonymní pochybné kšefty, ale i pro normální nakupování po Internetu. Přijde mi to mnohem lepší než ptákoviny typu MojeID. Když přijde v balíčku půlka cihly, tak jako kupující nenecháš vrátit zálohy (což bude třeba dvojnásobek ceny zboží), takže obchodník ti radši pošle např. ten mobil za pět tisíc, než aby přišel o deset. Zádrhel může být v tom, když zboží poškodí přepravce – tady to chce mít dohodnuté předem, jak bude balíček pojištěný a kdo bude řešit spory s přepravcem. Každopádně ale prodejce a zákazník mají oba zájem věc vyřešit k oboustranné spokojenosti, protože když se tak nestane, přijdou oba o peníze. Další otázka je, jak řešit případné vracení zboží nebo reklamace (vada se projeví až po dokončení transakce)… Vracení je celkem jednoduché: kupující pošle zboží zpět a počká až pošle peníze zpátky obchodník (pokud se nestrhávají ze zálohy, pak by to nebylo potřeba) a pak kupující nechá vrátit zálohy. Ale u reklamací se to bez nějaké důvěry neobejde (leda nechat zálohy viset ve vzduchu tak dlouho, než budu mít jistotu, že zboží je skutečně v pořádku a nebudu ho chtít vracet).Což vede k druhu podvodů, kdy si objednáte nějaký drahý udělátor a v balíčku místo něj přijde jen půlka cihly.
Případně vám přijde udělátor, který ale vypadá, že se po něm prošlo stádo slonů, po čemž násloeduje dlouhatánské dohadování, kdey odesilater trvdí, že udělátor odešel v pořádku a dopravce kontruje, že on žádné slony nezaměstnává
To tam budou peníze na věky věků, pokud nikdo nic neuděláTo právě není v zájmu ani jedné strany, takže je to motivuje se nějak dohodnout a najít alespoň nějaký kompromis. Např. když zboží poškodí dopravce a nebude pojištěné a nebude s dopravcem rozumná řeč, tak se prodávající a kupující můžou např. dohodnout, že každý z nich zaplatí polovinu ceny opravy.
Neco jako escrow?Jo, už to tak vypadá.
Nejak moc nechapu, co na tom mate tak sloziteho..Mě třeba ten princip nenapadl, než jsem na něj narazil, tak na něj upozorňuji ostatní, protože mi přijde zajímavý.
Tiskni
Sdílej: