Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Představ si, že dřív prej šla v mobilu vyměnit nějaká baterka nebo co, místo aby si koupili novej, debilové.Spousta zařízení (mobily, fotoaparáty, navigace, kamery…) používá proprietární formáty baterek. A baterky občas odejdou. Co když se pro daný model už nové nevyrábí, nemají dostatečnou kapacitu nebo jsou prostě předražené? V normálním světě by stačilo připojit na přístroj vhodné napětí (ať už ze síťového zdroje nebo z jiné baterky). Jenže ouha, mobil to pozná a brickne se. (Siemens S6, Siemens C72)
Tiskni
Sdílej:
DRM je ekonomicky nevýhodné.Jak pro koho.
Zkuste se nad tím zamyslet, až půjdete nakupovat.Hm.. Jak presne, kdyz je to vsude? Ja nevim, podle me problem je, ze vetsina lidi proste nestiha drzet krok s vynalezy moderni techniky, a tim mene vsemi moznostmi, jak mohou vyrobci podvadet. Vzdyt to nestihas ani ty, a to mas vysoce nadprumerne IQ, a to ani v domene, ktere rozumis, pak jsou tady jeste vselijake dalsi podvody, co spadaji do kategorie socialniho nebo pravniho inzenyrstvi. Takze pokud lide (obcane) nezacnou o tomhle nejak efektivneji komunikovat, ta situace se nezlepsi. Tim efektivneji myslim dal nez jen za to zname libertarianske "je to kazdeho vec, co si o tom zjisti", protoze nedostatek informaci vede k selhani trhu (viz). Podle me je to vazny problem, ktery jednak jak spravne rikas vede predevsim k ekologicke katastrofe, ale zaroven pusobi proti samotnemu technologickemu pokroku, protoze z ceho budou lide utracet za slozitejsi veci (ktere by jim zivot vice zefektivnily, a tim zefektivnily spolecnost), kdyz jim vsechny penize pomoci ruznych techno-socialnich triku budou sebrany uz u tech zakladnich potreb? Trochu ted premyslim nad tou socialni siti (a chci o tom napsat blogpost), ktera by lidem dala lepsi nastroj, jak tyhle zalezitosti komunikovat (mimo jine). Asi budu muset sepsat utrzky, ktere mam v hlave, i kdyz to asi nebude moc koherentni.
Btw. komunity a vymena osobnich informaci a zkusenosti docela dobre funguje napr. na spotrebitelskych forech. Tezko si lze ale predstavit, ze by se dobrovolne a nejak masivne zapojovali lidi do nejakych obcanskych socialnich siti. Zas to bude uzkoprofilova zalezitost. Co by je melo pritahnout od Twitteru a FB ?
Ten vas napad je necim zasadne odlisny od uz existujicich popularnich soc. siti ? Souvisi to i s predchzim odstavcem. Technickemu reseni problemu musi predchazet nejaka analyza, pruzkum trhu a poptavky, jinak je uplne zbytecny se tim dal zabyvat. I v pocatcich FB nejdriv predchazel mimoradny zajem na univerzitni pude nez z toho vyrostl soucasny miliardovy byznis. Z meho pohledu je poptavka po online socialni komunikaci, sdileni osobnich informaci a kontaktech vycerpana. Cim by to melo prilakat nejaky vetsi mnozstvi lidi, jak to muze souperit se soucasnymi komercnimy giganty ?
Ja se tu nechlubil.Ja taky ne.
Jen jsem narazel na to, ze kdekdo ma velkolepe plany, ale jen ceka az to za nej jiny udelaj.Ano, velkolepe plany mam vsude mozne, ale prave z uvedenych duvodu se o nich nikde moc nerozepisuji (protoze necekam, ze to nekdo jiny udela, a vlastne ani nechci - nejradeji bych si to udelal sam). Na druhou stranu, obcas se hodi utridit si myslenky, s nekym to probrat, sebrat inspiraci a tak.. Tohle konkretne je ovsem opravdu mimo moje hlavni zajmy, takze na tom opravdu pracovat nehodlam.
Sice to v dalsim odstavci popirate, ze necekate jen sondujete, ale moc verohodne to teda nezni. Na muj vkus az moc casto jsem se s takovymi vizionari a ideology pri praci setkaval, ze ani kafe by si sami neuvarili.A proc se takovymi lidmi trapit? Pokud vam skodi, tak se jim proste vyhnete.. Mozna jste byval mohl panu Bushovi taky napsat, at o memexu nepise clanek, ale proste to udela.. Ale proc mu neco takoveho psat? Bohuzel veci nejsou tak jednoduche a nekdy proste neni jasne jak.
Ten vas napad je necim zasadne odlisny od uz existujicich popularnich soc. siti ?Ano. I kdyz spis nez "napad" bych to oznacil za problem, ktery by si zasluhoval reseni, a vidim nekolik smeru, kudy by se to reseni mohlo ubirat.
pruzkum trhu a poptavky, jinak je uplne zbytecny se tim dal zabyvatNejde o "produkt", a neni to zbytecne se tim zabyvat. Stejne jako neni zbytecne stavet LHC, napriklad, prestoze poptavka po srazkach protonu s vysokymi energiemi neni temer zadna.
I v pocatcich FB nejdriv predchazel mimoradny zajem na univerzitni pude nez z toho vyrostl soucasny miliardovy byznis.Nejde mi o byznys.
Z meho pohledu je poptavka po online socialni komunikaci, sdileni osobnich informaci a kontaktech vycerpana.To je kratkodoby pohled.
jak to muze souperit se soucasnymi komercnimy giganty?Nema to byt jejich souper, pokud pomineme abstraktni rovinu, v ktere vsechno na Internetu soutezi o pozornost a volny cas lidi.
Tim efektivneji myslim dal nez jen za to zname libertarianske "je to kazdeho vec, co si o tom zjisti"
Je každého (občana/spotřebitele/zaměstnance) věc, jak/jestli se spojí s ostatními a bude s nimi sdílet informace a tržní sílu. Občanská sdružení, spotřebitelská družstva, odbory… jsou perfektní součástí svobodného trhu – úplně stejně jako firmy, které fúzují nebo se zase dělí. Za důležité považuji to, aby tato spolupráce nebyla vynucována státem – aby byla dobrovolná a vycházela zdola, z toho, že lidé chtějí spolupracovat, ne z toho, že jim to nařídil nějaký politik.
Za důležité považuji to, aby tato spolupráce nebyla vynucována státem – aby byla dobrovolná a vycházela zdolaVždyť vlády v demokratických zemích vychází zdola, nebo ne?
I když bude v dané zemi demokracie fungovat1, i v tom ideálním případě se dělá to, co chtěla většina – takže pokud jsi chtěl něco jiného, máš smůlu a musíš se podřídit (nedobrovolnost). Tím vzniká monopol a v jednu chvíli může být „instalován“ jen jeden model určitého přístupu (např. k ochraně spotřebitele). Není to pluralitní systém, kde by vedle sebe mohlo fungovat víc modelů2 a časem by se ukázalo, který je lepší (nebo by se došlo k závěru, že jich chceme mít trvale víc).
[1] + nejde jen o svobodné volby, ale i o to, jak se potom vůle projevená lidem u voleb uplatňuje v praxi po volbách; jestli ten názor voličů „probublá“ až k těm, kdo skutečně rozhodují resp. prosazují moc a jestli je ten názor bude zajímat; jestli se tahle informace cestou neztratí nebo není záměrně ignorována
[2] např. více organizací, které hodnotí kvalitu hotelů a které mají různý pohled na věc a různé priority – různým spotřebitelům/hostům může vyhovovat jiný model hodnocení kvality dané služby
ze se zkratka prejima to co funguje jinde.Nebo to, co jinde nefunguje ;).
V mnoha demokratickych zemich plati princip subsidiarity
ČR je poměrně malý a jednotný stát, drobit tu moc a příliš decentralizovat je spíš na škodu.
takze to je pluralitni
Jenže když žiješ v Praze, tak je ti na nic, že v Brně mají jiná pravidla v oblasti XYZ – stěhovat se kvůli tomu nebudeš.
Navic existuji ruzne narodni staty.
Na testování různých přístupů je to dobré (Evropa národních států místo evropského superstátu nebo federace), podíváš se, jak to funguje jinde, a to, co funguje v podobných státech bys mohl převzít (nejde to dělat automaticky a ve všech případech, ale určitá užitečná informace to je). Ale co se týče plurality pro jednotlivé občany – jako že já si vyberu určitý přístup a soused jiný – na to je to na nic. Stěhovat se do jiného státu je úplně krajní řešení. (ano, ze státu se špatným politickým režimem se dá emigrovat)
Jenže když žiješ v Praze, tak je ti na nic, že v Brně mají jiná pravidla v oblasti XYZ – stěhovat se kvůli tomu nebudeš.Tough cookies. Clovek je socialni tvor a civilizace existuje jen diky spolupraci. Pokud se neshodnes, mas smulu, nejlepsi co ti mohu nabidnout je zkusit stesti nekde jinde.
lidem by nemelo byt lhostejne, jak se rozhoduji ostatni, protoze to ovlivnuje i je jako ucastniky na tom trhu
Jenže jak obhájit vynucení mého názoru – např. že zařízení s DRM a/nebo vendor lock-in-em jsou špatná – aniž by do toho ostatní šli dobrovolně? Jsem přesvědčen, že toto je správný názor… jenže jak o tom přesvědčit tu nemyslící konzumní většinu, které je to jedno a která kupuje zařízení, jaká kupuje? A hlavně: jak zajistit aby někdo jiný stejným mechanismem neprosadil opatření, která se mi nelíbí?
A navic, ja si myslim, ze tvoje predstava, ze existuje jakasi "nemyslici konzumni vetsina" je mylna. Tak primitivni to neni; lide maji ruzne domenove znalosti.
IMHO ty, já nebo hodně lidí tady má větší kupní sílu a lepší znalosti než průměrný spotřebitel a přesto je těžké něco ovlivnit (ať už na trhu nebo ve volbách/referendech), protože těm ostatním je to jedno, nebo to nechápou. Je potřeba zvyšovat vzdělanost, šířit znalosti a informace, vysvětlit lidem, co je to DRM (a spousta dalších věcí), jak funguje, jaké to má dopady… a pak lidé můžou odhlasovat zákon, který něco zakáže nebo nařídí. Jenže když už se ti to podaří vysvětlit, podaří se ti rozšířit tu znalost mezi lidi, tak už není nutné přijímat nějaký zákon – lidé můžou na základě této znalosti hlasovat na trhu.
Stejně jako lidi mohli přestat kupovat pravé kožichy nebo kosmetiku testovanou na zvířatech. Jenže technologie má tu nevýhodu, že to není žádné roztomilé zvířátko, není to tolik o emocích a hůř se tahle myšlenka prodává. Řešit tohle přes politiku je stejně obtížné jako řešit to přes trh – nebo spíš ještě obtížnější. V politice je možné prosadit určité věci, aniž by ses ptal voličů (lobování, korupce, nadstandardní vztahy), tudíž by šlo prosadit i ty dobré věci – jenže na straně dobra je (přirozený a správný) odpor k těmto praktikám, tudíž se tímto způsobem v politice prosadí spíš opačné zájmy (ve prospěch některých velkých výrobců, v neprospěch občanů/spotřebitelů a mnoha jiných podnikatelů, kteří neuplácí nebo nemají ty nadstandardní vztahy s politiky).
Ideální forma vlády by byl osvícený diktátor – jenže tady je zase riziko, že se diktátorem jednou stane někdo, s kým nesouhlasíš a kdo prosazuje jiné zájmy než tvoje.
Kdyz nekdo vyrabi parky bez masa, ktere neskodi, ale nikdo soudny (99% lidi) je nechce?
Pokud si může 99 % lidí něco odhlasovat ve volbách/referendu, může těchto 99 % lidí také hlasovat peněženkou a přestat kupovat určité zboží → výrobce bude mít plné sklady neprodejného šmejdu a bude muset přehodnotit svoji obchodní politiku. Masa spotřebitelů (i když každý jednotlivě může být chudý) má obrovskou sílu a výrobci jsou na ní závislí.
Hlasování v demokracii a hlasování na trhu se liší v tom, že v demokracii má každý právě jeden hlas – zatímco na trhu máš tolik hlasů, kolik máš peněz. (to je prosté konstatování, nikoli hodnocení kladné/záporné)
V případě běžného zboží (např. potraviny) to vede na podobné výsledky – i když je někdo bohatý a mohl by „hlasovat víckrát“, bude stejně kupovat jen tolik jídla, kolik sní, a jeho hlas bude srovnatelný s hlasem průměrného spotřebitele. Naopak bohatí, kteří chtějí kvalitnější jídlo, budou mít spíš smůlu (např. budou muset jezdit do jedné zvláštní prodejny ve městě), pokud kolem nich bude většina, která chce ten nejlevnější salám a párky, na zdraví jí nezáleží a raději si za ušetřené peníze koupí větší televizi.
Mohl by ses lidí v referendu zeptat: „Chcete kvalitnější jídlo i za cenu toho, že bude dražší?“1 a většina by mohla hlasovat pro (nebo taky proti, protože nemají tolik peněz). Ale když už budou hlasovat, tak to se rovnou můžou rozhodovat přímo v tom krámě, který výrobek si dají do košíku, zda ten kvalitnější nebo ten horší.
Naopak v případě (typicky luxusního) zboží, které kupuje jen někdo, bude mezi demokratickým a tržním hlasováním podstatný rozdíl. Průměrný spotřebitel neovlivní svým tržním chováním např. zlaté hodinky (počet drahokamů, typ strojku, množství zlata…), protože si je prostě nikdy nekupuje (zatímco v demokracii by měl stejný jeden hlas jako ti, kdo si je kupují). Je to dobře nebo špatně? Je správné, aby lidé zasahovali do věcí, které se jich netýkají?
Tohle i lépe odpovídá tomu, jak píšeš: „lide maji ruzne domenove znalosti“ – lidé mají typicky lepší znalosti toho, co se jich týká a co kupují. Když někdo kupuje zrcadlovku nebo hifi audio, tak si o tom obvykle zjistí víc informací a má lepší znalosti než ten, kdo tyhle věci nekupuje (ale v demokracii by měl jejich hlas stejnou váhu).
Ve většině případů (pokud není potřeba zaujmout jednotné stanovisko jako stát/národ) dávám přednost hlasování na trhu. Výhoda je mj. v tom, že výsledek reflektuje poměrné zastoupení jednotlivých názorů – výsledek je „analogový“ – např. z 65 % nějak ovlivní situaci, protože 65 % se nějak na trhu chovalo. Kdežto v demokracii je výsledek „digitální/binární“ – určité opatření se buď přijme (1) nebo nepřijme (0) podle toho, zda hodnota na vstupu překročila nebo nepřekročila magickou 50%2 hranici – ale jestli to bylo 51 % nebo 99 %, to už je jedno a výsledek je v obou případech stejný.
Aby se to stale oznacovalo za parky a prodavalo?
Tohle je měkké opatření, které neomezuje svobodu prodávat, co chci, a kupovat, co chci. Vynucení určité terminologie státem mi až tak nevadí nebo ho někdy považuji i za přínosné. Lidé stále můžou prodávat a kupovat to samé, akorát na tom bude napsáno: „růžový blivajz v igelitu“ místo „párky“. Stejně tak by bylo dobré standardizovat, co je to „Internet“ resp. „připojení k Internetu“. Často se prodávají všelijaké mrzácké služby, lidé si „kupují internet“ ale ve skutečnosti k němu vůbec připojeni nejsou.
Nicméně i tohle se dá řešit pluralitně – nějaká nezávislá organizace vytvoří terminologii např. pro ty potraviny a na obalech pak bude její logo a ten název. Můžou tak vzniknout ortogonální struktury vedle státu – sice budeš občanem státu A, ale zboží si budeš vybírat podle hodnocení kvality organizací X. Kdežto v tvém pojetí musí být mapování mezi státem a systémem hodnocení kvality 1:1.
[1] a to teď vůbec neřešíme, jak definovat „kvalitnější“ a „dražší“, zda hlasující tuto definici pochopí a zda to pak bude odpovídat praxi a zda bude možné výsledek ověřit
[2] jen ve výjimečných případech je vyžadováno víc
IMHO ty, já nebo hodně lidí tady má větší kupní sílu a lepší znalosti než průměrný spotřebitel a přesto je těžké něco ovlivnit (ať už na trhu nebo ve volbách/referendech), protože těm ostatním je to jedno, nebo to nechápou.Kupni silu mozna mam, ale o tech znalostech si tak jisty nejsem. Referenda nemame, takze tam je tezke to rict, ale zda se, ze pokud je neco povinne ze zakona, vyrobci to dodrzuji. O tom ze trh funguje tak presvedceny nejsem, a ty to sam tady pripoustis.
Je potřeba zvyšovat vzdělanost, šířit znalosti a informace, vysvětlit lidem, co je to DRM (a spousta dalších věcí), jak funguje, jaké to má dopady… a pak lidé můžou odhlasovat zákon, který něco zakáže nebo nařídí.To je hezka myslenka. Ale ja jsem presvedceny a uz jsem to psal, ze tvari tvar technickemu pokroku spatne skaluje. Neni proste mozne, abych ja jako spotrebitel rozumel vsemu, co si muze vyrobce vymyslet; musim se spolehnout na jine lidi, a je jen otazka, jakou socialni strukturou toto provest.
Jenže když už se ti to podaří vysvětlit, podaří se ti rozšířit tu znalost mezi lidi, tak už není nutné přijímat nějaký zákonTo neni totez. Aby mohl projit zakon, nemusi to znat vsichni, staci dostatecna cast obcanu, ktera je zainteresovana. Ti ostatni ziskaji implicitne bez toho, ze musi mit tu znalost. Zakon tak prinasi pozitivni externalitu.
lidé můžou na základě této znalosti hlasovat na trhuTrh neni totez co demokraticke hlasovani! Hlavni problem, ktery v tom vidim, je ten, ze na tom trhu ten podvodnik (co treba vyrabi nekvalitni a s DRM) ziska vic penez a tedy vic hlasu, a naopak ti chudaci, co mu na to skocili, ziskaji min hlasu. To mi prijde nemoralni. Jak pak cekas, ze to cele skonci dobre, kdyz ti, co by hlasovali s tebou, dostanou min hlasu? Naopak demokraticke hlasovani zarucuje kazdemu stejny hlas, bez ohledu na to, jakych rozhodnuti se dopustili predtim.
Stejně jako lidi mohli přestat kupovat pravé kožichy nebo kosmetiku testovanou na zvířatech. Jenže technologie má tu nevýhodu, že to není žádné roztomilé zvířátko, není to tolik o emocích a hůř se tahle myšlenka prodává.Ale ja nechci nikomu prodat myslenku! Me prijde, ze bys na tom zakonu (dejme tomu, zakaz DRM) jen vydelal - ostatnim by to bylo sumak a ty by sis mohl koupit zarizeni bez DRM. Takhle se to snazis ostatnim vysvetlit, aby "trh" nejak zacal konecne fungovat - je to pres ruku ne?
Řešit tohle přes politiku je stejně obtížné jako řešit to přes trh – nebo spíš ještě obtížnější. V politice je možné prosadit určité věci, aniž by ses ptal voličů (lobování, korupce, nadstandardní vztahy), tudíž by šlo prosadit i ty dobré věci – jenže na straně dobra je (přirozený a správný) odpor k těmto praktikám, tudíž se tímto způsobem v politice prosadí spíš opačné zájmy (ve prospěch některých velkých výrobců, v neprospěch občanů/spotřebitelů a mnoha jiných podnikatelů, kteří neuplácí nebo nemají ty nadstandardní vztahy s politiky).Chapes politiku zcela zcestne jako jakysi boj za obecne blaho. Ale tak to neni - je to stret zajmu.
Ideální forma vlády by byl osvícený diktátor – jenže tady je zase riziko, že se diktátorem jednou stane někdo, s kým nesouhlasíš a kdo prosazuje jiné zájmy než tvoje."Osviceny diktator" neni idealni forma vlady, je to oxymoron, ktery by mel inteligentni clovek tise pohrbit.
Pokud si může 99 % lidí něco odhlasovat ve volbách/referendu, může těchto 99 % lidí také hlasovat peněženkou a přestat kupovat určité zboží → výrobce bude mít plné sklady neprodejného šmejdu a bude muset přehodnotit svoji obchodní politiku. Masa spotřebitelů (i když každý jednotlivě může být chudý) má obrovskou sílu a výrobci jsou na ní závislí.Neni to totez. V referendu se o tom hlasuje jednou; pri nakupu o tom musim hlasovat periodicky (takze pokud je to casto, musim delat i rozhodnuti casto a pokud to neni casto, musim to zase cele prostudovat). O pozitivni externalite jsem se uz zminil. A konecne, je zde seda zona, kde muze obchodnik podvadet, a presto se mu to "neprehodnoceni" vyplati. Zkousel jsi nekdy cist toho Akerlofa?
Hlasování v demokracii a hlasování na trhu se liší v tom, že v demokracii má každý právě jeden hlas – zatímco na trhu máš tolik hlasů, kolik máš peněz. (to je prosté konstatování, nikoli hodnocení kladné/záporné)A to je prave ta katastrofa. Tem co uspesne podvadi dame za odmenu vic hlasu. (Tim nerikam, ze trh neni jinak celkem dobry mechanismus - jen to, ze ma tuhle neprijemnou vlastnost, kterou by mela prave odstranit regulace.)
V případě běžného zboží (např. potraviny) to vede na podobné výsledky – i když je někdo bohatý a mohl by „hlasovat víckrát“, bude stejně kupovat jen tolik jídla, kolik sní, a jeho hlas bude srovnatelný s hlasem průměrného spotřebitele. Naopak bohatí, kteří chtějí kvalitnější jídlo, budou mít spíš smůlu (např. budou muset jezdit do jedné zvláštní prodejny ve městě), pokud kolem nich bude většina, která chce ten nejlevnější salám a párky, na zdraví jí nezáleží a raději si za ušetřené peníze koupí větší televizi.Srovnatelne to ani nahodou neni. Teoretizujes tady jako kdyby bohati a chudi meli srovnatelne prijmy, ale to proste neni pravda. Ale predevsim - vyrabet kvalitneji casto neni o tolik drazsi. (Ostatne, skoro se mi chce brecet, kdyz tu lidi rikaji, ze kdyz chces kvalitu, mas si koupit "high-end". Vazne? To ma byt reseni, zaplatit radove vic za prostou poctivost?) Je to jen o tom, jak velky rozdil jde komu do kapsy. Zase - Akerlof.
Ale když už budou hlasovat, tak to se rovnou můžou rozhodovat přímo v tom krámě, který výrobek si dají do košíku, zda ten kvalitnější nebo ten horší.To co ja chci je, aby byl standard toho, co je kvalitni (on taky leckde je, ale klidne bych sel i dal). Nejenom standard toho, co je "dostatecne neskodne na to, aby se to vubec smelo prodavat". Otazka ovsem je, zda ta dynamika je skutecne takova, ze existence toho lepsiho standardu povede na to, ze ho lide budou kupovat, i kdyby mu davali prednost (tohle souvisi s tvorbou ceny a signalovanim a prodanym objemem atd., a ted to nechci rozebirat). Takze za techto predpokladu by se mozna dalo prijmout rozhodovani v obchode, ale uz jsem o te dalsi nevyhode psal vys.
Je to dobře nebo špatně? Je správné, aby lidé zasahovali do věcí, které se jich netýkají?Ano, je to spravne! Proc by lide chteli hlasovat o tom, co se jich netyka? Naopak, pokud maji pocit, ze se jich to tyka, musis jim dovolit o tom hlasovat - udelat opak by znamenalo jim sebrat pravo rozhodnout, co se jich tyka a co ne, a tedy rozhodovat za ne.
Tohle i lépe odpovídá tomu, jak píšeš: „lide maji ruzne domenove znalosti“ – lidé mají typicky lepší znalosti toho, co se jich týká a co kupují. Když někdo kupuje zrcadlovku nebo hifi audio, tak si o tom obvykle zjistí víc informací a má lepší znalosti než ten, kdo tyhle věci nekupuje (ale v demokracii by měl jejich hlas stejnou váhu).Jejich hlas by mel stejnou vahu jen za predpokladu, ze prijdou k volbam. Kdo nechce resit kvalitu zrcadlovek, proste k prislusnemu referendu nepujde a je to. Nevidim duvod, proc by slusne smyslejici clovek (a takovych je velka vetsina) mel chtit hlasovat o necem, co se ho netyka a cemu nerozumi.
Ve většině případů (pokud není potřeba zaujmout jednotné stanovisko jako stát/národ) dávám přednost hlasování na trhu. Výhoda je mj. v tom, že výsledek reflektuje poměrné zastoupení jednotlivých názorů – výsledek je „analogový“ – např. z 65 % nějak ovlivní situaci, protože 65 % se nějak na trhu chovalo.Tak to neni. Za prve, i v demokracii muzou dosahnout jinych forem kompromisu. Ale predevsim, trh ma jeste take vnitrni dynamiku, kterou jsem uz popsal vys z ruznych uhlu, ktera dava odlisne vysledky od toho, jake jsou preference. (Kolikrat musim opakovat Akerlofovo jmeno?
Tohle je měkké opatření, které neomezuje svobodu prodávat, co chci, a kupovat, co chci. Vynucení určité terminologie státem mi až tak nevadí nebo ho někdy považuji i za přínosné. Lidé stále můžou prodávat a kupovat to samé, akorát na tom bude napsáno: „růžový blivajz v igelitu“ místo „párky“. Stejně tak by bylo dobré standardizovat, co je to „Internet“ resp. „připojení k Internetu“. Často se prodávají všelijaké mrzácké služby, lidé si „kupují internet“ ale ve skutečnosti k němu vůbec připojeni nejsou.Na tom bychom se mohli i celkem shodnout. Otazka ovsem je, jestli se na tomhle shodnes ty s ostatnimi Svobodnymi libertariany.
Nicméně i tohle se dá řešit pluralitně – nějaká nezávislá organizace vytvoří terminologii např. pro ty potraviny a na obalech pak bude její logo a ten název. Můžou tak vzniknout ortogonální struktury vedle státu – sice budeš občanem státu A, ale zboží si budeš vybírat podle hodnocení kvality organizací X. Kdežto v tvém pojetí musí být mapování mezi státem a systémem hodnocení kvality 1:1.To co rikas uz existuje, rika se tomu znacka. Tak totiz ta "pluralita" skonci - kazdy vyrobce prijde s vlastnim standardem kvality. A ty budes zase tam, kde jsi byl. Pointa spolecneho standardu je v tom, ze se ti ucastnici musi dohodnout, a tedy maji vsichni zajem na tom, aby to bylo ferove. Krome toho, nezavisle organizace vi prd o tom, jak se ten vyrobek vyrabi. Mohou trochu hadat, to je cele. Pokud by ta certifikacni organizace mela pristup k tomu, jak to vyrobce dela, bylo by to o necem jinem. Tohle muze (narozdil od nestatnich instituci) delat treba hygienik nebo urad pro letectvi atd.
Ahoj, nemáš pravdu. Ta Canonka je multifukce a je určena hlavně pro rychlé skenování a kopírování. Třeba předchozí typ Canon 3170 toho moc nevydržel. Za nějakých 5 let se na něj vytisklo kolem 360 000 stránek a to se ke konci hodně sral.Hodnotil jsem to podle prvního pohledu na fotky, které mi Google vyplivl
Lenze toner sa nespotrebuva na pixely. Toner sa nalepi na valec a nepouzita cas sa zotrie do odpadnej nadoby. To sa da naozaj len odhadovat.To je ještě lepší. Odběr z toneru bude konstantní pro libovolný obrázek. Nebo pokud toner navíc umožňuje znovunaplnění z odpadní nádoby, tak zase nebude mít DRM limit.
A?Musíš jinak funkční mobil vyhodit jenom kvůli tomu, že už nevydrží na baterku, i když by ti jeho funkce jinak bohatě stačily (mnoha lidem stačí dumbphone, jejichž funkce jsou již patnáct let stejné - volání a SMS), a musíš si koupit nový.
to neni zadne DRM, to je obchodni modelZajímalo by mě, jakou máš tedy definici DRM.
Navic bych prosil vysvetleni od nicku Honz.Jako autor zápisku souhlasím s qw11. A já snad vím, co jsem zápiskem myslel :)
to neni zadne DRM, to je obchodni model.Tak tahle perla jde do patičky! :)
Vyrobce se snazi zbaranit tomu, aby kdejakej kutil, kverulant a ja nevim kdo, kdo tomu uplne nerozumi, neladoval kdejaky baterky.Výrobce se snaží zabránit tomu aby si uživatel mohl dělat se svým HW to co chce. A ad definice DRM - pokud vím, tak už dlouhou dobu tam skutečně spadají i různé HW restrikce.
Důvod může být i ten že výrobce garantuje že jeho výrobek je nějak bezpečný. Není to tak dlouho co se několik lidí zranilo po výbuchu baterky a co se všude říkalo, neoriginální baterka od formy Kin Kong a Liu vybuchuje nebo Nokie vybuchují?Přesně o tomhle mi vyjde ve čtvrtek článek na Rootu. Bude v něm mimo jiné napsáno:
Autoři tvrdí, že DRM implementují pro bezpečnost uživatelů - na internetu by se prý mohly objevit neoficiální děravé či backdoornuté firmwary, které si uživatelé stáhnou a pak budou na zařízení nadávat. Osobně mi taková argumentace přijde komická a ponižující, neb mě mají za nesvéprávného, který si neumí rozhodnout, jaký kód si bude na svém zařízení spouštět. Trezor si nekoupím ze stejného důvodu, ze kterého si nekoupím iPhone nebo iPad.Měly by linuxové distribuce zakázat instalaci balíčků mimo oficiální repozitáře?
navíc než u 15 let starého mobilu řešit kde sehnat baterku je jednopdušší a možná i levnější si koupit nejlevnější dumbphone za pár stovek, funkce bude mít stejné a bude nejspíš i skladnější.Tohle je ten ekonomicky i ekologicky zrůdný přístup, o kterém píšu. Mám tři prdele článků z vadných notebookových baterek, které jedinou vadu mají zvýšený vnitřní odpor, takže notebook to už neutáhne, ale třeba mobil nebo světlo na kolo naprosto v pohodě. Nebo ještě jinak - takový článek z notebooku má kapacitu kolem 2500 mAh a většinou se zapojují po dvou. Který dumbphone za pár stovek má 5Ah baterku?
Autoři tvrdí, že DRM implementují pro bezpečnost uživatelů - na internetu by se prý mohly objevit neoficiální děravé či backdoornuté firmwary, které si uživatelé stáhnou a pak budou na zařízení nadávat. Osobně mi taková argumentace přijde komická a ponižující, neb mě mají za nesvéprávného, který si neumí rozhodnout, jaký kód si bude na svém zařízení spouštět. Trezor si nekoupím ze stejného důvodu, ze kterého si nekoupím iPhone nebo iPad.Pozor, oni tím nechrání zákazníka ale sebe, právě aby se neříkalo "Nokie vybuchují". Navíc většina zákazníků je v tomhle opravdu v podstatě nesvéprávná, je spousta lidí které technika nezajímá a nerozumí ji.
Nebo ještě jinak - takový článek z notebooku má kapacitu kolem 2500 mAh a většinou se zapojují po dvou. Který dumbphone za pár stovek má 5Ah baterku?Jenže to je zase extrém, kolik lidí si asi bude z článků letovat baterky a izolepou to lepit k mobilu..... Přijde mi to podobné jako bych se rozčilovat že se u nás nedá snadno koupit Grappa z konkrétní vesnice na jihu Řecka - technicky to jde ale je blbost to vyžadovat obecně protože to málokdo využije.
Pozor, oni tím nechrání zákazníka ale sebe, právě aby se neříkalo "Nokie vybuchují".Já to chápu, ale nesouhlasím s tím, protože mě tím omezují.
Jenže to je zase extrém, kolik lidí si asi bude z článků letovat baterky a izolepou to lepit k mobilu.....A kolik lidí si koupí neoriginální levnější baterku? To už asi víc, že?
Přijde mi to podobné jako bych se rozčilovat že se u nás nedá snadno koupit Grappa z konkrétní vesnice na jihu Řecka - technicky to jde ale je blbost to vyžadovat obecně protože to málokdo využije.V zápisku je popsán rozdíl mezi DRM a kurvítkem.
Zadny vyrobce nestoji o to, aby nekdo jeho vyrobky modifikoval a pak popripade na techto modifikacich vydelaval, aniz by vyrobci toho originalniho HW sel nejaky zisk.Jenže když výrobek modifikuješ, znamená to, že výrobce prodal ten původní (a vydělal na tom).
Nechapu, co vam na tom, ze se nekdo snazi chranit svuj profit, prijde spatneho.Několik takových nápadů je v části Conclusion zápisku, pod kterým reaguješ.
Byste chteli vsechno zadarmo? Nebo za pul ceny a aby zbytek dotoval stat?Jak jsi na to proboha přišel?
Pokud se vam model toho vyrobce nelibi, tak jeho zbozi proste nekupuju, problem solved.Ano, tohle jsem chtěl zápiskem říct.
Taky vam vadi, ze si nemuzete do vasi lednici dat svuj vlastni kompresor?Já si do své ledničky jiný kompresor dát můžu. Kdyby mi v tom výrobce chtěl bránit, tak ano, to by mi vadilo.
Byste chteli vsechno zadarmo?No tak třeba schéma zapojení a zdrojové kódy bych bral. Dokonce jejich dodání považuju za slušnost. Stejně se vždycky nakonec někde specifikace časem objeví (například UEFI).
Taky vam vadi, ze si nemuzete do vasi lednici dat svuj vlastni kompresor?No naší lednici opravoval kdysi takový domácí kutil, dal tam nějakou náhradní "elektroniku" (no calex no
Treba zvoleni spravneho dobijeciho proudu.Irelevantní, danou implantovanou baterku nabíjím jinak.
Nebo aby nekdo nerval nejaky srackovy akumulatory do telefonu a ten pak nasledne pri poniceni reklamoval...Je milion jiných možností, jak zničit mobil.
Je milion jiných možností, jak zničit mobil.+1 Například při pokusu o hacknutí toho DRM.
Výrobca niečim takým nijako nezabráni komukoľvek vyrábať batérie, ktoré sa budú tváriť ako originálZabrání. Pokud baterie musí obsahovat kryptografický čip se správným klíčem, který není znám.
Nechapu, proc by mel vyrobce podporovat 15 let (i mene) stary modely.Tohle nikde netvrdím. Buď jsem se špatně vyjádřil, nebo jsi to špatně přečetl.
Mel na vyber - opravit si to samTak když dostanu zdrojáky, tak si to klidně opravím. I když reverzní inženýrství funguje taky, ale to by se takové firmě už moc nelíbilo, že? (v reálu by se možná dokonce riskovala žáloba)
Vyzkratovaný nevím, každopádne mezi ID pin USBčka a zem se dává odpor definované hodnoty, podle které ten telelfon pozná, že je to tovární nabíječka. Je to tak třeba i u Freeruneeru, kde je ten odpor 47.5k. Tam je to ale narozdíl od vetšiny dalších telefonu jasně popsané Zdá se mi ale, že je na to potřeba 5. kontakt (orávě to ID) u USB konektoru....
Je to tak třeba i u Freeruneeru, kde je ten odpor 47.5k.Uff na co potřebuje OpenMoko Freerunner vědět, že má připojenou originální nabíječku? :-O
Nastaví si nabíjecí proud na 1A, protože ví, že to ta nabíječka zvládne. Pokud mu připojíš USB port se kterým se domluví, nabíjí se 500mA. A pokud mu připojíš jenom 5V (z nějaké obecné nabíječky), tak se nabíjí jen 100mA. Nicméně ten nabíjecí proud jde měnit i softwarově ...
Mám pocit, že ten limit jde měnit jen po krocích 100, 500 a 1000, ale nejsem si jistej. Každopádně když jsem si stavěl DC/DC měnič, jako nabíječku na motorku, tak jsem tam ten ID odpor dal a všechno funguje OK už druhou sezonu...
Taky jsem zjistil že ten Andryáš jde nabíjet jen ze své nabíječky nebo z USB z počítače. Když to připojím na nabíječ od kamery který má taky USB konektor tak se nenabíjí. Zrovna tak se nenabíjí z autonapáječe 12V-USB co jsem s ním v autě provozoval staré Treo. Normálně to dává 5V a dostatečný proud ale asi to nestačí. Nejspíš si to spolu musí něco říct aby to začalo nabíjet.Některé přístroje (hlavně Apple) vyžadují, aby datové piny byly zkratované nebo na nich byl nějaký přesný odpor případně nějaké napětí…
S microUSB mám perfektní zkušenosti, všude slouží a v mobilu začíná zlobit až když se s ním hýbe (mobil má dva roky a minimálně 1x denně ho přes ten konektor nabíjím). Dřív jsem míval mobil s miniUSB, co se mi přes vší opatrnost dvakrát do roka vylomilo a externí HDD kde se konektor po roce "ošoustal" a přestal fungovat. Za sebe teda radši microUSB než miniUSB.
A opravy? Dva roky to vydží, mezitím to kretén stejně odkrágluje nebo mu to přijde obsolete a koupí si nový.
To ti přijde normální a správné? A co trvale udržitelný rozvoj1 – to mají všechny ty věci končit na skládce, místo aby se do nich dala nová baterka a nahrál vylepšený firmware?
[1] jakkoli to může znít jako eko-fašisticko-havlistický zmrd-speak
Az bude relevantni poptavka po takovychto produktech, jiste se situace vyresi.JJ. Já taky nechci, aby to vynucoval stát. Tento zápisek nevolal po zásahu státu, ale měl přimět lidi k zamyšlení, co si kupují a jestli by neměli hlasovat peněženkou pro věci bez DRM.
Myslím, že v dokumentu The light bulb conspiraci bylo něco o tom, že odpad vozí jako "funkční" elektroniku někam do Afriky (tedy že pokud funguje alespoň část, tak se jedná automaticky o funkční celek).
Je dobře, že se auto zabanuje. Stejně tak jako když tiskárna nasere uživatelovi do krku.Promiň, nějak jsem z komentáře nepochopil, proč je to dobře.
DRM není zlo.Je a je a je.
DRM je pro ochranu obyčejnejch průměrnejch k*k*tů. Každej není tak skvělej jako my, co chápe alespoň trochu souvislosti. Je dobře, že se auto zabanuje. Stejně tak jako když tiskárna nasere uživatelovi do krku. Vidím to v rodině. I velmi iteligentní lidé mohou být jen konzumenti, jejich zájem o věc skončí jen "tomu bych stejně nerozuměla".
Tenhle argument je invalidní. Kdyby to tak bylo, tak by ta hranice byla nastavena někde úplně jinde – tak aby odradila BFU, ale aby zároveň neškodila pokročilejším uživatelům. Ze sofistikovanosti těch „ochran“ je zřejmé, že necílí na BFU, ale právě na zkušenější uživatele, kteří už mají určité znalosti.
Nic jinýho si nezaslouží a my, nadřazení techničtí inteligenti, si vystačíme s kvalitní technikou bez těchto sraček, kterou je právě kvůli potřebě nějakých znalostní k funkčnosti radost používat.
Jenže jde o to, aby se té kvalitní techniky vyráběl dostatek, aby se vše nepodřizovalo těm BFU…
zachovalou 635 CSi
…abychom nemuseli žít jen z historie, protože ty staré dobré výrobky taky nevydrží na věky (nebo jsou někdy méně efektivní – spotřeba atd.).
ekoaktivisti a držiteľ patentu by určite oprávnene lobovali za zostreľovanie takýchto cargo rakietJá bych spíš řekl, že by to bylo naopak
Vzpomínám si na Mototrolu d520 z konce 90. let, do které šly normálně strčit čtyři tužkovky.
Můj první mobil, dodnes na něj vzpomínám. Je fakt, že na ty tužkovky moc dlouho nevydržel, ale pro nouzové využití (např. ty povodně) je to super.
Dělat to tak dneska nepřipadá moc v úvahu (komu by se chtělo tahat tak velký krám?), ale pro krizové situace by bylo dobré, aby přístroj byl schopný běžet i bez baterky. USB kabel někde seženeš (nebo by mobil mohl mít nějaké kontakty pod baterkou, na které by šly snadno přidělat dráty) a to napětí kolem pěti voltů taky vždycky nějak poskládáš.
Je smutné, že se prosazují kokotiny typu povinný GPS/GSM modul v každém autě, ale na jednoduchá opatření (viz výše), která nic nestojí a nemají další nevýhody (zásah do soukromí, omezování svobody), výrobci nemyslí nebo jim spíš hází klacky pod nohy.
Občas se to dá ohackovat oměřením odporů a simulací termistoru, ale čím dál častěji je v baterkách čip, který komunikuje.
V notebookových baterkách bývají ještě mnohem složitější obvody – viz příloha. Jde o to, co bereš jako rozhraní mezi „přístrojem“ a „baterkou“ – v tomto případě je to spíš tak, že „přístroj“ je i ta část v oddělitelném plastovém pouzdře (byť tomu už lidé obvykle říkají „baterka“). Vyměnit samotné články (ICR 18650) by neměl být až takový problém (akorát se to blbě pájí, pokud neseženeš články s už připájenými vývody). V lepším případě by mělo stačit zkalibrování baterky, aby si elektronika všimla, že články jsou teď najednou čerstvější a mají větší kapacitu. V horším případě (DRM) se zablokuje, aby sis koupil novou originální baterku.
Takhle vypadá DRM u automobilů.
Konektory resp. adaptéry pro OBDII jsou celkem dostupné, dokonce je i svobodný software na čtení některých běžných údajů. Ale něco víc, je už o dost těžší – jednak je to specifické pro každou značku a jednak ten software nemají u některých značek ani autorizované servisy – viděl jsem jak připojili diagnostiku a pak to ovládali přes webový prohlížeč – data se odesílají přes Internet k výrobci auta a zpět jde jen HTML určené technikovi, který tam může jen něco málo naklikat. Nevím, jak moc je ta komunikace chráněná, nicméně kdyby se našel nějaký spolupracující servis, tak by se to dalo reverznout – odchytávat buď hardwarově nebo snáze na úrovni sériového portu v operačním systému.
DRM je ekologicky nevýhodné. Když se výrobce rozhodne přestat daný model podporovat, můžete ho akorát tak vyhodit a musíte si pořídit nový.
Chce to dělat víc osvětu, ukázat lidem, že to jde a že nemusejí každý přístroj starší dvou let hned vyhodit do popelnice. Chce to vyrobit něco užitečného třeba ze starého mobilu nebo PDAčka. Trochu se to ujalo v umění (šperky ze starých plošných spojů a dalších součástek), ale tam už ta elektronika nežije. Co třeba takový vzkazník na ledničku (místo papírových lístečků) vyrobený ze starého mobilu, v krabičce vytištěné na 3D tiskárně a ovládaný přes bluetooth z počítače? Zdaleka ne všechny přístroje jsou DRM-pokurvené výrobcem tak, aby to nešlo. Jde o to motivovat lidi tak, aby (třeba i v zájmu ekologie) preferovali ty nepostižené přístroje, které se dají použít několikrát, dají se recyklovat, přetvořit na něco nového.
Zkuste se nad tím zamyslet, až půjdete nakupovat.
+1
Jo to se stalo me, po modernizaci stare baterky (Vymena a pridani dalsich clanku o ktere byla puvodne ochuzena) se baterka proste blokla, do NTB hlasi 0% a ntb odmita na baterku prepnout (i kdyz zmerenim kontaktu dava spravne napeti a je cca v 80% kapacity)
Jednoduše řečeno: všecho se musí dít přes trh a to v maximální míře, nějaké domácí bastlení či vzájemná sousedská výpomoc, není žádoucí a je proti tomu jít.
Trh je přirozená forma lidské spolupráce a v podstatě každý z nás je podnikatelem, který nabízí své služby ostatním (a na druhé straně zase poptává zboží a služby). Když si necháš od Jendy vylepšit telefon nebo ho přetvořit na něco jiného a zaplatíš mu za to (nebo poskytneš protislužbu), je to stejně tak trh, jako když zajdeš do krámu a koupíš tam nový přístroj v barevné krabici.
Jsou tu dvě skupiny dodavatelů, které si konkurují. Ta první chce, aby sis v pravidelných intervalech kupoval jejich výrobky a krátce poté je vyhazoval a kupoval si nové. Ta druhá skupina ti nabízí znovupoužitelnost, výrobky s větší trvanlivostí (tradiční přístup, kdy se některé věci dědí i přes několik generací, nemusí se hned vyhodit), modularitu (vezmeš třeba displej z mobilu, baterku z notebooku…), možnost přetvořit věci v něco jiného (…dokoupíš nějaká čidla, čipy a vyrobíš z toho úplně nový přístroj), zakázkovou výrobu, služby na míru…
A jestli je to oficiální ekonomika nebo šedá či černá a jestli se z toho platí daně a jak moc se podřizuješ státním regulacím, to už je věc druhá a v podstatě nesouvisející – tržní principy tam platí stejně (nebo spíš lépe).
Jen provokujete.touto smyšlenkou trpěli už učitelé ve škole
Tyhlety vaše výlevy, úskoky, posměšky a provokace z vás moc velkého dobráka nedělají.To je nářez, doufam že tu kritiku unesu; vlastně za to ani moc nemůžu, protože mi to ruka načmárala skoro sama bez nějakého velkého vymejšlení :). Okolí si to vysvětluje po svém tak, že jsem ten zapštklej pesimista věčně nespokojenej. Tak mám pocit, že tady s tím trochu prudím, protože se mi to vymklo kontrole.
J-- Mějte se, musím pádit ven a nejspíš se ke kompu pár hodin nedostanu; to kdyby jste to chtěl napravit a něco mi k tomu napsat.Polední pauza. Co si dáte na oběd?
častá chybkaRadune, já nejsem žádný grammar nazzi, ale prostě jsem se zastyděl za vlastní chybku, která se vždy vloudí, naopak, váš až starosvětsky krásný jazyk bych si kritizovat nedovolil. Řeč byla o autorském stylu, to „zvláštní" byla spíš lichotka. (V závorce se omlouvám za dlouhá, málo srozumitelná souvětí.)
Ano, byl by tu dostatek přírodních zdrojů pro všechny, ale jednak by to asi znamenalo pokles populace na nějaký _zdravý_ stav, ale hlavně je to v přímém rozporu se zájmy mocenských skupin (nebo těch co se dostali k té infrastruktuře), které nás vysávají už po staletí a které tohle nemůžou v žádném případě dopustit. Kromě toho co jste popsal a nakreslil se ještě zkuste zamyslet nad fungováním úvěrových a daňových systémů, represivních složek, legislativy která na vás uvalí už od okamžiku narození závazky, které nemáte žádnou šanci odmítnout nebo ignorovat, vzdělávací systém který vás už od počátku programuje na otroka, který bude nejlepší léta svého života odevzdávat hodnoty nějaké entitě, která se uměle pasuje do role elit. Od malička jste přikovaní k řetězu, který nevidíte ale který ti s mocí drží a nikdy nepustí, i když můžou čas od času povolit nebo zkrátit jeho délku.
Přirozený výběr jako přírodní princip tu s námi je pořád, jen se z toho původního bezprostředního fyzického přetransformoval do toho obludného globálního socioekonomického systému, ve kterém ale pořád figurují vrcholky potravního řetězce, které loví a berou slabším kořist a ostatní jen čekají jestli se dostanou aspoň ke zbytkům.
Od malička jste přikovaní k řetězu, který nevidíte ale který ti s mocí drží a nikdy nepustí, i když můžou čas od času povolit nebo zkrátit jeho délku.To víte, že ano. Okolí - samo obelháno - Vám pořád nalhává, že Vám má záležet na věcech, které jsou, jak postupně zjišťujete, naprosto nesmyslné. Za pár let je Vám k smíchu to, kvůli čemu jste se trápil, od čeho jste si sliboval štěstí, za čím jste se to belhal. jenomže tím vším musíte projít, aby jste to pochopil. A pak to ještě nějak přežít. Přirozený výběr... I predátoři jednou potkají někoho, kdo je v potravinovém řetězci nad nima. Pozřou nakonec třeba sebe sama.
to, že DRM je potřeba, přičemž zastavit se to podle mne nedá, protože to trh akutně potřebuje, aby mohl "růst" a vyplácet mzdu.
Trh žádné potřeby nemá, trh je jen prostředí, kde se obchoduje. Potřeby mají účastníci trhu – DRM a kurvítka nahrávají jen některým z nich.
To co vy nazývate paranoia, já nazývám skutečnostTento blog má název paranoid, přišlo mi to vtipné, protože paranoidní jsem byl já, když jsem si myslel, že jste troll, parodující naivní pseudohumanisty
Příště se pokusím psát jen krátce a věcně (také bez chybek a překlepů)Pište jak myslíte, ty, kteří mají problém se čtením rozvitých vět a porozuměním psanému textu .-D, ať si ho řeší sami. Ta poznámka o autorském a věrohodnosti byla jen provokace - omlouvám se, že jsem si myslel, že provokujete Vy - moje paranoia
Máte už starší akumulátor W-Škoda-auto?
Jednoho dne startujete a nic.
Odpojte akumulátor, vyčkejte asi 15 minut, připojte akumulátor, otočte klíčkem, motor nastartuje a jeďte koupit nový akumulátor.
Mým postupem ušetříte asi 2000 Kč za odtažení do servisu.
Ověřeno u Felicia, Fabia, Octavia.
V servisním návodu tuto hajzlo...inku nehledejte.
Obdobně mám návod jak oživit zadara klíček po výměně baterie. V servisním návodu nic.
Je to vlastnost kompjúteru.
Měří "nějak" startování a když vyhodnotí, že už by motor asi nenahodil, tak kompjúter blokne startér. Ověřeno.
Světla svítí, stěrače stírají.
Akumulátor po tomto zásahu vesele startuje dále i 14náct dní. Za 10 nebo 15 minut by se určitě neregeneroval.
U jaké Felicie? 1.6MPi a 1.9D nevím, ale 1.3COKOLI to rozhodně nemají ...
Je to vlastnost kompjúteru. Měří "nějak" startování a když vyhodnotí, že už by motor asi nenahodil, tak kompjúter blokne startér. Ověřenono a já mám ověřený opak ... Ochcáfku jsem před pár lety v zimě ráno marně startoval na několik pokusů až už chudák sotva točil, ale rozhodně startér nezablokoval ve Feldě jsem měnil baterku předloni, předchozí se mi mimojiné povedlo vytřískat světlama, a též se žádné zablokování startéru pro slabost baterky nekonalo v žádném z případů, kdy jsem musel na kabely/nabíječku
U starších aut s jednodušší elektronikou se takhle resetovaly řídící jednotky ...u Škody to byl naposledy případ Feldy s Boschem, tj. tak asi do 1995, na Siemensí MPI jednotky to už nefunguje (nebo aspoň ne na tu, na které jsem tyto "zaručené postupy" zkoušel
Baterky s DRMNo, minimalne u tech starsich modelu (vyuzivajicich odpor) nelze spolehlive tvrdit, ze jde o DRM, tam je IMHO primarni motivace uplne jina. Protoze beterky do mobilu jsou (nebo mozna byvaly) hloupe a mobil funguje jako nabijecka baterky, tak musi znat alespon zakladni parametry baterky (NiCd, NiMH, Li-ion) aby urcil spravny nabijeci rezim. Sice by slo, aby neidentifikovanou baterku/zdroj pouzil a jen se ji nesnazil nabijet, ale ze to tak nedela bych chapal spis jako ze se nejedna o pozadovany use case ve specifikaci, takze to nikdo neimplementoval, nez jako zamer, aby to tak neslo. Podobny priklad je neschopnost mnoha dumbphonu nabootovat bez SIMky ci bez PINu - to je take zbytecne omezeni, ktere ale tezko lze chapat jako umyslne omezovani uzivatele, spis si programatori usetrili praci.
Podobny priklad je neschopnost mnoha dumbphonu nabootovat bez SIMky ci bez PINu - to je take zbytecne omezeni, ktere ale tezko lze chapat jako umyslne omezovani uzivatele, spis si programatori usetrili praci.To se museli ale hodně snažit. Protože v takový 5110 stále můžeš bez SIM a PINu volat 112. Dokonce se to číslo speciálně detekuje, protože se mi změní nabídka na "Volat".
To funguje snad v každém telefonu.
Jde o to, že by ten přístroj mohl být užitečný i bez SIM – např. nějaká aplikace v mobilní Javě, displej, klávesnice, audio vstup/výstup, bluetooth, sériový port… s tím se dají dělat celkem velké věci. GSM modul vůbec nemusí být podstatný. V novějších mobilech máš navíc často WiFi a foťák (sice mizerný, ale na nějaké základní foto/video nebo skenování QR kódů to stačí).
Naopak bych uvítal, kdyby na desce šlo přerušit nějaký kontakt a tím úplně odstavit rádiovou část a člověk by z toho pak mohl vyrobit třeba šifrovací token, který nekomunikuje jinak, než tím sériovým portem nebo třeba opticky (QR kódy).
Naopak bych uvítal, kdyby na desce šlo přerušit nějaký kontakt a tím úplně odstavit rádiovou částkaždý smartphone dříve i nyní měl svoji rádiovou část, která se dala naflashovat samostatně. U androidů se tomu dnes myslím říká RIL a když použiješ nesprávnou verzi tak z toho máš jen tablet bez rádia. Ale některé potvůrky mají v tom schované i věci pro Wifi sítě. Zprovoznit GSm modul by pak šlo nahráním správné verze a restartu.
Jde o to, že by ten přístroj mohl být užitečný i bez SIM – např. nějaká aplikace v mobilní Javě, displej, klávesnice, audio vstup/výstup, bluetooth, sériový port… s tím se dají dělat celkem velké věci.Kdyby byly k dispozici rozumné platformy Pico-ITX/Pico-ITXe, tak tohle není prakticky vůbec potřeba řešit. Ale vyrábí teď vůbec někdo něco (když nepočítám ta "topná tělíska" od VIA, která žerou 30 W a potřebují aktivní chlazení)? A pokud ano, prodává se něco u nás?
RPi je fajn, ale pořád je dost velké oproti (i pěkných pár let starému) mobilu a hlavně je to nové zařízení, které musel někdo vyrobit a ty za něj musíš platit. Šlo mi spíš o znovupoužitelnost starých zařízení, protože v nich je spousta součástek, které můžou být ještě užitečné (i když zařízení, tak jak je, už zastaralo).
Termistor tam být může, ale proč by tam měla být i ta elektronika, která vyhodnocuje teplotu a řídí nabíjení? Proč nemůže být (o dvě vrstvy plastu dál) součástí samotného zařízení a proč se musí měnit s výměnou baterky?
Ale vždyť v baterce může být samotný termistor a jeho kontakty budou vyvedené společně s ostatními (+,-,…) z pouzdra baterky. Mám tu nabíječky (modelářské a jiné) u kterých k akumulátoru připojíš dva kontakty (případně pomocné kontakty na měření napětí jednotlivých článků) a přilepíš na něj teplotní čidlo – a všechno ostatní už je v krabici-nabíječce. Akumulátor je pak tvořen jen samotnými články, dráty a plastem/igelitem – žádná elektronika tam není.
Svepravny clovek ... je bere jako informacni zdroj.To jako myslíte vážně?
vzdy se jedna o svobodne rozhodnuti.[na první pohled trololo] A proto jsi měl možnost reagovat i nereagovat na předchozí koment. [/na první pohled trololo]
Nikdo nikoho nenuti k tomu, aby si dane produkty kupoval. Bylo by spatne, kdyby byl nekdo nucen ke koupi nejakych produktu.Ve chvíli, kdy nekoupení/nepoužívání těch produktů znamená být vyloučen ze společnosti, v podstatě jsi nucen ty výrobky kupovat. Z tohoto hlediska je lhostejno, jestli ti někdo drží pistoli u hlavy a nutí tě koupit určitý produkt, nebo jestli jsou podmínky trhu a společnosti nastaveny tak, že pokud si ty produkty nekoupíš, znamená to život v pralese. Výsledek je tentýž. Doba, kdy člověk mohl svobodně nakupovat co chtěl a co nechtěl, nakupovat/používat nemusel, už je dávno pryč, jestli teda vůbec někdy existovala...
Nikdo nikoho nenuti k tomu, aby si dane produkty kupoval.
Hardware - vytvořit wiki se seznamem.Hmmm to by šlo i přímo tady na abíčku :-O.
Vzhledem k tomu, kolik aut už bylo vyrobeno, tak mi to přijde zbytečné. Aut je spíš přebytek a vyrábět pořád nové a nové je tak trochu hloupost. Bylo by dobré upravit legislativu, aby sis mohl např. snáze nainstalovat do auta nový motor (s nižší spotřebou, lepším výkonem…). Ten zbytek starého auta je totiž v pohodě použitelný i dnes (samozřejmě nesmí jít o nejlevnější ošizený křáp, který byl navržen tak, aby vydržel jen do splacení leasingu).
Už jsem tu párkrát psal, jak je naše silná orientace na automobilový průmysl nezdravá…
Ovšem to, že by šlo v autě snadno upgradovat motor by vedlo k úsporám a tomu, že auta (a nižší spotřeba) by byla dostupná více lidem – to by vytvořilo nové příležitosti pro podnikání nebo dojíždění za prací. Celkově na tom společnost musí jedině vydělat, když se použije nějaká už hotová věc, místo aby se sešrotovala a vyrobila úplně nová (dobře, ne vždy se vyplatí všechno donekonečna opravovat, ale v takovém případě by lidé prostě možnosti upgradu nevyužili).
súhlas s tým, ako by to malo byť
ale sotva bude v tomto systémeAsi by to bylo nerentabilní, ale když se chce, tak jde všechno
Auta s DRMBlbost u oleje, auto nebo ŘJ nepozná zda jsi vyměnil olej, pouze pozná, že se chýlí servisní interval a napíše ti, že máš jet do servisu. Některá drahá auta mají v palubáku i odpočet do následující věci, která se může udělat (většinou pak řj jde do SAFE modu - nouzák), tím ztratíš výkon a stejně tě to dožene jet do servisu. Tím si výrobci chrání své servisy a servisní organizace, aby to neměnil každý garážník.
(znám případ kdy jeden člověk si měnil na nějakém fordu sám olej a po cca 2000 se to zadřelo -> ucpal se mazací kanálek, čidlo říkalo, že olej je, ale on tam netekl. Ušetřil cca 1000 za olej, ale oprava ho stála přes 50k).Jenže zadření se občas povede i při výměně v servisu (a kdo ví, jakou ti tam servis naleje sračku). Leda, že by pak šlo po servisu chtít odškodné. Jde to?
Nové oleje by měly být lepší, ale 30 tkm jsem na něm ještě neudělal, vždy jsem ho měnil po cca 20.Jak to poznáváš?