Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
JH: Nebojíte se, že váš zákon smete Ústavní soud ze stolu? Mohl by například rozhodnout, že se jím porušuje právo nevypovídat či právo na soukromí. VJ: Podívejte se, takových zdánlivých porušení LZPS je v našem právním systému mnoho - například regulujeme vlastnictví nebezpečných zbraní, vysoce toxických chemikálií nebo štěpného materiálu - a také si nikdo nestěžuje, že jde o omezení práva na soukromé vlastnictví.... čiže inými slovami, je treba si začať sťažovať, lebo kde niet žalobcu niet sudcu a hlavne niet zmeny
4b alebo 128b šifrovanie pre každého a všetko vyššie bude regulovanéTakže bych se přes noc stal kriminálníkem, když tady mám na disku data firemní šifrovaná pomocí 256bitového AES. Tuhle variantu bych neviděl jako jednoduše realizovatelnou.
Navyse to IMHO nema nejaky zasadny efekt. Ked chce niekto urobit skodu, staci mu na to napriklad trochu hnojiva, ako sme mali moznost vidiet nejaky ten mesiac dozadu. Inak vseobecne mam z toho rozhovoru taky pocit, ze "sice vieme, ze tento zakon nic neriesi, ale pripravime si aspon podu pre dalsie zakazy" a to je podla mna presne pristup ktory akurat motivuje inak normalnych ludi ist nakupit hnojivo a "zurodnit" parlament.VJ: Podívejte se, takových zdánlivých porušení LZPS je v našem právním systému mnoho - například regulujeme vlastnictví nebezpečných zbraní, vysoce toxických chemikálií nebo štěpného materiálu - a také si nikdo nestěžuje, že jde o omezení práva na soukromé vlastnictví.... čiže inými slovami, je treba si začať sťažovať, lebo kde niet žalobcu niet sudcu a hlavne niet zmeny
Inak vseobecne mam z toho rozhovoru taky pocit, ze "sice vieme, ze tento zakon nic neriesi, ale pripravime si aspon podu pre dalsie zakazy" a to je podla mna presne pristup ktory akurat motivuje inak normalnych ludi ist nakupit hnojivo a "zurodnit" parlament.Salamova metoda v praxi...
Jednou z možností je steganografické nástroje postavit mimo zákon - na rozdíl od šifrování, které může sloužit k ochraně regulérních soukromých zájmů (obchodní tajemství, osobní soukromí), lze steganografie využít jen a pouze k obcházení zákona - nevidím proto důvod, proč by měla být povolena.Je to mistr!
Re: [liberationtech] The first rule about censorship is we don't talk about censorship The same thing will happen with links to The Pirate Bay. You cannot talk about them on Facebook. Imagine 30 years ago, when we were on the phone and discussed something, if a voice had popped in and said "you have mentioned an inappropriate subject. Please refrain from inappropriate communications." We would have been horrified. It would have been seen as so dystopic, that if it had been written in a novel of fiction, it would have been discarded as just unrealistic. Well, we're there. Cheers, Rick
The same thing will happen with links to The Pirate Bay. You cannot talk about them on Facebook.Divný, teď jsem to zkoušel a jde to bez problému.
Hmm, a co kdyby ten článek byl řekněme o možnosti plošně odposlouchávat mobily bez soudního příkazu? Ne jen uchovávat lokalizační informace a údaje o pokusech navázat spojení, které nedávno sestřelil náš Ústavní soud (a už se nám to do zákonů cpe zpátky), ale vážně plošně nahrávat přímo obsah hovorů?
Švédové tomu v roce 2007 taky odmítali uvěřit. A teď to tam mají.
To je právě smutný, že jsme se dostali tak daleko, že je problém odlišit realitu od toho, co jsem si dneska vycucal z prstu cestou ze školy :(.A já už měl namíchaný 3 molotovy
if a voice had popped in and said "you have mentioned an inappropriate subject. Please refrain from inappropriate communications."Machine Voice: John Spartan, you are fined five credits for repeated violations of the verbal morality statute.
Já to včera četl v mobilu, kde se mi nechtělo dělat UTFG, ale zas tak strašně sofistikované to nebylo. Intelektuální poctivost pana Hracha je tu natolik známa, že pokud někam napíše pouze "zdroj: MVČR", tak je automaticky podezřelý.
Mě by naopak velmi překvapilo, kdyby skutečně existoval poslanec, který by věděl, co je to steganografie.
Návrh je super, ale osobne sa domnievam, že internet by mal fungovať len na občianske preukazy a len na povolenie, v rámci ktorého by sa skúmali znalosti chémie, bojových techník, či sexuálna orientácia žiadateľa. A oprávnenie na držbu strelnej zbrane by automaticky viedlo k zamietnutiu.
Verím, že sa nám podarí vytvoriť bezpečnejšiu spoločnosť ako komunistom!
nebo štěpného materiálu - a také si nikdo nestěžuje, že jde o omezení práva na soukromé vlastnictvíJá jsem si v jedné diskuzi stěžoval
a prokázat, že skutečně vznikla dešifrováním z daného vzoruNo problémo
Návrh zákona předpokládá rozšíření služeb poskytovaných provozovatelem Informačního systému Datových schránek (ISDS) o službu Datový trezor, které bude sloužit jako úložiště použitých šifrovacích klíčů pro případ ztráty nebo zapomenutí.Na šifrovanie sa použije, pri asymetrickom šifrovaní, verejný kľúč. Ten im kľudne dám.
lze steganografie využít jen a pouze k obcházení zákonaSteganografia (a tiež šifrovanie a ochrana súkromia ako taká) príde veľmi vhod práve vtedy, keď sa situácia zvrhne natoľko, že občan musí konať proti štátu. A to sa celkom reálne môže stať. Pán Vlastimil Jedlička by si mal uvedomiť, že v prípade, že sa k politike dostanú politické strany, ktoré zatočia kormidlom smerom k nacionalizmu, fašizmu, komunizmu a janeviemakemu despotickému -izmu, jedinou záchranou ostane občan, ktorý má šancu zorganizovať sa a uskutočniť prevrat či revolúciu, ktorá navráti systém do rozumných koľají. Ak bude mať štát príliš silné nástroje na kontrolu ľudí, potom tie nástroje bude mať aj ten, kto sa k moci dostane za 10 či 20 rokov a môže mať úplne iné zmýšľanie, ako mali pôvodne tvorcovia zákona. Heydrich by určite s nadšením uvítal možnosti, ktoré dnes má štát, v oblasti sledovania, kto kedy a s kým komunikuje.
Na šifrovanie sa použije, pri asymetrickom šifrovaní, verejný kľúč.Ryze asymetrické šifrování se snad nikde nepoužívá. Vždycky se asymetricky zašifruje symetrický klíč a až ten se pak používá k samotnému šifrování.
To nemusia byť len anarchisti (aj keď všetci vieme, že zákon, právo, spravodlivosť a nehovoriac o etike, nemusí zabezpečovať práve štát). Môžu to byť aj ľudia, ktorí sa upínajú k zásadám primeranosti a podobným historicky overeným (nie zastaralým) princípom.
To, že štát nepoužíva totalitné praktiky vôbec neznamená, že je to anarchia.
Co me pobavilo hned po otevreni blogu byl zeleny ramecek napravo s textem, ze muj poskytovatel necenzuruje internet -- ziju v Cine :)http://blok.hrach.eu/
Blok je databáze českých a slovenských poskytovatelů cenzurujících Internet.Jak je to s rozpoznáváním některých světových ISP nevím, tuším, že se někde řešilo že se to tam může přidat taky. Jaká ta cenzura je v praxi? Setkáváš se s ní všude v Číně?
toxických chemikáliítohle uz me sere dost
Co nechapem je preco musi clovek take zariadenie este aj vypnut pocas pristavania/vzlietania - na vacsine tych zariadeni vypnut znamena prinajlepsom suspend, casto ide v podstate len o vypnutie obrazovky. Ako moze zapnuty e-ink display na Kindle ohrozit bezpecnost letu, to mi proste rozum neberie..
Za starých časů byl docela zajímavý experiment dát zapnutou kalkulačku poblíž rádia naladěného na střední vlny a začít mačkat klávesy. Mým rekordmanem byl unikátní přístroj bulharské výroby (s LED displayem), který dokázal na vzdálenost jednoho metru zcela vygumovat naladěnou stanici Praha v Praze (což byl nejsilnější signál, jaký byl k mání). Dnes se sice odrušení elektroniky věnuje větší pozornost (stejně jako odstínění elektroniky letadla), ale zase mají složitější přístroje větší tendenci "vysílat". Takže celkem chápu, že zrovna během startu a přistání, což jsou nejkritičtější fáze letu, nechce provozovatel nic zbytečně riskovat.
třeba kovovou rtuť koupíšKde koupím jako obyčejný smrtelník kovovou rtuť? Možná tak v teploměrech (pokud mi takový vůbec prodají), ale těch bych musel koupit tisíce. Lepší kouzelné vodorovné zrcadlo těžko hledat.
ale že by to u nás bylo nějak šílené, to bych neřekl.Včera jsem v drogerii ve Zlatnické kupoval nějaké chemikálie. Já jsem problém neměl (HCl, isopropylalkohol, CuSO4, jen xylen zrovna došel), ale chlap přede mnou nepochodil s žádostí o hypermangan (prý to nemohou prodávat, protože by s tím bylo papírování, museli ověřovat totožnost...). Naštěstí je běžne bez předpisu v lékárnách, jedna ruka neví co dělá druhá. Ale nedejbože aby si to uvědomili a dali ho na předpis, to je základní chemikálie.
ale že by to u nás bylo nějak šílené, to bych neřekl.maš-li roztok chromanu například
Kde koupím jako obyčejný smrtelník kovovou rtuť?Nikde. I kovová rtuť je klasifikována jako vysoce toxická (věta R26), resp. podle GHS/CLP má větu H330. Současně je na seznamu jedů podle nařízení vlády č. 467/2009 Sb. Proto je její prodej "běžným smrtelníkům" zakázán a její držení v množství větším než malém je trestné.
chlap přede mnou nepochodil s žádostí o hypermangan (prý to nemohou prodávat, protože by s tím bylo papírování, museli ověřovat totožnost...). Naštěstí je běžne bez předpisu v lékárnách, jedna ruka neví co dělá druhá.Tohle už jsme tady kdysi řešili, i když obráceně - tj. že jsou v lékárně na předpis i látky, které lze jinak koupit volně. Jinak nevidím žádný důvod, proč by hypermangan neměl být běžně prodejný, nevztahuje se na něj žádná obecná ani specifická regulace. Nejspíš jsou jen špatně informovaní.
maš-li roztok chromanu napříkladChroman je v pohodě, mnohem horší je dichroman.
Chroman je v pohodě, mnohem horší je dichroman.no však, ovšem když se jeho roztok okyselí, je člověk jednou nohou v kriminále...
s žádostí o hypermangan (prý to nemohou prodávat, protože by s tím bylo papírování, museli ověřovat totožnost...). Naštěstí je běžne bez předpisu v lékárnáchVzhledem k tomu, že se hypermangan používá na nohy s plísní, tak by neprodání možná mělo horší následky než prodání
Možná tak v teploměrech (pokud mi takový vůbec prodají)Neprodají, už ne. Ještě donedávna se prodávaly, ale už z prodeje zmizely. Což je dost na *****, protože ty lihový náhražky (nebo co v tom je) měřej hausnumera - přesnost prachmizerná, a navíc se blbě sklepávaj.
Od vlády by se to dalo čekat těžko, když ten nesmysl sama navrhlaJá mám pocit, že nenavrhla - že to byla aktivita Humla a jemu podobných. Teď se mi to ale nechce hledat.
poslanecká sněmovna taky nic moc a prezident ho bez řečí podepsal, takže taky asi nemá výhrady.Prezident možná dílčí výhrady měl, ale i kdyby se jednalo o zákon, který vetoval (a jeho veto sněmovna přehlasovala), tak - pokud vím - zatím ještě nikdy možnost obrátit se na ÚS nevyužil.
Trochu jsem ale doufal, že by se mohla najít skupina rozumně smýšlejících senátorů, protože při projednávání se zdálo, že bylo dost senátorů, kteří se nenechali zblbnout mediální kampaní a údernými hesly a dokázali označit věci pravými jmény.Senátoři mají teď jiné starosti. Například volební kampaň pro podzimní volby (třetina Senátu).
Obávám se, že jsem někde četl, že se to vztahuje pouze na trestné činy, nikoliv přestupky.Tohle je dost rozšířený omyl. Právo na odepření výpovědi není zakotveno jen v LZPS, ale také v judikatuře Evropského soudu pro lidská práva (ve vztahu k Evropské chartě lidských práv). Ten jednoznačně řekl, že je součástí presumpce neviny a že se vztahuje i na přestupky, protože rozlišení co je trestný čin a co přestupek je věcí národních legislativ a nelze ho využít pro obcházení zaručeného lidského práva.
Ale nevím, osobně mi to přijde nesmyslné, takhle by se dala Ústava lehce obcházet.Dala a proto by měl ÚS takové pokusy zlikvidovat.
Nicméně jestli se nepletu snad někdo z Velké Británie hnal podobný zákon až k Evropskému soudu pro lidská práva (nebo snad k Soudnímu dvoru EU) a neuspěl. Teď se mi to ale nedaří dohledat.Ono jde o to, čeho přesně se to týkalo. Totiž například podle Zelené knihy o presumpci neviny: Před zásadou, že soud by měl mít přístup ke všem důkazům, má přednost požadavek zajištění spravedlivého procesu a snížení rizika, že obžalovaný bude odsouzen na základě své výpovědi. Při vymezení tohoto práva rozlišil ESLP mezi důkazními prostředky, které byly získány nátlakem a důkazními prostředky, které existují nezávisle na vůli podezřelého: „právo odepřít výpověď se v první řadě týká … respektování vůle obžalovaného mlčet. Jak je obecně chápáno […], nevztahuje se v trestním řízení na využití důkazů, které lze požadovat od obžalovaného nátlakem, které však existují nezávisle na jeho vůli, jako mj. důkazy získané na základě příkazu k zatčení, dechové zkoušky, zkoušky krve a moči a buněčného materiálu pro účely testu DNA.“ Pokud by šlo o ty zmíněné věci, tak opravdu nemusel uspět. Pokud se ale budeme bavit například o vydání hesla k dešifrování, které je uloženo pouze v paměti obviněného (neexistuje tedy nezávisle na jeho vůli), pak lze těžko hovořit o tom, že by nešlo o porušení práva nevypovídat.
In April 2000 two motorists who were caught speeding in the United Kingdom challenged the Road Traffic Act 1988 which required the keeper of a car to identify the driver at a particular time[26] as being in contradiction to the Human Rights Act 1998 on the grounds that it amounted to a 'compulsory confession', also that since the camera partnerships included the police, local authorities, Magistrates Courts Service (MCS) and Crown Prosecution Service (CPS) which had a financial interest in the fine revenue that they would not get a fair trial. Their plea was initially granted by a judge then overturned but was the heard by the European Court of Human Rights (ECtHR), and the European Court of Justice (ECJ). In 2007 the European Court of Human Rights found there was no breach of article 6 in requiring the keepers of cars caught speeding on camera to provide the name of the driver.[26]Kdyžtak tady je přímo konkrétní znění rozsudku.
The Court found no violation of Article 6 in that case on the ground that no proceedings were pending or anticipated against him. It noted that the requirement to state a simple fact – who had been the driver of the car – was not in itself incriminatingJe přece úplně jedno, jestli má člověk vypovídat o tom, kdo řídil auto, měl u sebe nůž nebo pobýval poblíž bankovní pobočky. To všechno jsou informace, jejichž poskytnutím se může člověk sám udat.
A beru ten zákon jako další prvek na zkrocení té džungle, která je na silnicích.
Pokud by tohle mělo být smyslem toho zákona, jak vám do toho zapadá skutečnost, že se omezení ústavních práv vztahuje pouze na méně závažné přestupky a pouze tehdy, pokud nedojde k nehodě? Proč se má "objektivní zodpovědnost" provozovatele vztahovat jen na přestupky zaznamenané automatickým zařízením bez obsluhy? Ty ostatní není důležité potrestat?
Ono je to v podstatě stejné. Buď se lidi chovají vůči sobě slušně, s respektem a ohleduplně nebo ne. Pokud ne je velmi netriviální najít rozumnou cestu jak je přimět, aby se slušně chovali.
Jak k té slušnosti přispívá vybírání pokut za překročení absurdních omezení rychlosti nebo dokonce dočasných omezení, která byla uměle vytvořena výhradně za účelem vybírání pokut? (Příklad: sklápěcí značky na R10 před Prahou, které se sklápějí jen tehdy, když policie potřebuje vybírat.)
Nebo jak ve státech mít pojem "agresivní chování řidiče", kde dostávají klepeta a putují do cely a až následně to vyřeší s právníkem a kaucí a viděl jsem zásah i za jízdu moc blízko za kufrem auta.
Vezmu-li v úvahu typický morální profil českého dopravního policisty, nepřipadá mi jako dobrý nápad, dát jim do ruky takhle mocný klacek, kterým by mohli trestat v podstatě kohokoli, koho se jim zachce.
Obávám se, že podléháte naprosto mylné představě, že pokutování za dopravní přestupky v ČR nějak souvisí s nebezpečností počínání řidičů. Za těch čtrnáct let, co jezdím po českých silnicích už jsem bohužel z této iluze vystřízlivěl.
Vezmu-li v úvahu typický morální profil českého dopravního policisty, nepřipadá mi jako dobrý nápad, dát jim do ruky takhle mocný klacek, kterým by mohli trestat v podstatě kohokoli, koho se jim zachce.Pozdě :( (teď nově STK, například).
Pozdě :( (teď nově STK, například).S tímhle ještě bude hodně zábavy. Ministr dopravy se totiž postaral o to, že policajti budou sice odesílat na nejbližší STK, tam to ale skončí, protože kontrolu nebude možné provést. Ve vyhlášce (§ 2, odst. 6) je totiž stanoveno, že: Technická silniční kontrola podle odstavce 5 se provádí v přítomnosti policisty nebo celníka a zahrnuje pouze kontrolní úkony nezbytné pro ověření technické způsobilosti vozidla v rozsahu, v jakém má o ní policista nebo celník důvodné pochybnosti. Což by v důsledku znamenalo, že pokud policajti někoho odesílají na STK, musí tam nejméně jeden z nich odjet také a být přítomen kontrole. To se policajtům samozřejmě nebude chtít, takže až přijdou na to, že to bez nich nejde, vykašlou se na to úplně. Těžko říct, zda to byla jen fatální blbost tvůrců vyhlášky, anebo to tam bylo zaneseno úmyslně. Ale tak jako tak je to tragikomické.
Ale tak jako tak je to tragikomické.Napadlo tě, že by to mohlo být úmyslné a inteligentní omezení proto, aby policajti mohli odchytávat opravdu jenom ty vyloženě nebezpečné případy?
To jsem chápal tak, že pokud je přestupek odchycen přímo policisty, je na nich to vyřešit přímo.Pokud by tohle mělo být smyslem toho zákona, jak vám do toho zapadá skutečnost, že se omezení ústavních práv vztahuje pouze na méně závažné přestupky a pouze tehdy, pokud nedojde k nehodě? Proč se má "objektivní zodpovědnost" provozovatele vztahovat jen na přestupky zaznamenané automatickým zařízením bez obsluhy? Ty ostatní není důležité potrestat?
Jak k té slušnosti přispívá vybírání pokut za překročení absurdních omezení rychlosti nebo dokonce dočasných omezení, která byla uměle vytvořena výhradně za účelem vybírání pokut? (Příklad: sklápěcí značky na R10 před Prahou, které se sklápějí jen tehdy, když policie potřebuje vybírat.)Takhle samozřejmě těžko. Protože pak to vytváří prostředí: "Vy (policajti) nám děláte naschvály, pak my (řidiči) děláme naschvály vám." O značkách a značení si už dlouho myslím, že by měl být dohledový úřad, na který by se dalo obrátit se stížností na nesmyslné značení. V podstatě každý dělník, který někde postaví 30tku, protože je tam výkop, vytváří "zákon", nějaká pravidla, kterými bych se jako řidič měl řídit. A pokud není nikdo, kdo by jeho (nebo firmu) dohnal k zodpovědnosti za to, že značku tam 3 měsíce zapomene, tak případně i ty, kteří zmiňované umělé omezení vytvořili, bude hodně značení nesmyslného a tím pádem je řidiči nebudou dodržovat a na druhou stranu to vytváři prostředí nedodržet značení i tam, kde má smysl.
Vezmu-li v úvahu typický morální profil českého dopravního policisty, nepřipadá mi jako dobrý nápad, dát jim do ruky takhle mocný klacek, kterým by mohli trestat v podstatě kohokoli, koho se jim zachce.Problém všech represivních složek je nalezení správné míry moci, kterou mají mít. Po roce 89 byly poměrně silné diskuse a silné tlaky na snížení moci policie a v pozadí byly argumenty, že se "tak silné klacky" mohou zneužít. Mohou. Na druhou stranu pokud je policie slabá, tak místo ní vznikne jiná struktura "moci". Což na silnici jsou agresívní hajzlíci (a za ty kilometry co jsem najezdil jich odhaduji tak 1-2% řidičů jsou dost silní agresoři a tak 5% slabší) a jinde struktury o nichž škoda mluvit. Pokud jste někdy jednal s policajtem v americe nebo ve švédsku i jinde, tak první, co si uvědomíte, je jeho sebevědomí a vědomí autority a moci, i když se chová zdvořile tak je to z něj jasně cítit. Ale i vědomí zodpovědnosti za to co dělá. Se silnými klacky se nedá začít naráz, současně se musí naučit, jak s nimi pracovat, a že jsou za své chování zodpovědní.
Což na silnici jsou agresívní hajzlíci (a za ty kilometry co jsem najezdil jich odhaduji tak 1-2% řidičů jsou dost silní agresoři a tak 5% slabší)
Jenže tohohle typu lidí se ten zákon vůbec netýká, to jen média se usilovně snaží vzbudit dojem, že vznikl kvůli nim. Především je tam to omezení na méně závažné přestupky, které ze zákona dělá klacek na ty, kterým radarová past naměří 40-50 na absurdní třicítce v místě, kde by měla být naopak šedesátka, zatímco kdybyste tamtéž jel 90 (jako skutečný pirát), zákon se na vás vztahovat nebude. Nemluvě o tom, že ten, kdo zvládá přestupky "vyřešit jinak", to bude moci dělat i nadále, na tom tento zákon opět nic nemění. A to už vůbec nemluvím o tom, že skutečně nebezpečné přestupky, jako na dálnici třeba přejetí do levého pruhu bez pohledu do zrcátka nebo najetí z připojovacího pruhu rovnou do levého (osmdesátkou před auto jedoucí 130-140, protože přece nezůstane za tím, kdo jede jen 75), tento zákon opět neřeší, protože na to žádné automatické pasti nejsou.
za to, že značku tam 3 měsíce zapomeneJí vem a hoď vedle do škarpy, ne?
Tak já s tím zákonem zase takový osobní problém nemám.Mě se v podstatě nedotkne, ale vadí mi z principu. Tohle právo je totiž v ústavě z velmi dobrého důvodu a je jedno, jestli se poruší zákonem o silničním provozu nebo zákonem o defekaci osob.
a dle mých zážitků u nás patříme v dodržování předpisů k nehorším místům, kde jsem kdy jezdil. A beru ten zákon jako další prvek na zkrocení té džungle, která je na silnicích. Ono je to v podstatě stejné. Buď se lidi chovají vůči sobě slušně, s respektem a ohleduplně nebo ne. Pokud ne je velmi netriviální najít rozumnou cestu jak je přimět, aby se slušně chovali.Samozřejmě, situace na silnicích je děsivá (opravdu? máme tak vysokou nehodovost, ještě vzhledem ke stavu silnic?), a tak vygenerujeme náhodný zprasek, který by to možná mohl trochu zlepšit. Že má vedlejší účinky? Who cares? // Při nakládání do kufru jsi náhodou zjistil, že už týden jezdíš s prošlou lékárničkou. Půjdeš se udat?
Mě se v podstatě nedotkne, ale vadí mi z principu. Tohle právo je totiž v ústavě z velmi dobrého důvodu a je jedno, jestli se poruší zákonem o silničním provozu nebo zákonem o defekaci osob.
Především tu vidím riziko, že jakmile se beztrestně obejdou ústavní práva v jednom případě, bude už mnohem jednodušší prosadit jakékoli další podobné výstřelky.
A beru ten zákon jako další prvek na zkrocení té džungle, která je na silnicích.Jenže on udělá přesný opak! Jak jsem psal v tom blogpostu, ten zákon sníží účinnost bodového systému, protože bude pro úřady mnohem jednodušší prostě uložit pokutu provozovateli vozidla, než pátrat po řidiči. A provozovatel, pokud bude zároveň řidičem, si samozřejmě radši nechá uložit jen pokutu, než i body (nebo dokonce zákaz řízení, který se za větší překročení nejvyšší povolené rychlosti ukládá).
A provozovatel, pokud bude zároveň řidičem, si samozřejmě radši nechá uložit jen pokutu, než i body (nebo dokonce zákaz řízení, který se za větší překročení nejvyšší povolené rychlosti ukládá).
V tom zákoně je explicitní omezení na přestupky, které lze řešit blokovou pokutou, což takové překročení rychlosti, za které je rovnou zákaz řízení, AFAIK není. Takže v takovém případě paradoxně nehrozí ani ta pokuta za "správní delikt".
V tom zákoně je explicitní omezení na přestupky, které lze řešit blokovou pokutou, což takové překročení rychlosti, za které je rovnou zákaz řízení, AFAIK není.Pravda, je to skutečně tak. Nejsem si jist, jak to je u přestupků se sankcí typu "dvakrát a dost" (zákaz řízení po druhém spáchání během posledních 12 měsíců) - zda se v blokovém řízení řešit mohou, přinejmenším ten první (podle mě by tomu tak být nemělo, ale nevím, jak to vypadá v praxi).
Tiskni
Sdílej: