Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Komunikace s XMPP serverem je sice často šifrovaná pomocí SSL, nicméně server na zprávy vidí, takže i když jsou oba chatující uživatelé připojeni ke stejnému serveru, útočník na něm může pořád poslouchat. A u serveru umístěného kdesi v datacentru se těžko zabezpečuje fyzická bezpečnost. Tak proč nešifrovat end-to-end?
libcrypt-gpg-perl
(Debian, Ubuntu). V jiných distribucích se bude jmenovat podobně, hledáte An Object Oriented Interface to GnuPG..purple/plugins/
(pokud v .purple/
podadresář plugins
ještě neexistuje, vytvořte ho). Má to pár set řádek, takže paranoici to můžou prolétnout, jestli to neposílá soukromý klíč někam dopryč.my $MY_KEY_ID = '0xDCC51FA6';
(v aktuální verzi je 22.) a změňte ID klíče na ten, který chcete používat k šifrování (zjistíte z výpisu gpg -K
nebo v libovolné GUI nadstavbě nad GPG).enablegpg
, pokud máte veřejný klíč protistrany, zapne se šifrování.Update: možná bude potřeba modul ještě explicitně povolit v Nástroje → Zásuvné moduly.
Někteří ostatní klienti to umí sami od sebe.
A takhle to pak vypadá u mě a na druhé straně (v Psi lze zobrazit přímo XMPP zprávy, kde je vidět, že data tečou skutečně šifrovaná).
Tiskni
Sdílej:
nicméně server na zprávy vidí
Toto s výhodou používám jako historii. Hafo klientů na různých strojích, v jejich logách se nikdy nic nenajde, na serveru mi stačí jeden SQL dotaz.