Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Komunikace s XMPP serverem je sice často šifrovaná pomocí SSL, nicméně server na zprávy vidí, takže i když jsou oba chatující uživatelé připojeni ke stejnému serveru, útočník na něm může pořád poslouchat. A u serveru umístěného kdesi v datacentru se těžko zabezpečuje fyzická bezpečnost. Tak proč nešifrovat end-to-end?
libcrypt-gpg-perl
(Debian, Ubuntu). V jiných distribucích se bude jmenovat podobně, hledáte An Object Oriented Interface to GnuPG..purple/plugins/
(pokud v .purple/
podadresář plugins
ještě neexistuje, vytvořte ho). Má to pár set řádek, takže paranoici to můžou prolétnout, jestli to neposílá soukromý klíč někam dopryč.my $MY_KEY_ID = '0xDCC51FA6';
(v aktuální verzi je 22.) a změňte ID klíče na ten, který chcete používat k šifrování (zjistíte z výpisu gpg -K
nebo v libovolné GUI nadstavbě nad GPG).enablegpg
, pokud máte veřejný klíč protistrany, zapne se šifrování.Update: možná bude potřeba modul ještě explicitně povolit v Nástroje → Zásuvné moduly.
Někteří ostatní klienti to umí sami od sebe.
A takhle to pak vypadá u mě a na druhé straně (v Psi lze zobrazit přímo XMPP zprávy, kde je vidět, že data tečou skutečně šifrovaná).
Tiskni
Sdílej:
nicméně server na zprávy vidí
Toto s výhodou používám jako historii. Hafo klientů na různých strojích, v jejich logách se nikdy nic nenajde, na serveru mi stačí jeden SQL dotaz.