Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Takže tady je mé celovečerní snažení.
Je to anglicky (snad správně), budu to totiž asi ještě publikovat na nějakém anglickém serveru o Linuxu.
Doporučiji prohlížet v pořadí zleva-doprava shora-dolů.
Kvůli omezení velikosti obrázku na ábíčku jsou některé obrázky JPG. Celý tento bastl lze stáhnout z rapida. Archiv obsahuje PNG verze obrázků, co jsou tady v JPG.
Tiskni
Sdílej:
Pěkný komix
OK, nové téma není nikterak krásné, ale s tím se dá žít a těžko říct, co se nelíbilo SELinuxu, že se objevila zobrazená hláška.
Ovšem fuc*ing big to je proto, že si dotyčný nepochybně nenastavil správné DPI. Otevřený dialog na to již má, ještě to chtělo použít tlačítko "Details...". Pak by si nemusel zmenšovat ikony a ani písmo. Tedy já osobně bych při reálném DPI měl problém vidět písmo velikost 8. Když už Fedoru testoval ve VB s velikostí okna nula celá nic, tak měl použít téma z Gnome pro netbooky, v poslední verzi jej tam přidali - Compact widget theme for small screens in 2.26.
Že je k dispozici 62 aktualizací - je to tak :). Jestli se systém musí nebo nemusí restartovat je trochu problém, Fedora to raději píše po skoro každé aktualizaci. Přiznám se, že pokud se mi pod rukama změní např. Nautilus, tak chápu, proč mi to radí, i když to nedělám a vše funguje :). 32bit balíčky v 64bit distru jsou předpokládám schválně, aby bylo možné si je nainstalovat. Možná by to chtělo nějaký filtr, třeba jej přidají, pokud se to objeví v bugzille.
No a odstranit pulse-audio byl opravdu nápad jako prase :). Prostě je to sdrátované s Gnome a jeho odstraněním příjdu i o něj. Nepochybně to jde obejít, ale ne takto humpolácky.
rm -rf /* ?
. Že po provedení tohohle příkazu už nic nefunguje, by nebylo nic zvláštního.
Po odstranění gdm už gdm nenajede, to není zas tak překvapivéJó, ale on se ani neukáže textový login a musíte si ručně přepnout na jiný VT.
tohle máš skutečně vypozorováno s F11, nebo se tak domníváš po starších zkušenostechPulseAudio mi podělává Audigy 2 ZS, předělá ji na softwarový šmejd plnej lagů. Když najdete nějaký můj starší blogpost, tak se to tam dočtete. Dělalo to ve všech distrech, např. Fedoře 10, Ubuntu 9.04, Mandrivě 2009.1 i ve Fedoře 11. Je to prostě snad vlastnost PulseAudia.
To je výsledek rm -rf /*No dobře, ale od této chvíle jsou tím pádem další screenshoty zbytečné.
PulseAudio mi podělává Audigy 2 ZS, předělá ji na softwarový šmejd plnej lagůChápu, že to nasere. Je to sice z velké části bug v driveru, ale to je jedno. Nicméně to odstranění Pulseaudio je potřeba udělat s rozmyslem a neodstranit si celé Gnome a gdm. Jestli ta závislost dává smysl nebo ne, nebudu hodnotit.
Jestli ta závislost dává smysl nebo ne, nebudu hodnotit.Škoda, a já se chtěl hádat
Se samotnou alsou to jede jak o závod a s HW mixováním. S PulseAudio to jede jako SW šmejd a laguje to. To je jasná chyba v PulseAudio.Pulseaudio využívá ALSA API intenzivněji než běžný přehrávač. Volá prostě funkce, které do té doby nebyly moc využívané.
v poslednom screene mas chybu - usabitlity
na mojom hp6720S fungovala krasne, dokonca aj s uspavanim obrzovky cez gnome-power-manager ( ale arch je arch )
to som ale hovado :) usability
No já nejen, že bych to jinde nepublikoval, já bych to nepublikoval ani tady. Stačilo napsat: Nová Fedora se mi nelíbí, protože má pulseaudio a nelíbí se mi defaultní vzhled. Protože dál je to ilustrovaná snůška trapností Přece můžu očekávat, že když odinstaluju GDM, že mi nenaběhne login, že když to celý smažu, tak mi to neudělá shutdown,.... Takových popsaných bitů a bajtů a zbytečně
Howgh
Jo, závislosti jsou problém. Možná by nemuselo GDM záviset na pulseaudio a to ani nepřímo. Ale je potřeba si položit otázku, stálo by to za tu práci? Je potřeba si uvědomit, že vývojáři Fedory, Ubuntu, kernelu nebo čehokoliv obdobného nám dávají spoustu svojí práce vpodstatě zadarmo. A chtít po nich další práci, jen proto, že mně se něco nelibí nebo mi něco nefunguje... Kdyby si to pulseaudio vypnul (určitě to nějak půjde), tak by všechno a všichni byli spokojený.
Jednu dobu byl mc závislý na Xlib (už ani nevím přesně proč, ale snad to bylo nějak aby pod Xky lépe spolupracoval s prostředím) a prostě bylo potřeba tam mít tu knihovnu. Samozřejmě, že je možné mc přeložit bez podpory Xlib. A třeba i bez podpory slangu... A předpokládám, že i F11 půjde předělat bez PulseAudio.... Ale prostě vývojáři pro nás připravili takovouhle kombinaci, odzkoušeli jí a já nevím co všechno. Mně třeba osobně nevyhovuje selinux (důvody tu nebudu pitvat), tak mám udělaný RPMko selinuxoff, který na stroj naistaluju a ono selinux vypne. Hotovo konec, RPMko jsem i se studovanim dokumentace delal půl hodiny a instalace je otázka minuty. Ale odinstalovávat kvůli tomu selinux? 408 balíčků z 794ech by šlo pryč včetně kernelu A pokud by mi vadilo, že ten selinux v systému mám, tak si pořídim gentoo nebo něco, kde si to všechno přeložím sám.
nelíbí se mi defaultní vzhled.
K tomu se musím přidat. Ono to totiž mělo původně vypadat jinak. Nechápu proč z toho odstranili tu chlupatou potvoru.
Aha, tak takovou placku fakt přístupnou nemám.
To muselo dat praci a pritom je to takova blbost...;)
Kliknul jsem na par vasich odkazu - uzasne!
Takovych postrehu, kterych by si snad i nikdo nevsimnul.
Nerozumim tomu, musi to byt preci strasne deprimujici, hledat si na vsem to spatne.
Strefovat se do neceho opravdu velkeho to je ale umeni ba i um.
A bude hure, podobnych clanku jako kazdou vyvojovou periodu vyplodi podobni autori vice
nez hafo jako by prozivali kazdy svou vlastni periodu.
Sam jsem zkusil Fedoru 11 a temer vse se zda byt bezproblemove
Ano drobnosti se daji nalezt, ale to by byl velmi sterilni svet,
kdyby nam v nem vse fungovalo.
Co bysme pak delali my?