Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Rozšířil se nám takový nešvar: webové stránky používají pro hlavní obsah tenký text (font-weight: 300) a ještě k tomu světle šedý na bílém. Jak to opravit?
Slyšel jsem, že za to může nějaká stará chyba ve vykreslování fontů na Applu, kde jsou moc tlusté, tak to designéři nastaví tenčí a my ostatní to pak máme moc tenké, každopádně výsledkem jsou stránky jako tohle:
Dále jsem četl, že si designéři myslí, že černá na bílé je příliš kontrastní a uživatelům to vadí na oči. Já myslím, že uživatelé si to přece nastaví ve svém prohlížeči/X serveru/monitoru tak, aby jim to vyhovovalo, nicméně nechat něco na uživatelích dneska není v módě, takže třeba většina stránek odmítá nastavovat jazyk podle Accept-language hlavičky co jim pošlu, a místo toho věští z kávové sedliny nějakého seznamu IP adres z jakého jsou státu. </rant>
Bohužel v CSS není žádná vlastnost typu min-font-weight (jako to jde u některých jiných věcí), kterou bych si mohl nastavit v uživatelském CSS, musíme to proto vyřešit nějak jinak.
Bookmarklet je kus javascriptu, který se spustí v kontextu aktuální webové stránky. Bylo to populární tak před 20 lety a překvapilo mě, že to ještě funguje v době odstraňování funkcionality z prohlížečů a různých CORS a same origin policy. Budeme chtít spouštět následující kód:
(function(){ var all = document.getElementsByTagName("*"); var delta = 0.1; for (var i=0, max=all.length; i < max; i++) { const style = getComputedStyle(all[i]); var color = style.color.match(/\d+/g); var saturated = false; for(var c1=0; c1<3; c1++) { for(var c2=0; c2<3; c2++) { delta = Math.abs(color[c1] - color[c2]); if(delta > 0.5*color[c1]) saturated = true; } } if(!saturated) { avg = (+color[0]+ +color[1]+ +color[2]) / 3; if(avg <= 0x77) all[i].style.color="black"; if(avg >= 0xaa) all[i].style.color="white"; } if(style.fontWeight < 400) all[i].style.fontWeight = 400; } })();
Kód projde všechny prvky v dokumentu, a u každého:
Ve Firefoxu stačilo udělat Add Bookmark, a do políčka URL napsat javascript:
a pastnout výše uvedené. Pak stačí na stránce, kterou chceme upravit, tu záložku zvolit a najednou je všechno čitelné a hurá.
Pokud chodím na nějakou stránku často, je opruz pokaždé klikat na bookmarklet. Nainstaloval jsem si proto rozšíření Stylus (dříve Stylish, ale ten prodali a nový majitel z toho udělal malware) (asi by tohle šlo i přímým editováním nějakého userContent.css jestli to ještě funguje a není potřeba po každém editu restartovat Firefox) a na stránce otevřu element inspector, najdu jakému tagu/CSS třídě se musí změnit color (často je to prostě body), a zadám to tam.
Tiskni
Sdílej:
Asi záleží na displeji, Moderní displeje mi připadají tak kontrastní, že se mi lépe čte když kontrast není černá a bílá. Zase na drhou stranu na grafiku je kontrast dobrý.
Ako-kde na všetkých notebookoch mám PWM a dá sa nastaviť až do nuly (s krokmi menšími než 0.1%). Externé monitory na druhej strane idú tak do 5% (čo je v noci priveľa).
Černá má bejt černá a bílá má bejt bílá.Jo? Na jak kontrastním monitoru? Co je to vlastně bílá? HDR nic?
Slyšel jsem, že za to může nějaká stará chyba ve vykreslování fontů na Applu, kde jsou moc tlustéApple: 10% uživatelů, 90% problémů.
Užívám add-on Blacken, ale dávám za pravdu, je hůře čitelné, mít písmo světle šedé.
Pro starý Firefox byl vynikají add-on Accessibar, ale pak autor už vzdal udržovat kompabilitu na stále modifikovaná jádra u Mozilla.
takže když máte externí fonty zakázané, tak místo ikonek pro různé sekce webu, vidíte náhodná písmena a nevíte, kam to vede.
O něčem podobném jsme se před časem bavili, akorát už jsem se pak nějak nedostal k odpovědi.
Ano, v případě obrázků to funguje – to se tam zachovalo z dob starého webu. I když taky ne úplně – je např. hodně obchodů, kde se vůbec nenačtou obrázky, pokud nepovolím načítání JavaScriptů z nějaké CDN třetí strany (ty obrázky jsou klidně hostované lokálně, ale o jejich načítání rozhoduje JavaScript, který závisí na jiném JavaScriptu z té CDN). Spousty formulářů nejdou odeslat nebo se vůbec nezobrazí (bez externích JavaScriptů)
Přijde mi dost hloupé, když je někdo schopný si hostovat obrázky, což je řádově větší objem dat, ale není schopný si sám hostovat knihovnu typu jQuery, která má cca 90 kB (komprimovaná cca 30 kB), a musí ji stahovat z externích serverů, konkrétně z CDN Googlu. A když se to nepovede, třeba proto, že to uživatel blokuje nebo je nějaký problém na síti, tak celý web selže a přestane být použitelný – kvůli úspoře pár blbých kilobajtů. Zanést do systému takovouto závislost na externí službě je podle mého jen lenost/lemplovství/neznalost příslušného webaře. Není to dobré vůbec k ničemu. Někdo třeba namítne, že z té CDN si těch 30 kB stáhnu jen jednou a může to zůstat v mezipaměti prohlížeče a hodit se to při návštěvě jiného webu, který použije tu samou knihovnu… děkuji, nechci, těch 30 kB si klidně stáhnu pokaždé znovu. Nemluvě o tom, že verzí té knihovny je spousta a každý web bude používat jinou. Hlavně ale to „moderní“ hostování na CDN budou propagovat lidi, kteří jsou pak schopní ti do prohlížeče nasrat několik megabajtů zkompilovaného JavaScriptu v rámci své úžasné SPA/PWA aplikace. A tyhle MB jsou unikátní pro tu jejich aplikaci a navíc se celkem často mění, takže s žádným dalším webem sdílet nebudou.
Příklad máš v příloze. Jsou tam i ty nenačtené fonty, o kterých píšeš ty, kvůli kterým pak chybí různé ikony.
Mimochodem, zažil jsem i různé anomálie v DNS nebo na úrovni směrování IP, kdy spojení mezi některými sítěmi záhadně nefungovalo (zatímco odjinud a jinam ano). Pak platí, že čím víc závislostí (na více různých službách/sítích), tím vyšší pravděpodobnost, že některá z nich nebude fungovat – a nedostupnost kterékoli z nich pak může vyřadit tvoji službu z provozu. Je to zbytečná provázanost, která vede na zbytečně křehké systémy.
Někdo třeba namítne, že z té CDN si těch 30 kB stáhnu jen jednou a může to zůstat v mezipaměti prohlížeče a hodit se to při návštěvě jiného webu, který použije tu samou knihovnu… děkuji, nechci, těch 30 kB si klidně stáhnu pokaždé znovu.S tím je navíc ten problém, že request se pošle pokaždé znova, i s refererem, cookies apod. Kdyby se to aspoň stahovalo bez refereru, cookies apod., aby CDNka nevěděla, pro jaký konkrétně web to zrovna je, tak už to by bylo zlepšení.
tak každý normální člověk ví že Linux na desktopu je a bude zcela nepoužitelný. Snad na prohlížení webu. Proto těch pár procent fandů kterým v dualbootu mají stejně oknaKaždý normální člověk. Co to je? Nějaká bájná bytost z argumentačních faulů?
hele darkreader aje to jako :D :D ;D ;D