1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
btw vetsina lidi presla v posledni dobe na signalTo je taky výhra, no. U toho „desktopového“ klienta (Electron), který neumí ani dát ikonu do traye, se asi v rámci tzv. bezpečnosti neustále rozbíjí propojení s mobilem a bez toho to nefunguje. A když to opětovně slinkuješ, dozvíš se, že:
For your security, conversation history isn't transferred to new linked devices.Fakt díky, no. Kdybych někde ztratil mobil, což se absolutně nikdy nikomu nemůže stát, tak tam bude veškerá historie a protože je ten smartphone primární zařízení, tak je možné z něj převzít nad účtem veškerou kontrolu. Ale sesynchronizovat historii zpráv na desktop, to se prostě jako nesmí. Hlavně, že mě ta mobilní aplikace každou chvíli obtěžuje s nějakým PINem, který jsem napřed musel vytvořit a teď ho musím v prodlužujících se intervalech zadávat neustále znovu, abych ho jako nezapomněl, ale zatím jsem nepochopil, k čemu vlastně je, protože nikdy jindy ho to po mě nechtělo. Chtěl bych si normálně vytvořit účet se jménem a heslem a možností nechat vygenerovat pro každé zařízení nějaký přístupový klíč. Ten klíč bych pak jen (díky znalosti jména/hesla) revoknul, kdybych to zařízení ztratil. Vůbec to nechci mít svázané s telefonním číslem. Vždyť je to na hlavu… Stejně tak nechápu, proč běžně neexistuje federalizace. Buď použiju existující server, nebo si nahodím vlastní a budu používat ten. S tou bezpečností a anonymitou to musí být fakt horké, když lidi donutím dát mi telefonní číslo a používat můj server. WTF prostě. Z kombinace Jabber+Pidgin+OTR před deseti lety jsem měl lepší pocit jak z tohohle, akorát to teda neumělo synchronizaci zpráv mezi zařízeními, což začal být problém a dnes se používají tyhle, tyhle… věci.
Ale sesynchronizovat historii zpráv na desktop, to se prostě jako nesmí.A jsme zase u toho. Na normálních operačních systémech jsou tyhle věci textové/XML soubory někde v
~/.foo/history
, případně sqlite databáze, a zálohuje se to stejně jako všechno ostatní rsyncem.
Chtěl bych si normálně vytvořit účet se jménem a heslem a možností nechat vygenerovat pro každé zařízení nějaký přístupový klíč.inb4 „ale tohle je pro lidi jednodušší, nechtějí řešit jména a hesla“: ano, to chápu, ale to se nevylučuje. Způsobů, jak vytvořit účet, může existovat víc. A nebo když už vyžadovat telefonní číslo vždycky, třeba kvůli regulaci počtu účtů, tak stejně by tam mohla být možnost si ten účet pak nějak „dozaregistrovat“. To je problém i třeba u Telegramu (který narozdíl od Signalu alespoň má použitelné UI a desktopový i mobilní klient je mimořádně dobrý), ale tam se aspoň dá to číslo později změnit (nezkoušel jsem, jestli to jde i po případné ztrátě SIM, resp. jestli to posílá nějakou ověřovací SMS na původní číslo nebo ne).
Já to řešil použitím starýho Androidu (bez SIM), na kterým to běží.To jsem zkoušel kvůli jiné věci a byly neustálé problémy s odpojováním USB pro použití se scrcpy. Ale teď jsem si všiml, že to jde používat přes adb přes síť, tak by to možná bylo lepší.
S tím virtuálem se to nestává (asi je možný, že je to renonc tý "desktopový" aplikace)?Zatím to mám pár týdnů a rozbilo se to jednou, ale nejspíš to byl jiný problém (došlá paměť ve virtuálu), při jehož řešení jsem nějak poškodil autorizaci.
Znáš Wire? Je open-source, podporuje Linux, Windows, macOS, Android, iOS i prohlížeče a komunikace je šifrovaná. Umí (video) hovory, chat a líbí se mi i GUI. Za mě perfektní
To mi bylo jasné, ale jen jsem ti to chtěl ukázat pro případ, že bys to neznal.
Síce som počul o WhatsApp ale nikdy som to nepoužíval. Je to divne, že to ešte funguje. čakal som, že to dávno zaniklo.
Pekný prechod od nezávislých technológii na závisle.
Je to divne, že to ešte funguje. čakal som, že to dávno zaniklou nas v rodine to maji vsichni, i na muj mobil to nainstalovali, nastesti se rozbil a a na novy uz jsem nedovolil, aby to tam zase nahrali. Ale jak pozoruji manzelku a dcery, tak bez WhatsApp nema zivot vubec smysl
Síce som počul o WhatsApp ale nikdy som to nepoužíval. Je to divne, že to ešte funguje. čakal som, že to dávno zanikloAutism much? To jsi hodně mimo realitu bro.
Mino realitu je používanie týchto komunikátorov n-tej verzie Web x.y.
Je to asi málo výtržne ? loki nórsky boh výtržnik. :)
Musi se ale nekdo takovy skutecne zabyvat s takovymi volovinama.Musí, protože je mj. zoufalý nedostatek použitelných adminů, na které by šly různé věci offloadovat. A jinak tohle nebylo nijak složité… Nainstalovat ten virtuál je na pár kliknutí.
Aké sú tvoje kritéria na použitelného admina ? Aké má mať znalosti ?
To sa asi veľmi nezmení. Pretože dnes je viac preferovaný prístup "One click device". Ďalšia vec je spomínaný MAC OS. Ja tiež som nikdy v tom nič nenastavoval a ani uprimne to nechcem vedieť. Za prvé je to systém kde je problém niečo čo výrobca považoval za zbytočné. Druhá vec, že keď už chcú za ten systém také peniaze, tak by mala byť dostupná aj technická podpora na nastavovanie týchto veci.
Neviem ako prebiehajú pohovory na IT admina ale asi tam nerozhoduje veľa to čo daný admin vie.
Zrejme som zle napísal, že system ale pritom som myslel celý hw a sw.
Čakal by som, že systém za tie peniaze dokáže nakonfigurovať akúkoľvek službu sám.
Osobne by som Apple veľmi nepúšťal do svojej siete. Keďže vieme, že Apple má určite veľa bezpečnostných problémov a vyhlásenie, že je systém bezpečný nič neznamená.
Da se nejak provozovat (treba za tech 800,-) Mac OS ve Virtualboxu?
Pretože dnes je viac preferovaný prístup "One click device".Na to se, alespoň v use-cases co znám já, moc nehraje, protože to je třeba něco nestandardního (kdo dodává one-click distribuované řešení na počítání fyzikálních modelů atmosféry a kolik to bude stát? a nepotřebuje náhodou zase použitelné adminy ten dodavatel?).
Druhá vec, že keď už chcú za ten systém také peniaze, tak by mala byť dostupná aj technická podpora na nastavovanie týchto veci.Technická podpora na nastavování third-party VPNek? Srsly? (a ta hypotetická podpora asi taky budou muset být admini se znalostí sítí, že?)
Neviem ako prebiehajú pohovory na IT admina ale asi tam nerozhoduje veľa to čo daný admin vie.Já nikdy pohovor nedělal ani z jedné strany stolu. Vždycky to bylo word of mouth ze známých nebo známých kamarádů, pak se ten člověk přijal, pracoval, a když to nešlo, tak to většinou pochopil a sám odešel.
Ak to chápem správne. Tak v prípade dvoch kandidátov by vyhral ten čo má známeho v danej firme a nie ten kto by mal znalosti napríklad na expert úrovni ?
Třeba mé zkušenosti jsou takové, že nikdo z kolegů nedokázal nastavit OpenVPN nebo L2TP klienta na MAC OS nebo Ubuntu (a to jsem je v tom nechal podusit pár hodin). Prostě klient měl MACOS a naši admini byli nahraní.
Chudáci admini, když je nutíte dělat s MacOS. Podle mě by měla mít firma aspoň jednoho frikulína, který má nejnovější MacBook, nejlepší iPhone, aspoň dva iPady, Apple Watch na pravé i levé ruce a BMW i3 a který by ty Apple / BMW věci prostě všechny obhospodařil, aby se toho normální člověk nemusel dotýkat. Počítám, že kdybyste do inzerátu na admina dali, že už tam někoho takového máte, tak vám přijdou normální lidi, kteří kromě Linuxu zvládnou i ty Widle už pod pohrůžkou mírných fyzických trestů.
Neviem. Možno poplatok za používanie exotického systému ?
do virtuálu přesměrovat fyzickou USB webkameru, kterou namíříme na obrazovku
takle nebo se dvouma zrcátkama se jako vyrábí nekonečno :O :D :D ;D
btw v avd z android studia jakoby de do androidí virtuálky pustit do kamerky nějakej svuj vobrázek :O :O v hostoj uděláš to stim loopbackem/ffmpegem
# modprobe v4l2loopback exclusive_caps=1 # ffmpeg -loop 1 -re -i obrázek_s_qr_kódem.png -f v4l2 -vcodec rawvideo -pix_fmt yuv420p /dev/video2
a pak pustíš virtuálku s kamerkou
/nejaka/cesta/Android/Sdk/emulator/emulator @nazev_virtualky -camera-back webcam1
kamerky de listovat 'emulator -webcam-list'
tamto jejich avd je postavený na qemu takže byto asi jako možná šlo i ňák bez android studia ale nevim :O :O
asi jako závodní šnek :D
startuje pět minut, pak deset minut bootuje Android a nakonec při používání čehokoliv lekneš nudou.Pomalá je emulace - když na x86 PC spustíš arm Android. Pokud na x86 PC spustíš x86 Android, tak to jede jako blesk
Tiskni
Sdílej: